Перемога Джамали: "дипломатична війна" чи "перемогла дружба"?

Копирайт изображения AFP

У закордонній пресі не вщухають емоції щодо перемоги Джамали на "Євробаченні". Британські газети розмірковують про вплив результатів конкурсу на майбутнє відносин Європи з Росією, тоді як у самій Росії преса продовжує засуджувати "політичну заангажованість" конкурсу.

Утім, попри власну невдоволеність результатом, російські газети вважають добрим знаком результати голосування глядачів, згідно з якими росіяни нагородили Джамалу 10 балами, а українці взагалі віддали Сергію Лазарєву перше місце.

Британська преса: наслідки перемоги Джамали

Daily Mail пише, що перемога України спричинила справжню "дипломатичну війну" між двома країнами, і що "політична напруга" між Києвом та Москвою знайшла місце і на сцені "Євробачення".

А надто, у центрі цього протистояння опинилися не тільки українці та росіяни, але й європейці. На думку Guardian, їм було досить важко обрати фаворита поміж двох країн, а симпатія європейської публіки до Сергія Лазарєва свідчить, що Росію на континенті сприймають не так негативно, як може здатися на перший погляд. Головне, продовжує Guardian, щоби голос пересічних європейців почули.

"Важко уявити, як Джамала та Лазарєв ділитимуть сцену на Євробаченні у Києві. Хоча, можливо, професіоналам варто було б почути натяк від народу та прийняти той факт, що, можливо, настав час послабити дипломатичне протистояння через Україну", - пише автор статті Мері Деєвські.

Із тим, що наступного року "Євробачення" може стати іще більш суперечливим, погоджується і Тім Стенлі у статті для Daily Telegraph. На його думку, Росія мала право почуватися "скривдженою" на цьогорічному конкурсі через антирадянський зміст пісні Джамали.

"Так, Україна була окупована СРСР, але вона також була окупована нацистами, які принесли точно не менше жахіть. До того ж, значна частина сучасної України і досі ідентифікує себе з Москвою. Коли Україна прийматиме шоу наступного року, воно точно буде найбільш політизованим на нашій пам'яті, якщо не в історії", - зазначає пан Стенлі.

Оглядач Independent Кім Сенгупта називає успіх Джамали "політичною перемогою кримських татар", але сумнівається, що Європа рішучіше підходитиме до вирішення питання Криму. На його думку, західні країни втрачають інтерес до України та "роздратовані" неспроможністю влади подолати корупцію.

"Враховуючи необхідність допомоги Кремля у питанні Сирії, час, коли санкції проти Росії послаблять, може наступити швидше, ніж очікувалося", - констатує журналіст.

Російські газети: Україна і Росія "все одно близькі"

У російських газет "політична заангажованість" у голосуваннях журі сумнівів не викликала. Її побачив і музичний критик Артур Гаспарян, який ще до фіналу назвав "1944" найкращим номером конкурсу. Щоправда, на його думку, Москві скаржитися через політику не варто, адже російське журі також виносило суперечливі рішення:

"А чому Джамала не отримала жодного балу від нашого журі? Так погано виступила? Таке ж питання, до речі, варто поставити і журі українському щодо Сергія Лазарєва. І, не чекаючи відповіді від обох сторін, вигукнути: сором і ганьба!" - зазначає він у статті для газети "Московский комсомолец".

У тій само газеті – але у значно критичнішій статті – Тетяна Федоткіна пише, що замість Філіпа Кіркорова Росії варто було б відправити на конкурс разом із Лазарєвим Сергія Лаврова. Мовляв, тоді б європейці "побоялися" ставити нуль російському конкурсантові.

"Україна нехай приймає конкурс в 2017-м. Їм дуже треба. Просто конче. І для самоствердження. І для залучення до себе уваги всієї Європи. І як маленький моральний пиріжок для самих українців", - зазначає авторка.

Вона також висловлюється проти запропонованого деякими російськими політиками бойкоту конкурсу наступного року: "Люди Росії - вони як і раніше за Україну, а звичайні українці - за росіян. Тому давайте без образ та сарказму віддамо їм цю перемогу".

"Независимая газета" також сприйняла щедрі бали обох країн у голосуванні глядачів як позитивний сигнал: "В конкурсі перемогла хоч і не дружба, але все-таки, не політика, а просто музика. А в цьому ж начебто і є головний сенс Євробачення".

Із цим погоджується і "Коммерсант". Видання пише, що росіяни та українці "все одно залишаються близькими". Щоправда, на думку газети, від голосування журі треба відмовлятися.

"Цей висновок не менш важливий, ніж абсурд чинних конкурсних правил: у членів журі переможець - Австралія, у глядачів - Росія, а перемогла Україна", - констатує "Коммерсант".

Огляд підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів