Західна преса: чим загрожує референдум в Британії?

Фото 1 Копирайт изображения AFP
Image caption Британські виборчі дільниці відкриються вже у четвер о 7 ранку

Поки у Британії все ще точаться гарячі дебати щодо подальшої долі членства в ЄС, світові видання аналізують можливі наслідки референдуму, який має відбутися вже 23 червня.

Відповідь без варіантів

Так занепокоєння американців викликають наслідки можливого виходу Британії з ЄС для світової економіки та безпеки, пише Guardian.

"З точки зору національної безпеки "брекзит" позбавить США критичного вікна можливостей та важливого проамериканського голосу на всеєвропейських зустрічах", - пише видання.

Вихід Британії може стати каталізатором відокремлення Шотландії, що, своєю чергою,"може зробити необхідним перебазування британських атомних субмарин та послабить Сполучене Королівство у військовому плані попри ріст загрози російського експансіонізму", додає газета.

Копирайт изображения AFP
Image caption Чи послабить можливий "брекзит" ситуацію із безпекою в Європі?

Такі ж побоювання спостерігаються і у Прибалтиці, які є "одними з найбільш зацікавлених і стурбованих глядачів" дебатів про майбутні відносини Британії та ЄС, пише Washington Post.

"Якщо Британія таки проголосує на користь "брекзит", це призведе до періоду нестабільності у відносинах між британцями та іншими європейцями і спорів щодо природи їхніх подальших відносин, - пише газета. - Поки триватимуть перемовини, європейці зосередяться на внутрішніх питаннях, а не на зовнішній загрозі зі сходу."

Тому, як йдеться у статті, у країн, які межують з "російським диктатором", для британців одна порада: "Ведіть, а не йдіть".

У чиїх руках ключ?

На думку іспанської La Razon, доля референдуму в руках "виборців-лейбористів та молоді", які можуть перетягнути шальки терезів на користь збереження членства Британії в ЄС.

Газета пише про "почуття невпевненості", яке все ще залишається в останні 24 години перед голосуванням, та побоювання економістів щодо так званої "чорної п’ятниці" та падіння на міжнародних ринках. Це може відбутися, якщо Британія проголосує на користь виходу з ЄС.

Як стверджує іспанська El Pais, напередодні референдуму, згідно з різними опитуваннями, від 9% до 13% британців все ще не визначилися у своїх вподобаннях, що робить "голоси тих, хто ще коливається, вирішальними в умовах майже рівного розподілу "за" і "проти".

"Непримиренні"

Теледебати щодо членства в ЄС, які відбулися напередодні в Лондоні, показали, наскільки "непримиренними та роз’єднаними" є прихильники та противники членства в ЄС, пише німецька Frankfurter Allgemeine Zeitung.

"Вони представили образ англійського суспільства, який спостерігачі бачили від самого початку кампанії: країна глибоко розколота", - зауважує видання.

Копирайт изображения Getty
Image caption Німецькі ЗМІ пишуть про "непримиренність" британського суспільства через референдум, а іспанські нагадують, що його результат, можливо, залежатиме від тих, хто досі не визначився

За спостереженнями газети, колишній мер Лондона Борис Джонсон, який палко виступає за вихід з ЄС, "зірвав найбільші аплодисменти" 6-тисячної аудиторії.

На думку Sueddeutsche Zeitung, "якщо Британія таки вийде з ЄС, вона здебільшого зашкодить самій собі". "А Німеччина впорається з наслідками для своєї економіки", - додає газета.

Уся світська рать

До табору зірок, які підтримують збереження британського членства в ЄС, приєднався один з виконавців ролі Джеймса Бонда, а саме Деніел Крейг. Як пише Daily Mail, в Інтернеті з’явилося фото актора у футболці з початковими рядками вірша англійського поета Джона Донна, які можна інтерпретувати на користь членства в ЄС.

"Немає людини, що була б як Острів,

сама по собі, кожна людина є частина Материка, частина Суші;

і якщо Хвилею знесе в море берегову Скелю,

менше стане Європа".

Прем’єр-міністр Девід Кемерон назвав звернення актора "емоційним".

Копирайт изображения AFP
Image caption Джеймс Бонд проти "брекзиту"

Раніше свої голоси на підтримку кампанії віддали Девід та Вікторія Бекхем. Так, за словами футболіста, він та інші гравці "Манчестер Юнайтед" були добрими гравцями, але завдяки європейцям, таким як Ерік Кантона, Рой Кін та Петер Шмайхель,команда стала "ще кращою та успішнішою".

Однак президент клубу "Кристал Пелас" Стів Періш виступив засудив участь зірок у кампаніях, пов’язаних із референдумом, і назвав її "політикою на спортивному майданчику". Така реакція була викликана зокрема заявою виконавчого директора англійської прем’єр-ліги Ричарда Скудамора про те, що всі 20 клубів хотіли б, аби Британія залишилася в ЄС.

Огляд підготувала Марія Кондрачук, Служба моніторингу ВВС

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів