Огляд ЗМІ: чи розірве Росія стосунки з Україною?

Україна Росія Копирайт изображения UNIAN
Image caption Наразі, попри напружені стосунки між Україною та Росією, контакти між двома державами зберігаються

15 серпня українські газети пишуть про українсько-російські стосунки, терористичні загрози та можливе позбавлення студентів стипендій.

Росія - Україна: кінець дипломатії?

"Сегодня" з'ясовує, що стоїть за заявами керівництва РФ розірвати дипломатичні стосунки з Україною.

Газета нагадує, що новий виток розмов про це почався з повідомлень російських ЗМІ про обіцянки Володимира Путіна не залишити без відповіді останні події в Криму.

На думку голови парламентського комітету із закордонних справ Ганни Гопко, подібними заявами керівництво РФ перевіряє реакцію України.

"Це чергове інформаційне повідомлення для тестування реакції, нагнітання напруженості і шантаж", – каже депутат.

На її думку, українській стороні на такий крок йти не варто. Розривати дипломатичні стосунки треба було ще у 2014-му році, а сьогодні треба зосереджуватися на вирішенні внутрішніх проблем, додає вона.

Копирайт изображения Getty
Image caption Ірина Геращенко каже, що Росія розірвала стосунки з Україною ще тоді, коли "вкрала у нас Крим"

За словами віце-спікера парламенту Ірини Геращенко, Москва вже давно розірвала дипломатичні стосунки з Україною: "Це сталося тоді, коли депутати Держдуми і Ради Федерації проголосували за введення військ, коли вкрали у нас Крим і частину Донбасу".

Політолог Володимир Фесенко бачить в російських заявах намагання залякати Україну: "Якби там реально хотіли розірвати стосунки, то це вже б зробили, адже для цього не потрібні якісь довгі процедури. Однак, незважаючи на те, що у нас напружені стосунки, контакти зберігаються: працюють консульства і залишається торгівля".

Водночас експерти попереджають і про небезпеки, які може принести кінець дипломатії. За словами експерта Андрія Бузарова, це загрожує серйозними наслідками: "Не буде працювати консульський відділ, а значить, не можна буде вирішити питання видачі всіх документів. Тобто українцям, які перебувають в РФ, доведеться з будь-якого питання їхати до Києва".

Дипломат і громадський діяч Володимир Хандогій каже ще про один ризик припинення дипломатичної співпраці: "Постане питання про візовий режим. Адже важко собі уявити країну без дипломатичних стосунків і з безвізовим режимом".

Де українцям загрожує терор?

Що принесуть українцям запроваджені Службою безпеки України чотири рівні терористичної загрози для регіонів, з'ясовує "КП в Украине".

Газета повідомляє, що внаслідок "диверсійного скандалу" президент Петро Порошенко наказав привести всі підрозділи силових структур поблизу адміністративного кордону Херсонської області з Кримом до посиленої бойової готовності.

Газета оприлюднює карту терористичних загроз, де кольорами окреслені рівні небезпеки. Найвищим – червоним – позначено АР Крим, Донецьку і Луганську області.

Експерти розшифрували, чого очкувати жителям різних регіонів України. За словами екс-заступника голови СБУ Олександра Скибинецького, найвищий рівень загрози передбачає приведення у стан максимальної готовності усіх сил і засобів, які задіяні у боротьбі з тероризмом.

"Але це не означає автоматичного посилення заборонних заходів, як при введенні надзвичайного чи воєнного стану", – цитує газета експерта.

Студенти без стипендій?

"Вечерние вести" поцікавилися планами урядовців урізати з наступного року частину існуючих стипендіальних виплат.

За інформацією газети, міністерство фінансів планує видатки лише на "соціальні стипендії", які отримують діти-сироти, діти-інваліди І-ІІІ групи тощо.

Тобто, якщо наміри відомства будуть враховані, зникнуть стипендії, які наразі нараховуються бюджетникам денної форми навчання із середнім навчальним балом не нижчим за "4". Між тим, за підрахунками одного з аналітичних центрів, саме такі виплати отримують 80% студентів - бюджетників: 640 із 810 тисяч. І лише 39 тисячам наразі виплачують соціальну стипендію, повідомляє газета.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Студенти навряд чи одностайно підтримають ініціативу зі скасування стипендій, якщо плани чиновників стануть реальністю

Видання зазначає, що ініціатива чиновників іде всупереч статті 53 Конституції, згідно з якою держава має гарантувати надання державних пільг і стипендій учням та студентам.

Газета нагадує, що подібну ініціативу урядовці озвучували ще при підготовці бюджету на 2015 рік. На це молоді люди відповіли протестами, і держпідтримку для них не зняли.

"Студентів підняти дуже легко, адже це – чи не найреволюційніша частина українського суспільства. Саме зі студентського руху почалися протести на обох Майданах... Тож Мінфіну варто гарно подумати, перш ніж робити такі резонансні пропозиції", – каже екс-директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук.

У Міносвіти наразі не підтримують ініціативу Мінфіну щодо скасування стипендій, констатує газета, сподіваючись на те, що чиновники розпочнуть між собою діалог, "який дозволить змінити систему стипендіальних виплат".

Огляд підготувала Служба моніторингу ВВС.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів