Турецька преса: Ердоган зітхнув з полегшенням двічі

Копирайт изображения Reuters

"Історичною" називають ЗМІ Туреччини зустріч турецького і російського президентів, яка відбулася у Санкт-Петербурзі 9 серпня.

"Назад в майбутнє"

Згода не лише повернутися до рівня відносин між Росією і Туреччиною, які існували до листопада 2015 року, а й піднести їх на новий рівень – таким бачить головне досягнення зустрічі президентів двох країн оглядач газети Hurriyet.

Копирайт изображения EPA

"Президент Туреччини Ердоган зітхнув з полегшенням, коли російський господар зустрічі Володимир Путін перестав згадувати про кризу, як він робив перед півторагодинними переговорами у Санкт-Петербурзі 9 серпня. Він зітхнув із полегшенням вдруге, коли Путін заявив, що стосунки між двома країнами повинні повернутися до рівня, що передував листопаду 2015 року, і розвиватися далі", - зазначає видання у статті "Туреччина-Росія: Назад в майбутнє".

Hurriyet нагадує, що російський літак, збитий турками у листопаді 2015 року, спричинив "глибочезну кризу" у відносинах між двома країнами, і лише "секретна дипломатія", в якій значну роль відігравали президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв і два бізнесмена із Дагестану і Туреччини, допомогла подолати її.

Економіка: не мільйони, мільярди

Про "серйозну налаштованість" очільників обох країн втілювати спільні економічні проекти розповідає Daily Sabah.

Видання зазначає, що Туреччина готова до конкретних кроків, аби відновити газопостачальний проект "Турецький потік" у середньостроковій перспективі.

"Очікується, що "Турецький потік" відіграватиме надзвичайно важливу роль в імпорті енергоносіїв. Якщо проект доведуть до кінця, Туреччина планує купувати 15,7 мільярдів кубометрів російського газу на рік завдяки газотранспортній гілці, яка пролягатиме через Чорне море", - пише Daily Sabah.

Копирайт изображения AFP

А будівництво першої турецької атомної станції за допомогою росіян стане "стратегічною інвестицією", яка сягне 25 мільярдів доларів. На загал, додає Daily Sabah, обидві країни поставили перед собою амбітну мету – довести річний торговельний обіг до 100 мільярдів доларів на рік.

Видання висловлює сподівання, що "вже скоро" й туристична галузь Туреччини, яка потерпіла чи не найбільше від розриву стосунків з Росією, "повернеться до днів свого колишнього процвітання".

Не все і не зразу

Однак газета Milliyet зазначає, що всі ці зміни на краще стануться не одразу. "Дуже важливо, що зустріч між президентами Путіним і Ердоганом поклала край напрузі у стосунках. Але ця зустріч ознаменувала лише початок вирішення проблем. Давайте будемо реалістами: аби вирішити всі проблеми, потрібно більше спілкування", - пише газета.

Копирайт изображения Reuters
Image caption На цих кадрах видно етапи падіння російського літака неподалік турецько-сирійського кордону.

Milliyet звертає увагу, що на спільній прес-конференції президент Путін, приміром, говорив про "поступове" зняття санкцій. "На це потрібен час", - додає газета. "Наскільки нетривалим буде період відновлення стосунків залежить від того, чи продовжуватимуться і розбудовуватимуться дружні відносини між лідерами двох країн", - підсумовує Milliyet.

Питання без відповіді

Газета Yeni Safak пише про значення зустрічі російського і турецького лідерів у світлі відносин із іншими гравцями глобального масштабу. "Той факт, що президент Ердоган залишив без відповіді питання про те, як позначиться зближення з Росією на стосунках з США, є досить показовим", - зазначає видання.

Копирайт изображения AP

"Звичайно, це не означає виходу (Туреччини. – Ред.) з НАТО. Але можна припустити, що ситуація, описана вище, роздратувала американсько-європейський альянс… Вони б взагалі воліли, аби стосунки з Росією залишилися зіпсованими назавжди", - вважає газета.

Yeni Safak переконана, що відновлення контактів з Росією лише посилить позиції Туреччини у світі, а також зробить її "ще більш жаданою для Заходу".

Служба Моніторингу ВВС, Київ - Анкара.

Новини на цю ж тему