Західні ЗМІ: про кризу в Грузії та тривожні тенденції в Угорщині

Будапешт Копирайт изображения Getty
Image caption Нещодавно в столиці Угорщини пройшли масові антиурядові протести

Ціни на пальне, політична криза в Грузії, рух Угорщини до авторитаризму та ніч Гая Фокса у Лондоні - в огляді закордонних ЗМІ у четвер, 6 листопада.

Ефект ракети та пір’їнки

Торговці нафтопродуктами повинні знизити ціни на заправках через падіння цін на нафту, пише Guardian.

Міністр фінансів Британії Денні Александер вимагає від компаній, що виробляють та продають паливо, зробити все, аби знизити ціни слідом за нафтою.

Ціна на нафту Brent вже впала до 82 доларів за барель, що є найнижчим показником за останні чотири роки, через очікування надлишку нафти на ринку.

"Мені здається, це зветься ефектом ракети та пір’їнки. Громадськість підозрює, що коли ціна нафти зростає, то ціни на заправках злітають, як ракета. Коли ж ціна нафти падає, то ціни на заправках падають повільно, як пір'їнка", - каже міністр.

"Коли ціни на нафту падають, громадськість має право очікувати, що ціна палива повинна падати, як камінь, а не як пір'їнка", - вважає Денні Александер.

Ціна на нафту впала на 27 доларів з липня цього року, а ціна на паливо впала менш ніж на 6 пенсів, пише Daily Telegraph. Британський уряд вважає, що ціна палива повинна впасти на 20 пенсів, пише видання.

"Абсолютно неприпустимо, коли фірми фіксують ціни та примушують клієнтів платити більше", - каже прем'єр-міністр Девід Кемерон. Він обіцяє ініціювати криміналізацію злочинів, пов'язаних із маніпулюванням цінами на ринку енергоносіїв.

Євроінтеграція Грузії під питанням

Правляча коаліція в Грузії у сум'ятті після того, як вона втратила більшість у парламенті, а декілька прозахідних міністрів заявили про відставку, пише британська Financial Times.

Копирайт изображения AFP
Image caption Глава грузинського МЗС пішла у відставку негайно після звільнення міністра оборони Іраклія Аласанії

Це ставить під питання політику країни, спрямовану на глибшу євроінтеграцію, вважає газета.

"Найгірша політична криза за багато років" трапилась лише через місяць після того, як Грузія разом з Україною та Молдовою підписала Договір про асоціацію з ЄС, тим самим ставши потенційною "мішенню для помсти" Росії, яку вже відчула в останні місяці Україна.

Міністр закордонних справ Грузії Майя Панджикідзе та чотири її заступники заявили про відставку зразу після того, як з посади звільнили міністра оборони Іраклія Аласанію.

Пан Аласанія критикував прем'єр-міністра Іраклія Гарібішвілі за арешти керівників міністерства оборони, звинувачених у розкраданні коштів. Колишній міністр оборони каже, що їх заарештували за політичними мотивами через їх підтримку співпраці з НАТО.

Без партії Іраклія Аласанії "Вільні Демократи" правлячій коаліції не вистачатиме двох голосів до більшості у парламенті, який налічує 150 депутатів. Хоча вона зможе утриматися при владі за допомогою незалежних депутатів, вважає видання.

Небезпечний рух Угорщини

Угорський уряд прем'єр-міністра Віктора Орбана рухається у бік авторитаризму і ігнорує фундаментальні цінності Європейського Союзу - і це сходить йому з рук, пише американська International New York Times.

Копирайт изображения Reuters
Image caption У Європейського Союзу має виникнути чимало питань до Віктора Орбана, вважають західні ЗМІ

Ще в липні пан Орбан заявив, що буде перетворювати Угорщину в "неліберальну'' країну за прикладом Росії, Туреччини і Китаю. Його уряд сприяє угорському етнічному націоналізму, який пропагує антисемітизм.

Але незважаючи на це, колишній міністр юстиції Угорщини Тібор Наврачіч був призначений новим комісаром ЄС з освіти, культури, молоді та спорту.

Останнім виявом угорського "презирства" до ЄС є ухвалення закону, що відкриває шлях для російського газопроводу "Південний потік" через Угорщину, пише видання.

Цей закон суперечить вересневим закликам Європарламенту до держав-членів не підтримувати "Південний потік" та дотримуватися економічних санкцій проти Росії, які були введені ЄС після початку кризи в Україні.

"Замість прохолодного висловлення заклопотаності з приводу антидемократичної політики Європейський Союз повинен ввести санкції проти Угорщини, - закликає видання. - Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер повинен проявити силу та змусити пана Наврачіча піти у відставку. Відмова вжити заходів проти уряду пана Орбана означатиме зречення цінностей, які становлять фундамент Європейського Союзу".

Ніч Гая Фокса у Лондоні

Тисячі протестувальників, більшість з яких мали на собі маски Гая Фокса, спричинили хаос у центрі Лондона, пише британська Daily Mail.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Люди в масках Гая Фокса скандували революційні слогани у центрі Лондона

Вони скандували: "Одне рішення - революція".

Протести були організовані рухом Anonymous, який пообіцяв заблокувати увесь центр столиці.

Поліція була напоготові та заарештувала десятьох демонстрантів, які жбурляли феєрверки та каміння у будинок парламенту.

Минулого року на ці протести вийшли понад 2500 людей, п’ятнадцятьох з яких заарештували.

"Ми не передбачаємо, що наша кампанія закінчиться швидко. Однак ви не переможете гнів народних мас", - кажуть Anonymous у своїй заяві.

Огляд підготував Сергій Арсентьєв, Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів