Огляд ЗМІ: що запитати в Порошенка?

Порошенко Копирайт изображения AP
Image caption Прес-конференція президента почнеться о 15:00

У п'ятницю українські газети пишуть про старт судової реформи, переговори в Мінську, цитують замміністра Георгія Туку і готують запитання до президента Порошенка.

Запитання до президента

"КП в Украине" в день прес-конференції Петра Порошенка запитує читачів, яке запитання вони поставили б президенту.

"Яка в нас стратегія стосовно Донбасу і АТО? Якщо ми вирішуємо питання дипломатичним шляхом, що нам говорити матерям загиблих воїнів?" – питає Дмитро Тимчук, депутат Верховної Ради.

"Як вижити середньостатистичній українській сім'ї наступної зими?" – запитує Олена Крутько, масажист із Запоріжжя.

"Чи не побоюється він Надії Савченко в політичному плані? Вона користується великою підтримкою суспільства, і якщо закличе до революції, за нею підуть", – вважає Аліна Поривай, ветеринар з Харкова.

"А чи потрібен Україні горезвісний "безвізовий" режим? Чи не втратимо ми найкращих кадрів?" – питає Микола Волков, машинобудівник з Краматорська.

"Коли нарешті настане "покращення?" – звертається Ігор Зінкевич, депутат міськради зі Львова.

"Чи є в нас свобода слова. І де він читає новини?" – запитує Анастасія Мельник, організатор конференцій з Одеси.

"Чи знає він, як виживають пенсіонери?" – запитав Андрій, читач сайту газети.

Реформа судів: перезавантаження

"Сегодня" досліджує сутність ухваленої в четвер Верховною Радою судової реформи, яка, на думку її прибічників, очистить суддівський корпус від корупції.

Газета окреслює десять головних змін:

  • повернення до трирівневої судової системи (суди першої інстанції, апеляція та Верховний суд);
  • підвищення вікового цензу та мінімального стажу для посади судді;
  • заміна Вищої ради юстиції на Вищу раду правосуддя;
  • скорочення на третину та переатестація суддів;
  • подвійне декларування доходів судді та його родини;
  • позбавлення недоторканності;
  • визнання юрисдикції Міжнародного карного суду;
  • приєднання до Римського статуту;
  • позбавлення ГПУ функції досудового слідства та загального нагляду.
Копирайт изображения UNIAN
Image caption Реформа передбачає, що президент поступово втрачатиме контроль над судами

На думку екс-міністра юстиції Сергія Головатого, "однією з найважливіших змін є та, що внаслідок реформи президент позбавляється повноважень, які має сьогодні: в майбутньому суди створюватимуться тільки Верховною Радою... Питання підбору, навчання, підготовки, кваліфікації, призначення, звільнення, дисциплінарної відповідальності - перейдуть до судової влади".

Натомість член Венеціанської комісії Марина Ставнійчук вважає, що влада замість реформування судової системи зриває її роботу. На її думку, незважаючи на деякі прогресивні норми, запропоновані президентом у конституційних змінах, на їхню реалізацію потрібні роки, що практично зведе нанівець адміністративну юстицію, пише газета.

Мінські переговори чи розмови?

Переговори Тристоронньої контактної групи в Мінську щодо врегулювання конфлікту на Донбасі не просуваються далі розмов, пише "Україна молода".

Оскільки наступний раунд переговорів відбудеться в Мінську 15 червня, газета припускає, що протягом двох тижнів на лінії розмежування нічого не зміниться: бойовики свідомо порушуватимуть Мінські домовленості.

Газета нагадує, що нещодавно прибічники "ЛНР" не пустили представників ОБСЄ в Луганськ, причому спостерігачі місії фіксують різні порушення.

За словами першого заступника голови моніторингової місії ОБСЄ Олександра Хуга, "бойовики використовують дахи будинків Донецька як майданчики для обстрілів сил АТО".

Газета повідомляє, що місія ОБСЄ опублікувала відео використання бойовиками забороненого Мінськими угодами озброєння, а штаб АТО надав знімки, на яких видно наслідки обстрілів бойовиками Станиці Луганської.

Загалом ситуація в зоні АТО загострюється, пише "Україна молода".

Тука: про миротворців говорити рано

"День" в інтерв'ю з заступником міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгієм Тукою розмірковує над проблемою: чи варто Україні реінтегровувати регіон, чи спочатку вона мусить звільнити свої землі, а потім думати про відновлення Донбасу.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Колишній очільник Луганщини Георгій Тука нині працює в уряді

"Треба зрозуміти: яка кінцева мета блокади?.. Єдине, до чого ми приходимо – завезення туди російських товарів і російської валюти... й таким чином йде пряме субсидування своїми коштами агресора. Мене дивує, що ми "тримаємо оборону" на рівні багажників автомобілів і при цьому допускаємо торгівлю ешелонами", – каже пан Тука.

Говорячи про причину провалу створення логістичних центрів на Луганщині, він заявив: "Не те що в Києві, а навіть у Харкові й Запоріжжі війну майже ніхто не відчуває. Це дуже небезпечний стан, який впливає на мислення і ухвалення рішень. Це і є основна причина таких дивних кроків, кволості в ухвалення рішень тощо. Проекти законів, які стосуються окупованих територій, можуть лежати у Верховній Раді місяцями…"

Урядовець також прокоментував проблему вільного пересування громадян між контрольованими урядом і непідконтрольними територіями.

"Проблеми з КПВВ (контрольні пункти. - Ред.) пов'язані з наявністю контрабандних потоків, це стосується всіх, хто здійснює контроль. Місцеві мешканці також налагодили свій "бізнес": продають за 500 грн місце в черзі", - каже заступник міністра.

На переконання урядовця, "на Донбас треба вводити воєнізовану місію миротворців, яка виконуватиме поліційні функції".

"Але передумовою цього має бути цілковите припинення вогню. Тому поки що маємо загострення ситуації, про жодне введення поліційної місії не може бути й мови", - цитує його "День".

Служба моніторингу ВВС.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів