Тижневики: що означає ситуація довкола Криму

Копирайт изображения GETTY IMAGES

Про два сценарії розвитку подій після кримського загострення, стрімку еволюцію сільського господарства та правдивість прогнозів про занепад Росії - читайте в огляді тижневиків.

Нова реальність від Путіна

"Дзеркало тижня" аналізує ситуацію навколо Криму і вбачає в ній ознаки програшу України.

Видання звертає увагу на "легку згоду наших керманичів на роль того, хто виправдовується, і проковтування кремлівської маніпуляції, де диверсія, що не відбулася, раптом перетворилася на тероризм".

Тижневик закликає українців винести уроки з помилок, зроблених навесні 2014-го року. "І тому, що це продовження історії анексії Криму, і тому, що цілі нинішнього загострення, вочевидь, ті самі, і навіть риторика Путіна повернулася до "нелегітимного" керівництва України, яке захопило владу силою", - пише "Дзеркало тижня".

Газета схиляється до думки, що російський президент хоче того самого, що й раніше, - перемогти за будь-яку ціну.

"Стати першим серед перших, отримати право перекроювати карту світу, отримати ярлик на Україну, побіжно вирішуючи операційні завдання - скасування санкцій, легалізація анексії Криму тощо. Нічого нового, крім того, що в результаті на ходу зрежисованого загострення на адмінкордоні між Кримом і материковою Україною Путін намагається вибудувати нову "реальність", - пише тижневик.

На думку "Дзеркала тижня", йдеться про нову реальність, в якій трикутник Захід-Росія-Україна перетворюється на вісь без України, а в Чорноморському регіоні з'являється "реальна загроза прямої агресії проти України".

"В принципі, варіантів розвитку подій усього два, і вони взаємопов'язані: шантаж великою війною з метою тиску на Захід (і Україну) для розблокування "Мінська" на умовах Москви (вибори в ОРДЛО і конституційний хомут на шию Києву), з подальшим зняттям санкцій, а в разі, якщо він не спрацює, - провокування прямої агресії..." - вважає тижневик.

Дрон над полем

Копирайт изображения npu.gov.ua

Про перетворення українського аграрного ринку на "агропромисловість унікального зразка" пише "Новое время".

Видання зазначає, що прибуток сільськогосподарських компаній в Україні дедалі більше залежить не від розширення земельного банку чи зростання цін на харчі, а від уміння ефективно розпоряджатися врожаєм.

Нині в українські поля масово виходить техніка, обладнана GPS-навігацією, автопілотами, системою онлайн-моніторингу посівної тощо. Весь процес контролюють супутники. Вони також беруть участь в аналізі якості ґрунту, технічного стану сіялок, комбайнів і тракторів, пише тижневик.

"Україна здійснює цивілізаційний стрибок від селянства до аграрної промисловості, від серпа і молота до дронів і супутників, від "хай так" до хай тек", - вважає видання. А власник компанії SmartFarming Артем Беленков додає, що "таким досвідом запровадження IT не можуть похизуватися ні в Росії, ні в Латинській Америці".

За його словами, старі "червоні директори" та їхні діти переважно не хочуть займатися новітніми технологіями в сільському господарстві, тож поступово будуть відходити від справ. "Імовірно, вони продаватимуть свої активи або віддаватимуть в управління. Мають з'явитися люди іншого складу мислення", - відзначає Беленков.

Чорні лебеді проти прогнозів

Чи можна вірити прогнозам авторитетних аналітиків, розбирався "Корреспондент".

Видання пише, що в Україні, яка вже третій рік перебуває у стані війни, багато людей намагаються зрозуміти, що буде далі, за допомогою прогнозів таких аналітичних центрів, як Stratfor. Незважаючи на те, що прогнози цієї американської компанії часто критикують, експерти прискіпливо стежать за ними, відзначає "Корреспондент".

Аби зрозуміти, чого, на думку засновника Stratfor Джорджа Фрідмана, варто очікувати Україні, тижневик зазирнув у його книгу "Наступні 100 років: Прогноз подій XXI століття". Фрідман вважає, що в найближчому майбутньому Росія "повернеться до кордонів з Європою, приблизно відповідним тим, які існували в період між двома світовими війнами".

Україна ж, на думку аналітика, "не може ні конкурувати з Європою, ні брати участь в її житті", оскільки "природні економічні відносини пов'язують Україну з Росією".

Як зазначає "Корреспондент", прогноз щодо України не виправдався.

"Але був анексований Крим, розв'язані бойові дії на Донбасі. Які взагалі шанси на те, що Україна буде підкорена в тій чи іншій формі Росії і "на російсько-польському кордоні будуть розгорнуті війська"? - запитує тижневик і додає, що експерти не відкидають такої можливості.

Фрідман, однак, прогнозує, що в подальшому Росія буде розділена на частини, і це "відкриє двері в "золотий вік" США". Після першої космічної війни, яка забере життя 50 тисяч людей, США здійснить прорив у технологіях і буде домінантним геополітичним гравцем, вважає засновник Stratfor.

Однак опитані "Корреспондентом" експерти критикують прогнози його аналітичного центру. Зокрема, через те, що в них не враховані так звані "чорні лебеді" - непрогнозовані обставини з важливими наслідками.

Огляд підготував Юрій Мартиненко, Служба моніторингу BBC

Новини на цю ж тему