ЗМІ: Сікорському більше нічого розповідати не будуть

Радослав Сікорський Копирайт изображения Reuters
Image caption Заяви екс-глави МЗС Польщі про те, що Володимир Путін, буцімто, пропонував розділити Україну, викликали скандал

До чого доводять балачки, Україна напередодні виборів, розбіжності перед самітом ЄС та економічні проблеми Росії - в огляді іноземної преси 23 жовтня.

  • Балакучий Сікорський
  • Передвиборча Україна
  • Розбіжності напередодні саміту ЄС
  • Скільки протягне Росія?

Балакучий Сікорський

Колишній міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський повинен взяти провину на себе через скандал, що спалахнув, коли він заявив у газетному інтерв'ю, що Володимир Путін пропонував керівництву Польщі окупувати Львів.

На думку польського видання Gazeta, Радослав Сікорський просто хотів показати своїми словами, що він і надалі є впливовою політичною персоною, але поставив під удар тодішнього прем'єр-міністра Польщі Дональда Туска, який 1 грудня повинен очолити Європейську Раду.

"Коли він був міністром закордонних справ, Радослав Сікорський мав вплив на міжнародній арені, а тепер як маршал Сейму він має вплив тільки у Польщі. У цій ситуації він хотів дати зрозуміти, що і надалі є впливовим політиком і похвалився журналістам, що чув важливу розмову", - коментує ситуацію польський культуролог Яцек Василевський.

Тепер, коли спалахнув скандал, Сікорський може хіба що "вдавати дурного" і взяти усю провину на себе, веде далі газета.

Як далі розгортатимуться події, невідомо. Однак очевидно одне: у кулуарах Сікорському більше ніхто нічого розповідати не буде.

А тим часом, у Сеймі вже зареєстрували постанову про відкликання Радослава Сікорського з посади, пише газета.

Передвиборча Україна

У неділю в Україні відбудуться позачергові вибори, на яких багато українців сподіваються поміняти "стару гвардію", що була міцно зав'язана на Росію і яка спричинилася до загибелі багатьох людей на сході країни, пише ірландська Irish Times.

Однак "стара гвардія" не збирається здаватися. Одним із її провідників тепер став Вадим Рабинович, який бере активну участь у теледебатах і максимально використовує свою яскраву особистість, зазначає видання.

"Він бере гору у суперечках переважно завдяки особистим якостям, а не логікою своїх аргументів. Він критикує президента Петра Порошенка і його прибічників, він називає їх партією війни. Водночас він шкодує за тим, що українські війська не воювали у Криму проти росіян. Також він закликає до відновлення ядерного статусу", - пише газета.

Окрім цього, Рабинович критикує теперішню владу олігархів, але одразу ж закликає не звинувачувати кожного, хто має "Бентлі".

Однак прихильники Порошенка вважають, що ці вибори у будь-якому разі стануть кроком вперед.

"На цих виборах усі партії мають доступ до ЗМІ, немає переслідувань, немає свавілля міліції і суди не блокують кандидатів", - говорить журналіст Світлана Заліщук, яка балотується до парламенту за списком партії Порошенка.

Стосовно ж олігархів, пані Заліщук вважає, що вони повинні долучитися до боротьби з "російською агресією", однак їм також доведеться жити по-новому.

"Для порятунку країни, ми повинні використовувати можливості і ресурси олігархів. Але це триватиме якийсь короткий час. Олігархам також доведеться змінитися", - каже вона.

Розбіжності перед самітом ЄС

Напередодні саміту в Брюсселі країни ЄС традиційно обмінюються критикою на адресу одна одної, пише британська Guardian.

Зокрема новий керівник Єврокомісії Жан-Клод Юнкер звинуватив Девіда Кемерона, прем'єра Британії, у намаганнях підірвати фундаментальні принципи ЄС, зокрема щодо вільного переміщення людей. Свого часу Кемерон виступав за обмеження права громадян деяких країн ЄС працювати у Британії.

Однак пан Кемерон змушений робити такі заяви, щоб не дозволити євроскептикам зміцнити свої позиції у країні. Поки що це йому вдається.

"Останнє опитування громадської думки показало дещо стриману підтримку інтеграції з Європою. 43% виборців загалом підтримують членство Британії у ЄС. З них 29% цілком підтримують таке членство і ще 14% - за тіснішу співпрацю з країнами ЄС" - пише газета

"Опитування також виявило, що 51% британців хочуть, щоб їхня країна була членом лише економічного союзу без політичних зобов'язань, і лише 17% виступають за те, щоб країна вийшла з ЄС", - додає видання.

Жан-Клод Юнкер пообіцяв, що деякі побажання Британії можуть стати предметом розгляду, однак аж ніяк не обмеження на кількість мігрантів з країн ЄС.

Пан Кемерон закидає ЄС кволу боротьбу з вірусом Ебола. Британія виділила 125 мільйонів фунтів на боротьбу з епідемією у своїй колишній колонії Сьєрра-Леоне. Загалом же Британія витрачає на боротьбу з хворобою суттєво більше, ніж Німеччина чи інші країни.

"Порівняно з Іспанією Британія виділила в 50 разів більше коштів, хоча випадки захворювання були зафіксовані саме в Іспанії, і ця країна повинна реально розуміти загрозу від епідемії", - пише газета.

Скільки протягне Росія?

Наприкінці Холодної війни Росія мала шанс збудувати сучасну економіку і скористатися допомогою Заходу. Зараз цей шанс втрачений, пише британська Telegraph. Свого часу російський економіст та прем'єр-міністр Єгор Гайдар пояснив причини розвалу Радянського Союзу.

"Усе почалося у вересні 1985 року, коли Саудівська Аравія припинила спроби утримувати стабільність на ринку нафти. Замість цього арабська країна збільшила видобуток. Радянський Союз почав втрачати по 20 мільярдів доларів щороку, після чого країна просто не могла протриматись довго", - пише газета.

Щоб врятувати ситуацію, радянське керівництво почало продавати золотовалютні запаси. Утримувати у сфері свого впливу країни східної Європи стало неможливим, і це незабаром відчули народи цих країн і скористалися своїм шансом.

"Розпад Радянського Союзу повинен стати уроком для тих, хто будує свою політику на припущеннях, що ціна на нафту буде високою завжди. Супердержава, яка здавалася такою монолітною, розвалилася за кілька років", - пише газета.

Telegraph звертає увагу на те, що тоді Радянський Союз був справді сильною державою, яка вміла домагатися свого, мала сильну промисловість та висококваліфікованих науковців та інженерів.

"Теперішня Росія у багатьох відношеннях слабша. І це є вироком 15-літньому правлінню Володимира Путіна. Він створив економіку рантьє, що цілком залежить від експорту нафти, газу та руди", - пише газета.

Керівник московського відділення Інституту міжнародних фінансів Любомир Мітов говорить, що ситуація в Росії загрозлива. Російські багатії масово переводять рублі у закордонні валюти чи золото. Хронічний відтік капіталу на рівні 4-5% ВВП на рік більше не покривається зростанням того ж ВВП через міжнародні санкції.

"Позитивним сценарієм у цій ситуації буде застій брежнєвського типу без фінансового краху. Негативний сценарій буде набагато гіршим. Сьогоднішня Росія має фундаментальні проблеми. Технології не розвиваються. Найкращі російські інженери вже давно працюють у "Боїнгу". Російські залізниці використовують німецьку технологію" - зазначає видання.

"Тобто Росія була сильною під час нафтового буму. Ця сила була ілюзорною, і зараз становище країни набагато гірше, ніж свого часу було становище Радянського Союзу", - підсумовує Telegraph.

Огляд підготував Ярослав Карп'юк, Служба моніторингу ВВС.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів