Хто стоїть за подіями в Туреччині? - іноземні ЗМІ

туреччина після спроби військового перевороту Копирайт изображения AFP
Image caption Спроба військового перевороту в Туреччині виявилась невдалою

Іноземна преса пише про причини й обставини невдалого заколоту в Туреччині та пояснює, чому Франція настільки вразлива до терактів.

Все заплутано

Французька газета Figaro вражена масштабом подій і динамікою, з якою минулої ночі вони розгорталися в Туреччині. "Неймовірна і надзвичайно заплутана ситуація: складно знайти влучні слова аби описати ніч, яку пережила Туреччина", - пише видання.

За останні 50 років в країні відбулося декілька путчів, під час яких проливалася кров, відзначає Figaro. Однак жоден з них не був схожий на те, що можна було спостерігати протягом останніх 10 годин.

Копирайт изображения Getty

"Бомби, скинуті з літаків на будівлю парламенту та поряд з президентським палацом в Анкарі, гелікоптери заколотників, які стріляють в натовп невдоволених людей, винищувачі F-16, які уряд застосував для знищення цих гелікоптерів (щонайменше один гелікоптер "Сікорський" було збито в Анкарі)", - перераховує видання невичерпний список того, що відбулося в Туреччині.

Серед натовпу, який зранку вітав президента Реджепа Таїпа Ердогана в стамбульському аеропорту, був Мурат Зан, якого Figaro описує як не надто палкого прихильника голови турецької держави. "... ми забагато страждали через заколоти в армії. В демократичній країні ті, хто прийшов через скриньки для голосування, мають піти тим самим шляхом. Якщо, звісно, все це не сплановано самим Ердоганом", - цитує Figaro місцевого жителя.

Ніч хаосу

Інше французьке видання Liberation також пише історію очевидця подій.

27-річний Матьє приїхав до Стамбула на п'ять днів і став свідком подій.

Копирайт изображения Getty
Image caption Спроба військового перевороту в Туреччині виявилась невдалою

За його словами, вночі біля площі Таксим в центрі міста постійно гули сирени, було чутно стрілянину та гелікоптери. "Дуже важко зрозуміти, це люди, які захищають президента Ердогана і виступають проти військового заколоту, чи навпаки ті, хто вийшов на вулицю, аби підтримати армію. По телевізору показують суперечливі репортажі", - поділився враженнями Матьє.

В інтерв'ю Liberation він сказав, що не планує спати допоки не зрозуміє, чим закінчиться переворот. "Ми не знаємо, в якій Туреччині прокинемося завтра", - цитує його газета.

Видання називає події цієї ночі "ніччю хаосу" і нагадує, що схожі заколоти відбулися в 1960, 1971, 1980 та 1997 роках. Тоді армія втручалася в політичні питання, жителі країни знають про це лише з розповідей батьків.

"Я згадала, як батьки розповідали мені про це, а я їм не вірила, це не могло бути правдою", - поділилася враженнями від побаченого 29-річна Гюлькан, яка живе в азіатській частині Стамбула. За її словами, вночі три танки проїхали під її балконом.

"Для жителів міста ніч виявилася короткою і минула під заглушливі звуки бойових літаків, які літали над містом на наднизькій висоті", - додає Liberation.

Хто призвідник?

Британська Guardian роз'яснює читачам, ким є Фетхуллах Ґюлен - "людина, яку турецький президент звинуватив у спробі заколоту".

Проповідник, який живе в Пенсильванії, очолює рух Гізмет, є критиком пана Ердогана і впливовою фігурою в турецькій політиці - так коротко можна описати пана Ґюлена. Звинувачення на його адресу Guardian називає "частиною звичної риторики (президента Ердогана. - Ред.) і давнього протистояння".

Копирайт изображения Reuters

Вважається, що у Туреччині його підтримують приблизно 10% населення країни.

Фетхуллах Ґюлен звинувачував прихильників Ердогана в поліції та судах у причетності до антикорупційних справ у 2013 році. Тоді звинувачення лунали на адресу, зокрема, сина президента - Білаля. Звинувачення були сприйняті як відплата за спроби турецького президента обмежити вплив шкіл ґюлентістів, додає газета.

"Ворожнеча досягла піку, коли почалися чистки так званих ґюленістів, зокрема серед високих офіцерських чинів в армії та поліції, а також працівників медіа, яких звинувачували у зв'язках з рухом", - підкреслює видання.

Учора американські послідовники руху Ґюлена спростувало будь-яку причетність руху до спроби захоплення влади в Туреччині.

"То де ж правда?" - запитує Guardian.

Критики вказують на відео, що з'явилося в 1999 році. На відео Ґюлен нібито закликає своїх прихильників непомітно "проникати" до державних інституцій і чекати зручного моменту. Сам Ґюлен стверджує, що відео підроблене, пише газета.

Вразлива Франція

Тим часом Daily Telegraph аналізує причини трагедії в Ніцці, де загинули понад 80 людей.

Копирайт изображения Reuters
Image caption У ніч проти п'ятниці на набережній Ніцци вантажівка в'їхала в натовп на великій швидкості. Загинули 84 людини.

Видання пише, що вразливість Франції до ісламістів пояснюється кількома факторами.

У Франція проживає найбільше мусульман в Європі. При цьому соціальний розрив між деякими мусульманськими громадами та більшістю населення може бути більшим, ніж в інших європейських країнах.

Іншим важливим показником є те, що до так званого угруповання "Ісламська Держава" в Сирії приєдналось більше вихідців з Франції, ніж з будь-якої іншої країни Європи, наголошує газета.

Проблем додає і те, що Франція є частиною Шенгенської зони, тож не може повністю проконтролювати рух людей через кордон. А спецслужби, ймовірно, перевантажені, адже мають стежити за "тисячами підозрюваних", пише видання.

Юрій Мартиненко, Служба моніторингу BBC

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів