25 років Незалежності: жити не стало краще, але стане - огляд преси

Копирайт изображения UNIAN

23 серпня українські газети оцінюють здобуте за 25 років Незалежності, пишуть про небезпеку для життя одного з лідерів меджлісу в Криму та розповідають про Всесвітній форум українців.

Життя в небезпеці

Під заголовком "Заступник глави меджлісу при смерті" "Сегодня" повідомляє, що життя Ільмі Умерова, якого "влада" Криму помістила до психіатричної лікарні, може обірватися в будь-який момент.

Посилаючись на лідера меджлісу Рефата Чубарова, газета пише про погіршення здоров’я Ільмі Умерова. За словами пана Чубарова, про загрозу життю його заступника раніше повідомляли і адвокати, і громадськість, однак, "російський окупаційний суд" не прислухався до цих застережень.

Газета наводить слова адвоката Миколи Полозова, який каже, що навіть не беручи до уваги юридичні питання, а саме апеляцію, що ще розглядалася, враховуючи стан здоров’я Умерова, переміщення небезпечне для його життя.

А керівник секретаріату меджлісу Заїр Смедляєв припустив, що окупаційна влада хоче усунути Умерова фізично, "з використанням каральної психіатрії", повідомляє газета.

Прогнози першого президента

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Згідно із актом про незалежність, Україна проголосила її через "смертельну небезпеку"

Перший президент України Леонід Кравчук до 25-річчя Незалежності розповів в інтерв’ю "Сегодня" про проблеми і яскраві історичні моменти, втрачені можливості і життєвий досвід українців, відносини з іншими країнами.

За словами пана Кравчука, він не може наразі сказати найголовнішого – що жити стало краще: "На цьому і будуються всі спекуляції. Кажуть, а зазирніть до кишені, і вам стане все ясно. Кишеня наповниться не одразу".

Водночас, на наступні 25 років, Леонід Кравчук передрікає країні одне: "Україна буде жити, стане демократичною, цивілізованою державою, матиме авторитет у світі".

"Найбільший авторитет вона матиме в науково-технічному прогресі і в ІТ-технологіях... Може це буде не через 25 років, але буде невідворотно. А Україна як держава буде вічною", – цитує газета пана Кравчука.

Відповідаючи на запитання про стосунки з Росією, перший президент каже, що "нехай вони самі про себе думають".

"Росія, якщо вона раптом надумає захопити Україну – це буде кінець Росії. Росія тоді не виживе з багатьох причин", - вважає Леонід Кравчук.

Шлях України: досягнення, втрати, виклики

Копирайт изображения UNIAN
Image caption У серпні 1991 українці сподівалися на краще життя поза СРСР

Українські та закордонні експерти "Дня" оцінюють, що вдалося, і що – ні за 25 років після відновлення незалежності держави.

У коментарі для газети екс-депутат парламенту Володимир Панченко зізнається: гордий тим, що у серпні 1991-го голосував за незалежність у Верховні Раді. Але для того, щоб Україна була успішною, на його думку, "треба ставати сильними – економічно, мілітарно, культурно, психологічно".

Учений-філософ Мирослав Попович найбільшим досягненням України називає сам факт її незалежності. Водночас, за його словами, незалежність – це не підсумок, а тільки відкриті можливості.

"Ми маємо відчувати, що фактично зараз робимо історію, тому надії на те, що із незалежністю приходить добробут, є оманливими", - каже пан Попович.

Звертаючись до українців, аналітик з Лондона Едвард Лукас каже: "Вам вдалося залишитися незалежними і зірвати при цьому спробу Кремля створити "Новоросію". Водночас, вам не вдалося побудувати сучасну, функціональну державу, яка допомагає розвиватися суспільству. Вам потрібен новий політичний клас".

На думку міського голови Дніпра Бориса Філатова, "найцінніше, що ми здобули за ці 25 років – розуміння того, що за незалежність треба боротися".

Дослідник з Москви Лілія Шевцова зазначає, що українці змогли створитирозвинене громадянське суспільство, яке може компенсувати слабкість державної влади, але Україні не вдалося вибратися з пост-комунізму і зберегти територіальну цілісність.

За словами дослідниці, Україна не може виплигнути з географічної пастки, її сусідом залишиться Росія з поки що не реформованою системою самодержавства, і тому Україні доведеться жити в некомфортній геополітичній ситуації.

Журналіст Герхард Гнаук з Варшави відзначає, на його погляд, найфундаментальніше: "Україна стала нацією і навіть за таких жахливих подій на Півдні і Сході не впала в авторитаризм, ані у фашизм. Україна – як країна, як суспільство – зберегла своє людське обличчя".

Форум українців

"Україна молода" підбиває підсумки Всесвітнього форуму українців, який завершився в Києві. Як повідомляє газета, понад 300 делегатів із 35 країн світу обговорили денаціоналізацію українців у Росії, залучення діаспори до владних структур, надання українській мові міжнародного статусу та прийняли ухвалу щодо деокупації та реінтеграції Криму.

Одне із найбільш часто порушуваних питань українцями діаспори під час форуму – тісніша співпраця з українською владою задля змін в Україні. Проте, за словами представників діаспори, українська влада не дуже охоче йде на контакт з українськими громадами за кордоном і рідко виявляє бажання залучати їх до державотворення.

"Якщо це стається і вдається долучити когось із діаспори до роботи – то з великими труднощами і в такий формі, що для відкритої дискусії немає місця", – каже представник Українського Конгресового комітету Америки Роксолана Стойко-Лозинська. На її думку, прикладом ефективності залучення діаспори у державотворення є країни Балтії, тому варто було б його наслідувати.

Видання також зазначає, що під час форму віце-прем’єр міністр України В’ячеслав Кириленко заявив про необхідність підтримувати національну ідентичність українців у зв’язку з тим, що російська влада намагається змусити українців, які проживають у РФ, забути про своє коріння: "Питання підтримки українців у Росії є дуже важливим. Насправді там проживає близько 10 мільйонів українців, але останній офіційний російський перепис показав два мільйони. Кремль хоче змусити українців Росії бути ворогами свого народу".

У свою чергу інформацію щодо переслідувань підтвердив і Тарас Дудка, представник української громади у Росії, пише газета.

Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів