Преса: кому був потрібен замах на Плотницького?

Копирайт изображения AP
Image caption Автомобіль ватажка "ЛНР" підірвали у суботу вранці

Замах на ватажка "ЛНР", землетрус на Донеччині та доля політичних в'язнів - в огляді української преси за 8 серпня.

Замах на Плотницького – сигнал?

"Сегодня" з'ясовує, що стоїть за замахом на ватажка самопроголошеної "ЛНР" Ігоря Плотницького, і чи варто тепер чекати на загострення ситуації на Донбасі.

Видання зазначає, що по гарячих слідах після підриву автомобіля, в якому перебував Ігор Плотницький, сторони конфлікту обмінялися звинуваченнями.

Представники "ЛНР" відповідальними за напад назвали українські спецслужби, а також силовиків США, пише газета.

У свою чергу спікер адміністрації президента з питань АТО Олександр Мотузяник заявив, що українська сторона не причетна до замаху на Плотницького.

З аналогічною позицією виступили і в СБУ, зокрема радник голови відомства Юрій Тандіт пов'язав факт замаху з постійною боротьбою за владу в "республіках".

"Також треба врахувати, що без впливу сусідньої держави там практично нічого не відбувається", – додав пан Тандіт, натякнувши на Росію.

Політологи припускають, що замах міг бути вчинений для ескалації конфлікту.

"Якщо б Плотницький загинув, це дозволило б просто відмовитися від будь-яких домовленостей і увімкнути військовий фактор. Це може бути тактичними завданням замаху – досягти ескалації", – каже експерт Руслан Бортник і додає, що без загострення ситуація буде вирішуватися економічними, політичними і соціальними методами.

Чому землетрус стривожив екологів

Розповідаючи про підземні поштовхи магнітудою 4,9 бала, які відчули не тільки жителі Донбасу, а й сусідніх Запорізької та Дніпропетровської областей, "КП в Украине" пише про небезпеки, пов'язані із землетрусом.

Газета цитує Олександра Кензера, заступника директора Інституту геофізики НАН України, який каже, що для України землетрус - явище цілком нормальне. Фахівець нагадує, що поштовхи приблизно такої ж сили були зафіксовані в Кривому Розі 2013 року.

"В Україні є кілька зон підвищеної сейсмоактивності, і Приазов'я – одна з них. Тут можливі і більш потужні землетруси – до 7 балів", – цитує газета експерта.

Видання також зазначає, що інформація про землетрус особливо занепокоїла екологів, оскільки вони вважають, що його епіцентр був неподалік одного із засекречених ще з радянських часів об'єктів – уранового могильника біля Докучаєвська. Понад півстоліття тому там почали будувати уранову шахту, але так і не завершили. Зараз могильник перебуває в "сірій" зоні АТО.

За словами колишнього начальника управління екології Донецької облдержадміністрації Сергія Третьякова, ніхто не знає, в якому стані урановий могильник.

"Сказати, чи міг землетрус пошкодити його, можна тільки після ретельного аналізу всіх даних щодо поштовхів і плюс потрібен доступ до самого об'єкту", - каже він.

Термін ув'язнення – 139 років

Копирайт изображения AFP
Image caption Акція у Києві на підтримку ув'язнених (архівне фото)

За підрахунками "Вечерних вестей", нині в російських в'язницях перебувають 29 українців, яких газета називає політичними бранцями. Якщо підсумувати їхні терміни, то загалом їм залишилося сидіти 139 років, зазначає газета.

Вона пише про справу киянина Валентина Виговського, молодого підприємця, який два роки тому поїхав до Криму на один день, а нині засуджений на 11 років колонії суворого режиму.

Представник ініціативи "Євромайдан СОС" Марія Томак розповіла газеті, що справа Валентина Виговського засекречена, адже пов'язана зі шпигунством.

"У Росії шпигуноманія є своєрідним трендом і він особливо дався взнаки після початку воєнної агресії Росії проти України", – каже пані Томак.

Газета пише, що практика застосування засекречених справ є доволі зручною для РФ. За словами адвоката Валентина Виговського, Романа Титикало, його підзахисний "можливо викликав якийсь інтерес, може його хотіли завербувати. Хоча насправді Валентина на півострів заманили для того, щоб затримати. Це була справжня спецоперація".

У свою чергу російський адвокат Ілля Новіков, який долучився до цієї справи вже після оголошення вироку, говорить, що юридичного шляху звільнення він не бачить:

"Оскільки Валентин визнав свою провину і підписав те, що його змусили, в нас немає надії пройти і через Європейський суд з прав людини. Зараз, через два роки після катувань Виговського, він просто не зможе довести, що це відбулося".

Видання пише, що визволення Валентина Виговського та інших українців може відбутися тільки так, як у випадку з Надією Савченко, Геннадієм Афанасьєвим і Юрієм Солошенком.

Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів