Огляд преси: як повернути мир на Донбасі?

Копирайт изображения AFP

31 серпня українські газети пишуть про концепцію деокупації Донбасу, підготовку до 1 вересня і загрози в Криму.

План повернення Донбасу

"Сегодня" аналізує подану на розгляд уряду концепцію деокупації Донбасу, підготовлену міністерством з питань окупованих територій.

Один із авторів цього документу, заступник міністра Георгій Тука розповів виданню, що програма розрахована на три роки і включає в себе, зокрема, відновлення інфраструктури і вибори.

Згідно концепції, повертати Донбас пропонується за допомогою: відновлення критичної інфраструктури, соціальних послуг, відновлення економіки, створення самодостатніх громад тощо. Як конкретно цього збираються досягти – не сказано, зазначає газета.

За словами Георгія Туки, основним кроком в реалізації плану стануть вибори на Донбасі за законами України.

"Не виключено, що до влади прийдуть люди з проросійськими поглядами чи ставленики бойовиків. Будь-який підсумок голосування буде виявом демократії. Але, я думаю, що жителі "республік" вже ситі по горло політикою Росії", – цитує газета чиновника.

У свою чергу, на думку експертів, перед розробкою стратегії деокупації владі треба було потурбуватися про адаптацію до мирного життя населення Донбасу, домовленостях з Росією і припинення вогню.

"Спочатку потрібна програма для підконтрольної частини Донбасу. Але починати деокупацію, не домовившись з Росією, неможливо", – каже експерт Андрій Бузаров.

Експерт Руслан Бортник називає нинішню концепцію лише частиною глобальної стратегії влади, що торкається тільки відновлення цілісності мирного Донбасу.

"Ухвалення цього документу необхідно для пошуку грантів і інвестицій, наприклад, від МВФ", – пояснює експерт.

Економіст Іван Нікітченко додає, що одним із факторів, що може нормалізувати економіку регіону – повернення гривні на непідконтрольні Україні території Донбасу, адже цього просять самі жителі і переселенці.

Початок навчання: без урочистостей і обстрілів?

Як відзначатимуть в Україні початок нового навчального року - поцікавилася "КП в Украине".

Газета зазначає, що традиційні урочисті шикування на 1 вересня вже не є обов’язковими, однак у багатьох школах вирішили не відступати від усталеного формату.

"Лінійка на 1 вересня – це завжди свято, особливо для першокласників. Тому їй альтернативи немає", – каже директор запорізької загальноосвітньої школи "Основа" Алла Любимова.

А в одеський художній школі імені Костанді свої традиції: "У нас давно не проходить лінійка, як було раніше. Щороку все по-різному – замість лінійки то еліпс, то коло. І форми у нас немає. Адже кожна дитина – це індивідуальність", – каже директор Валерій Токарєв.

Інші клопоти у школах, що знаходяться поблизу лінії зіткнення на Донбасі. І хоча учасники переговорів у Мінську виступають із заявами утриматися від обстрілів 1 вересня, поліція Донецької області на сторожі.

"У червоній зоні – 63 населених пункти і 37 шкіл, у які підуть майже 22 тисячі дітей. У зоні найбільшого ризику – Авдіївка, Красногорівка, Мар’їнка... По цих містах і селищах не перестають стріляти вже третій рік поспіль", – каже начальник поліції Донецької області В’ячеслав Аброськін.

За його словами, 1 вересня в кожній школі зони АТО чергуватиме група поліцейських, а перші уроки будуть присвячені безпеці і навичкам поведінки при артобстрілах.

Загрози з Криму

Копирайт изображения AFP
Image caption За два роки російської анексії Криму там з'явився пам'ятник "ввічливим людям" - військовим без розпізнавальних знаків, які спочатку називали себе "самообороною Криму"

Чим загрожують Україні військові навчанні в анексованому РФ Криму, розбирається "Україна молода".

Видання пише, що наразі угруповання військ Центрального, Західного та Південного військових округів Криму, а також Північного флоту збройних сил Росії перейшли у стан підвищеної бойової готовності.

"Зараз у Криму повним ходом триває підготовка до військових дій", – каже генерал-лейтенант запасу Збройних сил України Ігор Романенко.

"Свої військові операції російські силовики в Криму назвали перевіркою боєготовності армії просто для того, щоб уникнути відповідальності перед міжнародними спостерігачами", - каже він.

У свою чергу військовий експерт Микола Сунгуровський вважає, що нині на анексовану півострові повсюдно порушуються права громадян щодо ризиків під час проведення військових навчань.

На думку українських силовиків, проведення військових операцій на півострові змусить усіх цивільних посилити заходи особистої безпеки. Зокрема, військові експерти радять мешканцям та гостям Криму не перебувати на маршрутах руху військової техніки, свідомо уникати провокацій та не вступати в конфлікти, повідомляє газета.

Однак, як пише видання, не забороняється спостерігати за подіями, що відбуваються у Криму та збирати інформацію, щоб передати її на материкову Україну, адже своєчасне інформування дозволить українським силовикам вчасно відреагувати і не допустити погіршення ситуації.

Право на захист

"День" поцікавилася в адвоката Олександра Попкова, як просуваються карні справи, порушені проти українців в Криму.

Видання нагадує, що журналіста Миколу Семену, який до анексії довго працював кореспондентом "Дня", ФСБ звинувачує в закликах до дій, направлених на порушення територіальної цілісності РФ, а правозахиснику Еміру-Усеїну Куку інкримінують участь у діяльності терористичної організації.

За словами адвоката, він і його колеги, які захищають затриманих, докладають низку зусиль, щоб надати докази на користь українців.

Відповідаючи на запитання про реакцію на заяви міжнародних та українських організації на захист журналіста Семени, Олександр Попков каже, що влада Росії дуже чутливо ставиться до всіх міжнародних заяв і нагадує, що без міжнародного тиску звільнення Надії Савченко та Геннадія Афанасьєва не відбулося б.

"У Росії свобода слова загнана в кут. Окрім Миколи Семени, обшукали ще шість чи сім осіб. Усі журналісти, у яких провели обшуки, тепер не пишуть, а декілька з них виїхали з Криму. Це був цілеспрямований удар по пресі", – каже адвокат.

Стосовно ситуації з правозахисником Еміром-Усеїном Куку, то захисту вдалося дещо поліпшити умови його утримання в слідчому ізоляторі, однак розгляд справи затягується з невідомих причин.

"Зараз за рівнем дотримання прав людини Крим – між Чечнею і Дагестаном", – додає адвокат.

Служба моніторингу ВВС.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів