В Україні знову заговорили про воєнний стан - преса

Донбас Копирайт изображения UNIAN

Українські газети пишуть про ймовірність запровадження воєнного стану, нові ініціативи Надії Савченко, антикорупційне декларування та програму енергоефективності.

Локальна ескалація?

У зв’язку з напруженою ситуацією на адміністративному кордоні з Кримом і посиленням обстрілів на Донбасі, представники української влади знову заговорили про можливість запровадження воєнного стану в країні. "Сегодня" з’ясовує, що відбувається і чого очікувати.

Зафіксовану цими днями високу активність військ РФ на адмінкордоні виданню підтвердили представники Державної прикордонної служби та Генерального штабу ЗСУ.

Речник Генштабу Владислав Селезньов напруження в Криму пов’язує з очікуваними там військовими навчаннями "Північний Кавказ- 2016" і заспокоює: "Ми уважно стежимо за ситуацією, щоб адекватно реагувати на будь-які агресивні дій стосовно України".

Водночас на Донбасі не припиняються обстріли: тільки за останній тиждень їх було понад 400, і лише за минулу добу було вбито трьох український бійців і чотирьох поранено, повідомляє газета.

На фоні цих подій політики знову заговорили про необхідність запровадження воєнного стану, а секретар РНБО Олександр Турчинов назвав умови: "У випадку загрози нашому суверенітету, безпеці в цілому в країні, в першу чергу військових загроз – безумовно має бути введений воєнний стан".

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука також вважає, що теоретично запровадження воєнного стану можливе, проте більшість цивільних "навіть не відчують його".

Втім, політологи поки що не бачать умов для запровадження воєнного стану. За словами Володимира Фесенка, такий сценарій можуть реалізувати тільки у випадку повномасштабного загострення:

"Але те, що зараз відбувається, більше схоже на локальну ескалацію – таким чином РФ намагається простимулювати прискорення переговорів на своїх умовах".

Нові ініціативи депутата Савченко

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Надія Савченко проводить акцію під адміністрацією президента в Києві

"КП в Украине" з’ясовує, що стоїть за заявами Надії Савченко про домовленість з обміну українців, яких утримують сепаратисти, на представників самопроголошених республік.

Ці гучні заяви пролунали з вуст депутата на мітингу під адміністрацією президента в Києві.

"Є домовленість про обмін двох на двох, і його треба провести вже зараз. Це має зробити президент своїм указом. Якщо все проводити через суди і слідство, процес триватиме півроку, а тим часом ці люди там просто помруть", – каже пані Савченко і додає, що це не єдина пропозиція з обміну. При цьому депутат не повідомила, хто був ініціатором домовленості і з ким велися переговори з протилежного боку.

За словами Надії Савченко, зараз процедура обміну стала надто затягнутою, заполітизованою і потребує спрощення. До того ж багато даних про цих людей засекречені, застарілі чи неправдиві.

"У списках полонених то 114, то 107 осіб, а скільки їх там насправді, ніхто не знає... Кількість сепаратистів, які перебувають у нас, СБУ також не називає", – додає депутат.

Покажуть чесно зароблене

В особливостях системи електронного декларування доходів високопосадовців, яка має запрацювати від 15 серпня в Національному агентстві з питань запобігання корупції, розбирається "Україна молода".

Як пише видання, упродовж 60 днів з моменту запуску, першими мають подати декларації особи, які "займають відповідальне або особливо відповідальне становище".

А це майже 50 тисяч високопосадовців – починаючи від президента, голови уряду, народних депутатів, міністрів і закінчуючи керівниками департаментів виконавчих органів влади. Всі інші державні службовці почнуть заповнювати електронні декларації вже з 1 січня 2017 року.

Газета розповідає про особливості антикорупційного декларування: якщо раніше закон не зобов’язував чиновників декларувати готівку, то тепер такий обов’язок настає за наявності готівкових коштів у розмірі більш як 60 тисяч гривень. Також вводиться звітність щодо об’єктів незавершеного будівництва, якими називали навіть не зареєстровані будівлі, де роками жили чиновники, та декларування офшорів тощо.

За словами Ігоря Преснякова, керівника проекту "Прозорість та доброчесність публічного сектору" Програми розвиту ООН в Україні, запроваджувана електронна система декларування враховує всі "дірки", які існували в попередній, паперовій системі декларування.

"Один з її принципових моментів – декларації будуть у відкритому доступі в інтернеті, що надасть можливість громадського контролю", – цитує газета експерта.

Альтернативне опалення

Копирайт изображения Reuters

Газета "День" поцікавилася, як працює Урядова програма з енергоефективності. За інформацією, яку надали газеті в комітеті з Держенергоефективності, урядовою програмою тільки в липні скористалися 3,5 тисяч українських родин – це в чотири рази більше, ніж за попередній місяць.

Газета пише, що найбільш активно переходять на альтернативне опалення мешканці Львівської області, адже цьому сприяє ще й додаткова підтримка місцевої влади, а саме – відшкодування з обласного бюджету 20% річних за "теплими кредитами" на такі котли.

А в Україні загалом можливістю стати незалежними від газу, встановити зокрема твердопаливний котел та отримати 20% відшкодування з держбюджету, скористалися вже понад 19 тисяч родин.

Видання також пише про низку переваг, передбачених урядовою програмою з енергоефективності: за середньостатистичною інформацією, встановивши твердопаливний котел, родина може заощадити близько 17 тисяч грн протягом опалювального сезону.

Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів