Тижневики: скільки Україна зможе протягнути без російського газу

Копирайт изображения AFP
Image caption Журнал "Фокус" пише, що ризик замерзнути взимку в українців є, але також є підстави для оптимізму

Парламентські вибори 26 жовтня, газовий конфлікт із Росією та прогнози прем’єр-міністра щодо майбутнього країни – в сьогоднішньому огляді українських тижневиків.

"Приречена" Рада

Тижневик "Корреспондент", цитуючи політичних експертів, стверджує, що парламент, який буде обрано цієї неділі, – "приречений", і тому пропрацює не більше двох років.

На це є три причини. По-перше, в нову Верховну Раду прийде багато "випадкових" людей, адже кампанія проходила блискавично швидко.

По-друге, у депутатського корпусу будуть "старі виразки", бо парламент обиратимуть за старим недосконалим законодавством.

По-третє, більшість, яку сформують, швидше за все, "Блок Петра Порошенка" та "Народний фронт", буде нестабільною та ситуативною. А все тому, що і в президента, і у Арсенія Яценюка великі амбіції, і їм обом буде "тісно на політичному Олімпі".

Політолог Тарас Березовець вважає, що головне завдання новообраних депутатів – "закрити проект пострадянської України".

А для цього їм треба буде виконати буквально дві задачі – змінити виборчі закони та провести повноцінну конституційну реформу, тобто закласти фундамент для своїх наступників.

Бездумний вибір?

Сергій Рахманін з газети "Дзеркало тижня" пише про парламентські вибори критично – ба навіть з певним песимізмом.

На його думку, політики навіть цього разу йдуть на вибори, забувши про те, що трапилось останнім часом в країні, і навіть експлуатуючи ці трагічні події. І продовжують "захоплено віщати", аби потрапити до влади.

Але у автора є претензії не лише до політичних діячів, а й до виборців, які "довірливо сприймають" обіцянки та "терпляче розчиняють сумніви в надіях". Адже вибори, пише він, - "особливий час, коли навіть недовірливим хочеться з легкістю обманутися".

І всіх – як політиків, так і тих, хто їх обирає – Рахманін критикує за те, що під час кампанії вони відмовляються думати.

Але він все одно доходить обнадійливого, хоч і гіркого висновку: "То що, ці вибори марні? Зовсім ні. Головна їх перевага в тому... що вони відбудуться. Їх підсумки стануть ще однією сходинкою на шляху до зцілення від непотрібних ілюзій. Відпаде привід говорити про необхідність очищення, виникне необхідність очищення. Відпаде потреба просто базікати про реформи, доведеться тяжко їх впроваджувати. Не буде можливості спекулювати на війні, воювати примусить життя. Інакше – смерть".

Розмова з прем’єром

Тижневик "Новое Время" публікує розлоге інтерв’ю з прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком. Головні акценти розмови – вибори, економіка, ситуація на буремному сході країни.

Глава уряду каже, що не пішов до парламенту однією командою з президентом через соратників останнього і запевняє, що не веде торги щодо свого можливого майбутнього прем’єрства.

Яценюк сподівається, що наступний рік стане періодом економічної стабілізації, але додає, що все залежатиме від того, наскільки тривалою буде "військова операція" Росії на Донбасі. Він стверджує, що саме Москва і особисто президент Володимир Путін безпосередньо впливають на події в регіоні, використовуючи регулярні війська та підтримуючи "терористів".

Прем’єр-міністр наполягає, що господар Кремля має щодо України чіткий план – повернути її під "парасолю Радянського Союзу імені Володимира Володимировича".

А ще Яценюк каже, що економічні і політичні проблеми розв’язати простіше, ніж вилікувати людські душі. На його думку, "родову травму", спричинену військовою кризою, можливо, прийдеться лікувати десятиріччями.

З газом без газу

Журнал "Фокус" аналізує газовий конфлікт між Україною і Росією.

Оскільки жодна зі сторін поки що не згодна йти на компроміс, існує ризик, що Київ "заморозить українців взимку", а Москва зірве постачання газу до ЄС.

У цьому випадку "Газпром" буде змушений платити багатомільйонні штрафи за порушення контрактних зобов’язань. А от Україна, не виключено, вистоїть.

Для такого оптимізму є певні підстави, пише тижневик. Україна суттєво – на третину – скоротила споживання газу через конфлікт на сході, а українці, як показала практика, готові пожертвувати своїм комфортом заради країни.

Більше за те, у Києва підписано контракт на постачання норвезького газу та є суттєві запаси в підземних сховищах. А з нового року є плани збільшити реверс з Європи.

Отже, якщо підсумувати ці фактори, то, за даними експерта Михайла Гончара, Київ зможе протягнути без імпорту блакитного палива з Росії принаймні до кінця березня.

Огляд підготував Андрій Кондратьєв, Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів