"Порохова бочка" - західні ЗМІ про Євро-2016

Копирайт изображения Getty

Євро-2016 стартує у Франції, і європейська преса немов під лупою розглядає всі аспекти футбольного дійства. У фокусі - не лише спортивні баталії, але й навколофутбольні сподівання й острахи, зокрема безпека вболівальників та наслідки нескінченних французьких страйків.

Готуємося… до чого?

"Поїхали! Готуйтеся до… А втім, до чого саме? Шість років, один скинутий з трону президент УЄФА, два мільярди витрачених євро і ґрунтовна програма з розширення турніру, яка саме в розпалі. Нарешті, Франція-2016 з нами. Однак не в запалі вивільненого під шум свистків захоплення, а радше із відчуттям обережного, сповненого надії хвилювання", - пише британська Guardian.

Газета згадує, що шість років тому, коли Мішель Платіні оголосив про надання Франції права провести футбольне дійство в 2016 році, було "тремтіння через відчуття автентичності турніру" після "дикого, славетного і марнотратного" чемпіонату, який провела Бразилія в 2014-му.

Копирайт изображения AFP
Image caption Виглядає, що напередодні футбольного чемпіонату Франція постала перед "екзистенційною загрозою"

Та цього року над хазяйкою турніру нависла "екзистенційна загроза", про яку навіть не здогадувався Ніколя Саркозі, коли говорив, що французи хочуть провести турнір, незважаючи на розпал фінансової кризи.

"Терористичні атаки, які сколихнули Стад де Франс та інші частини Парижа минулого листопада, будуть надавати забарвлення кожній миті цього турніру", - визнає Guardian.

Страх чи радість

Про безпеку багато пишуть газети і в інших європейських країнах. "Франція перед Євро: між радістю очікування і обережністю", - таким заголовком розпочинається стаття в німецькій газеті Süddeutsche Zeitung.

"Влада Франції хоче, щоб перед чемпіонатом Європи з футболу їй не було в чому дорікнути. Це меседж для всього світу: ми робимо все, щоб забезпечити безпеку під час цього заходу", - йдеться в статті.

Схожі рядки можна знайти в німецькій Die Welt: "Страх терористичних атак затьмарює радість очікування", - пише газета.

Безпека понад усе

У самій Франції газети називають безпеку "пріоритетом номер один".

"В очікуванні 2.5 мільйонів глядачів на стадіонах та після 2015 року, затьмареного двома трагічними атаками, безпека стала абсолютним пріоритетом", - пише Tribune.

Газета нагадує, що "зазвичай футбол - це свято", але нині "ситуація змінилася". "За нинішніх умов та беручи до уваги майже планетарний масштаб події, очевидним є принцип найсерйознішої перестороги", - пише видання.

Копирайт изображения AFP
Image caption Париж завалений сміттям - наслідком страйків і соціальних конфліктів

Tribune зазначає, що в той час як погляди шанувальників футболу будуть спрямовані на поле, 90 тисяч людей будуть працювати, аби звести нанівець будь-яку загрозу і "відновити імідж Франції, втягнутої в соціальні конфлікти".

Газета пише, що і президент Франсуа Олланд, який є фанатом футболу, може мати зиск від турніру. "Глава держави точно розраховує на високий рівень гри синіх [збірної Франції], які мають всі шанси пройти до плей-оф і далі, аби покращити власний рейтинг. Ми вже бачили це в 1998 році. Французи люблять перемоги", - нагадує Tribune.

Однак найбільшою перемогою для Олланда, який планує бути присутнім на всіх матчах збірної Франції, буде відсутність трагедій під час турніру, зазначає газета Echos.

"Головне для Франсуа Олланда - аби турнір не був довгий час затьмарений соціальним конфліктом і щоб не трапилось трагічних подій", - пише видання.

Зважаючи на напружену безпекову ситуацію і низький рівень популярності президента серед французів, Олланд "може більше втратити, ніж здобути", відзначає Echos.

Поганяти м'яча

Тим часом іспанська Pais зауважує, що чемпіонат відкривається у країні, що "перетворилася на соціальну порохову діжку та має найвищий рівень терористичної загрози".

"Рівень загрози настільки високий, що відповідальні за безпеку іспанської збірної не допускають до комплексів навіть тих, у кого є офіційна акредитація федерації", - повідомляє видання.

З огляду на те, що всі погляди світу прикуті зараз до Франції, вона не збирається "знижувати планку охорони ані на сантиметр", - зазначає Pais.

Інше популярне іспанське видання Mundo підкреслює, що проведенням Євро-2016 Франція демонструє, що "тероризм не може зруйнувати стиль життя на Заході". Видання публікує присвячену чемпіонату статтю під заголовком "М'яч проти страху" та зазначає, що Франції "вкрай необхідно поганяти м'яча".

"Країні революцій, яка сьогодні є країною футболу, це потрібно не як наркотик і зовсім не в якості хліба та видовищ, а як доказ того, що можна жити без страху. Виклик Франції – це виклик всім, Європі, вільному світу, найкращою зброєю якого проти ісламістського тероризму є простий м'яч", - пише Mundo.

Страйки, теракти, стихійні лиха

Копирайт изображения AFP
Image caption Попри загрозу терактів, погану погоду і страйки, Франція намагається влаштувати свято для футбольних уболівальників

Про безпеку під час Євро-2016 пишуть і російські ЗМІ. "Безпрецедентні заходи безпеки повинні захистити чемпіонат і його гостей від терористів і профспілок", - пишуть "Известия" в статті з заголовком "Свято футболу під захистом".

"Независимая Газета" змальовує не менш тривожну картину: "Континентальна першість з футболу стартує сьогодні на тлі страйків, загрози терактів і небезпеки стихійного лиха".

А редакційна колонка в діловому виданні "Ведомости" зазначає, що безпека - не єдиний виклик Євро-2016. У майбутнього свята футболу "як ніколи багато глобальних смислів," зазначає видання. На думку "Ведомостей", успішне проведення заходу важливе і для керівництва UEFA, яке виявилося замішаним у корупційному скандалі.

Зараз або ніколи

Окрім викликів, які стоять перед хазяйкою чемпіонату, європейські ЗМІ не забувають і про власне футбольні баталії.

"Якщо польські футболісти не виступлять пристойно цього разу, то цього не станеться, мабуть, вже ніколи. Ми відправили на Євро свою найсильнішу команду від часу падіння комунізму, адже в ній багато атлетів, яких високо цінують у закордонних клубах", - пише польська Gazeta Wyborcza.

"Ми, вболівальники, покладаємо велику надію на Левандовського, нашого найвидатнішого футболіста з часів Бонека", - додає видання. Аби вийти з групи в наступний раунд, достатньо зайняти й третє місце, а відтак "нам потрібна хоча б одна перемога", підсумовує газета.

А от румунські ЗМІ смакують сьогоднішню гру-відкриття, де збірна Румунії зустрінеться з командою хазяїв турніру.

"Історія не на нашому боці", - визнає сайт prosport.ro, аналізуючи статистику матчів Румунії і Франції. Однак не надто оптимістичні цифри не завадили 15 тисячам румунів купити квитки на сьогоднішній матч і "заполонити Францію", - додає sport.ro.

Огляд підготувала Служба моніторингу BBC

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів