"Безвольна зрада" - іноземна преса про рішення МОК щодо Росії

російський олімпійський комітет Копирайт изображения Reuters
Image caption Долю участі російських спортсменів в Олімпійських іграх у Ріо тепер вирішуватимуть міжнародні федерації

Іноземна преса пише про реакцію на рішення Міжнародного олімпійського комітету (МОК) не забороняти участь російської збірної в Олімпіаді-2016 й надати право міжнародним федераціям самостійно вирішувати питання участі окремих російських атлетів.

Велика Британія: "запаморочення свідомості"

"Запамороченням свідомості та хаосом" називає "непослідовне" рішення МОК Guardian.

Видання дивується, чому Росію не дискваліфікували, "попри 312 сфальсифікованих результатів у переважній більшості Олімпійських дисциплін протягом п’яти років".

Натомість "відважну" легкоатлетку Юлію Степанову, завдяки якій інформація про державну допінгову програму в Росії стала надбанням ЗМІ, не допустять до участі в Іграх через нове правило, що забороняє росіянам, які раніше мали позитивні допінг-проби, змагатися на Олімпіаді.

"Масштаб і цинізм російської системи неперевершений. Ось чому було би правильно подати цю страву як зразок, навіть якщо деякі атлети заплатили би за це високу ціну", - стверджує видання.

Daily Mail вважає рішення МОК "хворобливою, безвольною зрадою".

"МОК відкинув заклики десятків антидопінгових агентств і сотень чистих атлетів і замість цього поступився тиску російського уряду та президента Володимира Путіна", - пише газета. Видання також додає, що зараз "створені умови для найбільш хаотичних та дискредитованих Олімпійських ігор в історії".

Видання наводить слова олімпійського чемпіона з греблі Марка Хантера, який каже, що його "нудить" від рішення МОК.

"Російські атлети будуть сидіти на старті, а ми будемо знати, що за ними сидять люди, які насправді їм не довіряють", - сказав пан Хантер.

Копирайт изображения AP
Image caption Тим часом Росія презентувала форму своєї збірної для участі в Олімпіаді-2016

Telegraph вважає, що "порушення службового обов’язку МОКом через Росію послабить зв'язок між глядачем та видовищем".

"Вони шукали спосіб не викидати Росію з Олімпіади і вони знайшли його, зваливши рішення на окремі види спорту... Білий прапор капітуляції розвивається над МОК", - пише Telegraph.

Видання Independent задається питанням, як міжнародні федерації мають виконувати рішення МОК.

"Оскільки залишається лише 12 днів до церемонії відкриття, навряд чи кожна федерація має достатньо часу, щоб вирішити, чи забороняти "свою квоту" росіян, не кажучи вже про те, що їм доведеться розбиратися з апеляціями", - пише видання.

Independent також критикує рішення МОК виключити зі списку учасників усіх росіян, хто раніше був дискваліфікований за вживання допінгу, при цьому дозволити брати участь спортсменам інших країн. "Все це залишає гіркий присмак", - підсумовує видання.

Financial Times стверджує, що "рішення є перемогою для Москви та завдає удару Всесвітньому антидопінговому агентству (ВАДА), яке закликало до повної заборони як єдиного способу зберегти чесність Ігор".

Чи не єдиною, хто привітав рішення МОК в британській пресі, стала Мері Дежевські. На сторінках Independent вона зізнається, що "з полегшенням" зустріла новини з Лозанни. На думку пані Дежевські, Олімпійські ігри завжди були "скоріше індивідуальним", ніж національним виступом, тому повна заборона могла б "очорнити цей ідеал".

Крім того, автор ставить під сумнів деякі "процедурні питання".

"Чому, наприклад, російські атлети, які готуються до Ріо, караються за те, що Росія начебто зробила Сочі? На зимових іграх, де одні й ті самі атлети не можуть перетинатися?"

Копирайт изображения AFP
Image caption Володимир Путін пообіцяв посилити боротьбу із допінгом в Росії

Пані Дежевські також підкреслює, що найсерйозніші звинувачення ґрунтуються на зізнанні "єдиного російського спортивного чиновника" Григорія Родченкова, який знайшов притулок у США.

"Використання одного джерела ніколи не є ідеальним. Його докази насправді можуть бути бездоганними, але чи нема в них бажання задовольнити свою нову країну?" – запитує Мері Дежевські на сторінках Independent.

Росія: "публічна екзекуція"

"Сприймати те, що відбулось, як перемогу, можуть лише наївні люди. Останнього стусана поки що вдалося уникнути, але по щоках Росію відшмагали сильно й прилюдно, далі буде", - пише "Новая газета" в статті під назвою "Умовно допущені. Чому МОК вирішив не забирати Олімпіаду в Росії".

Видання вважає, що своїм рішенням МОК зробив так, що "й вовки ситі, й вівці цілі, хай й не всі".

"Якщо б рішення про дискваліфікацію всієї російської збірної ухвалив МОК, то й розсьорбувати її наслідки мало б відомство Баха (президент МОК. - Ред.).

Якщо б МОК не допустив до Ріо всю російську команду, то на нього б упав гнів усієї "пролетарської громадськості", - пише газета, додаючи, що тепер із "такими самими проблемами, тільки меншого масштабу" зіткнуться міжнародні федерації, "які до спортсменів ближче, а явно недоброзичливих до Росії там менше".

Видання попереджає, що від "бравурних маршів" слід утриматися.

"Ріо за місяць вже закінчиться. А далі на Росію чекає продовження сочинської історії... Чекає непросте усвідомлення того факту, що півтора трильйони пішли коту під хвіст задля кількох додаткових медалей, комусь дуже й дуже потрібних", - підсумовує "Новая газета".

"Публічна екзекуція над російським спортсменами триває. В неділю МОК знову не ухвалив остаточного рішення щодо участі наших атлетів в Іграх в Ріо-де-Жанейро та переклав все на федерації", - пише "Комсомольская правда".

Втім, газета вважає такий розвиток подій "сприятливим" для російських спортсменів. "МОК пішов найбезпечнішим шляхом, аби не загрузнути в численних позовах", - пише видання.

"Ще одне питання – а під яким прапором допускатимуть наших атлетів? Під російським? Чи всі будуть змушені викинути білий прапор МОК? І що в такому випадку робити нашим командам з ігрових видів спорту? Грати лише в білій формі?" – запитує "Комсомольская правда".

Копирайт изображения Reuters
Image caption Як допінговий скандал вплине на рішення ФІФА проводити в Росії Чемпіонат світу з футболу у 2018 році?

До відмови від участі в Олімпіаді закликає Александр Грішин на сторінках "Комсомольская правда".

На думку автора, позиція МОК – це спроба "уникнути рішення, яскраво виражене бажання перекинути відповідальність зі своєї голови на чиї завгодно плечі".

"МОК власне санкціонував розділення російського спорту на чистих, білих і пухнастих та другосортних. Не за принципом перемог і поразок, вживання допінгу та медикаментозної чистоти, а за бажанням заокеанських (не варто обманювати себе, атака йде зі США, і самі американські ЗМІ першими розтеревенили про це) замовників", - переконаний пан Грішин.

Він вважає, що в усіх російських чиновників, які вітають рішення МОК, "атрофувався мозок".

"Прийдіть до тями, хворі! Проігнорували Росію з вашою допомогою, а точніше, з вашою безпомічністю. Аж чотири рази проігнорували, а то й п’ять, якщо ви в такому стилі ще й Чемпіонат світу з футболу в 2018 профукаєте. Чого дуже хоче Велика Британія, яка лишилася за кулісами скандалу", - пише пан Грішин.

Тому, на думку автора, найвірнішим рішенням в цій ситуації була би повна відмова від участі в Олімпіаді всіх росіян, призупинення членства в МОК, відмова сплати внесків МОК на період призупинення членства та відмова телевізійної трансляції Олімпійських Ігор-2016.

"Ну а ті, хто казатимуть, що вони готувались, що чотири роки витратили… нехай собі обирають будь-який прапор світу, будь-яку країну, в складі якої вони надалі виступатимуть. Країна для нас дорожче за перемоги окремих чемпіонів", - підсумовує Александр Грішин на сторінках "Комсомольская правда".

Копирайт изображения
Image caption Згідно з рішенням МОК, спортсмени, які хоч раз отримували санкції за допінг, не зможуть поїхати в Ріо, навіть якщо термін санкцій збіг

"Независимая газета" вважає рішення МОК "допуском до Олімпіади на принизливих умовах".

Видання критикує виключення зі списку учасників росіян, які хоча би колись були дискваліфіковані за вживання допінгу. "Таким рішенням МОК ставить в нерівні умови РФ та інші країни: спортсменам, які були колись дискваліфіковані, дозволено змагатися в Бразилії, а росіянам вхід виявився забороненим", - пише газета.

Перед початком Ігор російські спортсмени мають здати додаткові допінг-проби, "занепокоєння викликають й засідання міжнародних федерацій, в руках який перебувають долі вітчизняних олімпійців", - додає видання.

Крім того, видання звертає увагу й на можливий вплив допінгового скандалу на проведення в Росії Чемпіонату світу з футболу 2018 року. Втім, російські чиновники запевняють, що святу футболу нічого не загрожує. "Не бачу зв’язку між допінгом і організацією Чемпіонату світу 2018", - цитує "Независимая газета" міністра спорту Віталія Мутка.

Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів