Українська преса: касетні боєприпаси як "удар по авторитету"

Донбас Копирайт изображения AFP

Безрезультатні газові переговори, прогнози щодо нової Верховної Ради, зависока ціна на бензин та коментарі щодо використання касетних боєприпасів - в огляді преси 23 жовтня.

Газпром поводиться як "гопник"

Попри заяви єврокомісара з питань енергетики Гюнтера Етінгера про готовність "Газпрому" постачати 4 млрд кубометрів газу за умови погашення Україною заборгованості, ані "Нафтогаз України", ані представники уряду не підтвердили цієї інформації, пише "День".

Українська сторона не планує поступатися і наполягатиме на новому контракті з "Газпромом", пише видання із посиланням на джерело, наближене до переговорів.

Росія також не хоче йти на поступки. Російський експерт Михайло Крутіхін із консалтингової компанії "RusEnergy" каже: "Для наших піти на якісь поступки - значить відчути себе лузерами, лохами. І найстрашніше для них те, що українська сторона пропонує якраз варіант "win-win". Як тут погодитись? Хіба можна поступитись "київській фашистській хунті?"

"Якщо прийняти цю пропозицію, то будуть щасливі і російська економіка, яка отримає прибуток від продажу газу Україні, і Україна - вона не замерзає, і європейці - вони отримують гарантований газ", - каже експерт.

"Газпром" вже втратив 6,5 млрд доларів, коли припинив продавати газ Україні, і продовжує, за розрахунками російських експертів, щодня втрачати 50-60 млн доларів, пише видання.

"Газпром" у цій ситуації виступає у ролі тупого гопника з підворіття, який вичавлює собі ж на шкоду якісь одномоментні прибутки, замість того, щоб на довгостроковій основі оформити співпрацю", - каже Михайло Крутіхін.

"Якщо вважати манію величі і ксенофобію стратегією, тоді у нас є стратегія в нафтогазовій галузі. А так ніякої стратегії немає", - цитує експерта "День".

Чи буде нова Рада кращою?

"Україна молода" вважає, що сподіватися на це не варто:

"Надії на підвищення якості нового парламенту, на жаль, мають під собою недостатньо підстав".

Єдиною відмінністю нового парламенту буде його недоукомплектування, бо у 14 округах на сході вибори скоріш за все не відбудуться. В усьому іншому Верховна Рада залишається системою, яка здатна безкінечно самовідтворюватись, вважає газета.

Комуністи мають реальні шанси потрапити до парламенту і цього разу. Використовуючи протиставлення демократичних сил та Опозиційного блоку, Петро Порошенко може отримати конституційну більшість у новій Раді.

"В цілому ситуація нагадує 1998 рік та карту, яку розігрував тоді Кучма", - пише видання.

Нові обличчя серед кандидатів у депутати "старішають" на очах.

"Сергій Лещенко та Мустафа Найєм (19-те та 20-те місця у списку Блоку Порошенка) вже не дорікають Петру Олексійовичу ані жадібністю, ані бізнесом у Росії, ані використанням адмінресурсу у вигляді експлуатації "5-го каналу" з особистою метою. Нова соціальна іпостась активно впливає на нову точку зору. Так було і так, на жаль, буде", - пише газета.

Дорогий бензин

Через падіння цін на нафту на 25%, ціна бензину у Європі знизилась на 16%, а в Україні, якщо рахувати у доларах, вона впала лише на 4%, цитує "Сегодня" експертів енергоринку.

Як одну з причин називають нестабільний курс гривні. Імпортери ставлять роздрібну ціну на паливо, виходячи з реального курсу у 14 гривень за долар, каже експерт енергоринку Геннадій Рябцев.

В той же час президент асоціації "Спілка операторів ринку нафтопродуктів України" Леонід Косянчук каже, що "в кінці жовтня можливі перебої у поставках, якщо нацбанк не продасть ім стільки валюти по 13 гривень за долар, скільки потрібно для купівлі місячної потреби.

Високою ціною на бензин вже займається Антимонопольний комітет. Виконувач обов'язків голови комітету Микола Бараш каже, що, за їхніми розрахунками, ціна звичайного А-95 повинна бути 14,1 гривень за літр.

В НБУ газеті відповіли, що намагаються задовольнити заявки усіх банків, але не знають, для кого ті купують валюту. Якщо трейдерам не вистачає доларів - це питання до комерційних банків, кажуть в НБУ.

Касетні боєприпаси

"Комсомольская правда в Украине" опитала експертів стосовно звинувачень проти українських військових у використанні касетних боєприпасів, які заборонені у 114 державах світу.

"Подібні снаряди в Україні не виробляють і не закуповують. Касетні бомби залишились нам у спадок від Союзу, - каже військовий експерт, підполковник Геннадій Шульга. - Ці боєприпаси законсервовані на складах у місцях дислокації установок "Град", "Ураган" та "Смерч". Важливо розуміти, якщо у супротивника також є "Гради" та "Урагани", це означає, що в них є доступ і до снарядів, в тому числі касетних".

Хтось з українських військових міг розконсервувати склад та зарядити "Град" касетними боєприпасами, припускає видання.

Але юрист Микола Лукаш каже, що "проти України працює потужна пропагандистська машина".

"Якщо б армійці щось таке начудили, про це знав би вже увесь світ.. На місці удару працювала б уся світова преса", - каже він.

В той же час спостерігачі ОБСЄ, які кажуть, що реєструють усе, що використовується у зоні АТО, не підтвердили використання касетних боєприпасів українськими військовими.

"Навіть якщо касетні удари вдалося б довести, Україні не загрожують ніякі санкції чи покарання. Це лише удар по авторитету країни", - каже експерт з міжнародного права Дмитро Струженко. Росія, США, Китай, Індія, Пакистан, Південна Корея та Ізраїль відмовились підписати конвенцію про невикористання касетних боєприпасів. Україна не відмовлялася, але й не підписала її, каже він.

Огляд підготував Сергій Арсентьєв, Служба моніторингу ВВС.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів