"Миротворчий Схід" - тижневики про Донбас

Блакитні каски Копирайт изображения AFP
Image caption Миротворці ООН - як на Близькому Сході або в Африці?

Рішення про запрошення на Донбас миротворців, багатократне зростання газових тарифів, робота омбудсмена в умовах АТО та один з сценаріїв розвитку конфлікту на Донбасі – в огляді українських тижневиків.

Миротворчий Схід

"Дзеркало тижня" повідомляє про намір РНБО запросити на Донбас миротворців.

Видання пояснює, що вибір на користь поліцейської місії Євросоюзу було зроблено, оскільки такий формат не передбачає участі Росії. Адже рішення щодо направлення контингенту приймається в Брюсселі. Та й склад його – стовідсотково європейський.

Втім, у Києві досі не визначилися, який мандат буде у цієї місії, – військовий чи цивільний. Поки нема і відповіді на питання, де буде зона відповідальності "блакитних касок", – на лінії зіткнення чи на ділянці кордону з Росією, який Україна поки не контролює.

Ще одне невідоме – чи погодиться ЄС відправити миротворців. Газета пише, що хоча Петро Порошенко і не почув категоричного "ні" щодо подібної можливості від Ангели Меркель та Франсуа Олланда, перша публічна реакція ЄС на ініціативу РНБО "не надто обнадіює".

У будь-якому випадку, веде далі тижневик, присутність миротворців не гарантує припинення бойових дій – а скоріше консервує конфлікт. Але це, на думку "Дзеркала тижня", - не найгірший сценарій.

Глибока заморозка

Такої ж думки притримується журнал "Фокус", який вважає, що заморожений конфлікт на Донбасі був би "найкращим вибором із найгіршого".

Копирайт изображения Reuters
Image caption Українські солдати відступили з Дебальцевого, але затишшя не настало

Тижневик погоджується, що такий сценарій буде складно сприйняти прихильникам гасла "До переможного кінця!", а також тим, чиї родичі загинули під час бойових дій в зоні АТО.

Втім переваги такого кроку – очевидні.

По-перше, відмовившись на якийсь час від захоплених сепаратистами територій (так само як свого часу Кутузов стратегічно віддав французам Москву), Україна зможе зберегти свою армію.

По-друге, вдасться уникнути жертв серед мирного населення – а їх можуть бути мільйони.

По-третє, локалізований у межах ДНР та ЛНР конфлікт дозволить Заходу робити "щедрі жести" щодо України – як от запропонувати країні економічну допомогу.

Врешті-решт – це можливість виграти час та зекономити сили. Тоді, на думку "Фокуса", Україна зможе в осяжному майбутньому повернути собі втрачені регіони.

"Жахливий кінець"

"Між жахом без кінця і жахливим кінцем уряд вибрав останнє" – так розпочинає свій матеріал про рішення Кабміну підвищити ціну на газ для населення тижневик "Новое время страны".

Копирайт изображения AFP
Image caption Тарифи на газ зростуть суттєво - питання в тому, чи повільно

Тарифи зростуть суттєво – в чотири рази. Це є вимогою МВФ, і в обмін на економічно обґрунтовану вартість газу Україна отримає рятівний багатомільярдний кредит.

Таке рішення урядовців – радикальне, але в ньому є незаперечні плюси. Воно дасть змогу розвивати внутрішній ринок газу, призведе до росту газовидобування, знизить залежність від імпорту та дозволить прибрати тіньові схеми, пояснює видання.

Зараз чиновники вирішують, яким чином підвищувати тарифи, – різко чи поступово, протягом двох років.

Міністр палива і енергетики Володимир Демчишин – прихильник більш м'якого сценарію. А от у державній компанії "Нафтогаз України" наполягають, що треба "рубати з плеча".

У будь-якому разі підвищення буде болючим і викличе народний спротив, прогнозують експерти, адже "суспільство хоче реформ, поки вони не торкнуться самого суспільства".

Омбудсмен без прав

Журнал "Корреспондент" публікує інтерв’ю з уповноваженою ВР з прав людини Вікторією Лутковською.

Омбудсмен визнає, що їй наразі не вистачає важелів та інструментів, аби допомагати людям, які живуть у зоні проведення антитерористичної операції, – попри усвідомлення, наскільки вони потерпають.

Подібна ситуація і з тими українськими громадянами, які мешкають в Криму. "Об’єктивна реальність не дозволяє нам ефективно працювати в цій сфері", – жаліється Лутковська, додаючи, що може лише реагувати на порушення прав людини в Криму через свою російську колегу.

Копирайт изображения unian
Image caption Український омбудсмен не має доступу до Криму

Коментуючи одне з найбільш резонансних розслідувань – минулорічних розстрілів на Майдані, Лутковська визнає, що хоча справа і надзвичайно складна, вона розглядається аж надто повільно.

А на запитання тижневика щодо звинувачень, пред’явлених у Росії Надії Савченко, вона лише висловлює сподівання на те, що переможе здоровий глузд.

Лутковська також відкидає звинувачення у політичній заангажованості і запевняє, що керується в своїй діяльності лише вимогами законодавства.

Огляд підготував Андрій Кондратьєв, Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів