ЗМІ: про "вибори" ДНР і ЛНР

Вибори в ДНР Копирайт изображения Reuters
Image caption Вибори у самопроголошених "ДНР" та "ЛНР" - головна тема українських ЗМІ

Реакція на "вибори" у самопроголошених "ДНР" та "ЛНР", примарне економічне майбутнє "самостійного Донбасу" та об'єднання у новій Раді - теми української преси 3 листопада.

Псевдоголосування на псевдовиборах

На територіях, які контролюють "ДНР" та "ЛНР", відбулися псевдовибори, пише газета "Сегодня". Мешканцям територій пропонувалося обрати прем'єр-міністрів самопроголошених "республік", а також проголосувати за "партії".

"Схема голосування вражала уяву. "Денеерівці" дозволяли громадянам волевиявлятися на будь-якій дільниці, у будь-якому районі навіть по копії власного паспорта або з паспортом сусіда. Бюлетені були надруковані на звичайному принтері, без будь-якого захисту, а зіпсовані бюлетені враховувалися як дійсні", - пише газета.

Заохочувати людей проголосувати мала торгівля. Крім пиріжків "виборцям" пропонували картоплю, цибулю і моркву оптом по одній гривні за кілограм.

"І якщо на дільницях в центрі міста торгівля йшла не надто жваво, то на окраїнах черга з виборчої дільниці переміщалась прямо до вантажівки з майже дармовими овочами. У середньому на донецьких ринках вони коштують у 3-4 рази дорожче", - пише газета.

До чого приведуть "вибори"?

Юридично Україна ніколи не визнає, що минулої неділі на Сході відбулися вибори. Але оскільки вплинути на події неможливо, українській стороні необхідно опрацювати модель стосунків з протилежною стороною, пише "Комсомольская правда в Украине".

"Легітимність керівників "ДНР" та "ЛНР" від цих "виборів" аж ніяк не збільшилась. Тим більше, що ми бачили прямий підкуп громадян, коли учасникам "виборів" продавали картоплю та моркву за символічну ціну в одну гривню. Це все комедія, розрахована та те, щоб подражнити Київ та внести суперечності. Але Київ вже підготувався до довгої дистанції, тому істеричної реакції не буде. Варто готуватися до того, що усі ці процеси затягнуться на десятиліття", - вважає політолог Володимир Цибулько.

Українській владі слід серйозно подумати, які діяти у новій ситуації, зазначає політолог Вадим Карасьов. На його думку, модель поведінки ще не опрацьована.

"Усе-таки переговори вести з кимось потрібно. Якщо не навчимося працювати у новій реальності, то залишиться тільки воювати, а це не радує. Яке рішення приймати з приводу "виборів" буде вирішувати вже новий парламент. Це не може бути відповідальністю тільки Порошенка. Її повинні розділити і депутати", - говорить політолог.

Донбас без вугілля

На щедру російську допомогу "ДНР" та "ЛНР" розраховувати не варто, пише "Деловая столица".

Перед "виборами" керівник "ДНР" Олександр Захарченко закликав мешканців підконтрольних йому територій самостійно заробляти собі на їжу та інші потреби.

Як повідомив голова Незалежної профспілки гірників Донбасу Микола Волинко, керівництво самопроголошеної "ДНР" вже розіслало на місцеві шахти вимоги негайно зібрати з усіх працівників заяви на звільнення за власним бажанням. Тобто людей просто викинуть на вулицю без будь-якого забезпечення, бо у терористів немає коштів на утримання гірників і на підтримку роботи шахт.

"За нашими даними, Кремль дав своїм сепаратистським маріонеткам розпорядження якомога швидше позбутися від вугільного тягаря. Таким чином, вони вб'ють одразу двох зайців: створять у регіоні додаткове соціальне напруження, змусивши шахтарів йти у ряди добре оплачуваних бойовиків і остаточно доб'ють непотрібну і затратну для них галузь, яку неможливо буде відновити у майбутньому після повернення Донбасу під юрисдикцію України", - говорить Микола Волинко.

Керівників вугільних підприємств повідомили, що за невиконання розпоряджень за законами військового часу їх можуть розстріляти.

"Подібні процеси відбуваються на усіх без винятку промислових підприємствах Донбасу всіх типів власності. А про нормальну роботу бюджетних організацій не йдеться вже давно. Холод і голод - ось що очікує людей у "ДНР" та "ЛНР" у найближчі місяці. І це в умовах можливого поновлення бойових дій", - пише газета.

Хто і до кого

Після українських виборів 26 жовтня, схеми впливу у новому парламенті змінилися, а депутатський корпус суттєво оновився, пише газета "Капітал".

"Найбільшою та найвпливовішою стане фракція президентського Блоку Петра Порошенка. Лояльною до президента буде група Єремєєва і Балоги. Другою за впливовістю стане фракція "Народного фронту" в союзі з фракцією "Самопомочі". До цієї групи має стосунок Ігор Коломойський. Вони вже зараз синхронізують зусилля", - говорить політолог Тарас Березовець.

На думку політолога, "Самопоміч" у подальшому розшарується на дві частини, одна з яких орієнтуватиметься на Коломойського і Яценюка, а друга - на Садового.

Фракція "Опозиційного блоку" у новій Верховній Раді налічуватиме до 70 чоловік, з урахуванням самовисуванців. Впливати на неї будуть Рінат Ахметов та Дмитро Фірташ.

Натомість, фракції Олега Ляшка та Юлії Тимошенко можуть постати перед загрозою відтоку депутатів, вважає Тарас Березовець.

"Фракції Ляшка та Тимошенко надто маленькі, щоб до них хтось приставав. На мою думку, вони стикнуться з проблемою перебіжчиків, які потягнуться до представників влади у парламенті. Думаю, що з "Батьківщини" бігтимуть до "Народного фронту", а з Радикальної партії Ляшка - до блоку Порошенка", - цитує політолога газета.

Огляд підготував Ярослав Карп'юк, Служба моніторингу ВВС.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів