Огляд ЗМІ: чи полегшать життя нові паспорти?

паспорт Копирайт изображения UNIAN
Image caption 1 жовтня новий документ отримають українці, які досягли 14-річного віку

Українські газети пишуть про нові паспорти та розмірковують над тим, як подолати корупцію.

Новий паспорт і нові проблеми?

"Україна молода" поцікавилася особливостями нових посвідчень особи для українців.

Якщо спочатку ID-картки видавали лише 16-річним підліткам, то вже з 1 жовтня новий документ отримають українці, які досягли 14-річного віку.

Таке нововведення є загальносвітовою практикою.

Влада передбачає, що після створення електронних сервісів, власники нових документів отримуватимуть суттєві переваги. Але, як показує практика, новий паспорт поки що робить життя його власника складнішим.

"Моя дитина отримала паспорт. Замість паперової книжечки - картка з чипом. Диво техніки. Тільки воно не працює, бо терміналів для цих карток по країні ще немає. Тому всю інформацію з чипа роздруковують на папірчику, який треба носити разом із карткою. Кажуть, повністю паспорт запрацює років за два. Цікаво, як це буде потім?", – коментує телеведуча Наталка Фіцич новий паспорт своєї 16-річної доньки.

"Папірчик" на додаток до "пластика" у міграційній службі пояснюють ускладненнями із підтвердженням місця реєстрації у перші місяці і запевняють, що далі все налагодиться.

Закон врегулює енергоринок

В особливостях ухваленого Радою закону про Національну комісію, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) розбирається "День".

Копирайт изображения DDP

Газета пише, що цей документ повинен чітко встановити незалежний статус регулятора. А Єврокомісія назвала його ухвалення основною умовою для виділення Україні другого траншу кредиту у 600 мільйонів євро у рамках макрофінансової допомоги.

Як зазначає видання, представники низки громадських організацій під стінами парламенту вимагали ухвалити цей законопроект. Вони створили макет статуї Свободи як символ незалежності НКРЕКП від політичного та бізнесового впливу.

Натомість депутат парламенту від фракції "Батьківщина" Олексій Рябчин каже, що НКРЕКП все одно буде залежною, адже її члени затверджуються президентом на підставі пропозицій номінаційної комісії.

Ця комісія складається з п’ятьох членів, двох має визначити президент, ще двох – парламент й одного – уряд. За словами депутата, за такої формули більшість у номінаційній комісії буде саме у президента.

Газета повідомляє, що згідно з ухваленим парламентським комітетом рішенням, голову регулятора Дмитра Вовка, який до призначення на посаду працював менеджером кондитерської корпорації Roshen, неможливо буде звільнити ще півтора року.

Як перемогти корупцію

У статті під заголовком "Хочеш перемогти корупцію – почни з себе" "КП в Украине" з'ясовує, як подолати це зло, адже дев’ять українців з десяти вважають, що боротьба з корупцією в країні не ведеться.

Копирайт изображения Arsen Avakov

І при цьому більшість упевнена, що корупція існує тільки "нагорі". Оскільки це явище означає крадіжку державних грошей, зазначає газета.

Між тим, як пише видання, це не зовсім так, оскільки найпоширеніше визначення корупції є таким: "пряме використання посадовою особою свого службового становища з метою особистої наживи".

Тобто коробка цукерок, пляшка коньяку для потрібних людей, щоб швидше вирішити питання, є прямим заохоченням до корупції. А громадяни, які це роблять, є безпосередніми учасниками корупційного процесу.

Опитані газетою експерти запропонували свої рецепти боротьби з корупцією.

На думку економіста Андрія Мартинюка, перше, що треба зробити, це знищити бюрократію. Тоді корупція зникне сама.

Тому українцям необхідно перейти від дозвільної системи ліцензування до заявної. Тобто не чиновник дозволяє відкривати бізнес, а громадянин повідомляє чиновника, що він цією діяльністю буде займатися.

Другим пунктом має бути відділення бізнесу від влади.

"Підприємці і досі вимушені обирати, чи працювати у зв’язці з політиками, чи не працювати взагалі. У владі не повинні перебувати олігархи – у них зовсім інших менталітет, вони по іншому мислять. Тому треба повністю перевантажити державу", – каже економіст Всеволод Степанюк.

Хто "вибиватиме" борги українців

У жовтні в Україні запрацює нова виконавча служба, пише газета "Сегодня" і з'ясовує, чим займатимуться приватні виконавці.

"З 5 жовтня запускається механізм з відбору, навчання та стажування фахівців, – розповідає газеті член правоохоронного комітету Верховної Ради Юрій Мірошниченко. При цьому служба державних виконавців працюватиме в штатному режимі, отже стара і нова структури працюватимуть паралельно", – запевняє депутат.

Заступник міністра юстиції Сергій Шкляр так пояснив їхню роботу: "Закон дозволить створити змішану систему виконання судових рішень, що забезпечить реальне виконання рішень у розумний термін. Крім того, витрати бюджету на утримання державної служби будуть знижені, а надходження до нього збільшені за рахунок податків з "приватних виконавців" та збору за реалізацію майна".

За новим законом, громадяни самі обиратимуть, до кого звертатися, а працюватимуть "нові" виконавці за відсоток. При цьому вони матимуть обмежену юрисдикцію – не займатимуться "квартирними" справами, що стосуються виселення, а також справами, де учасником є держава.

Експерти газети відзначають, що новий закон несе в собі певні ризики. Адвокат Олексій Святогор вважає, що у "приватних виконавців" буде більше мотивації добиватися виконання рішення суду й працювати якісно.

Але є ризик, що позивачі власноруч корумпуватимуть виконавців, пропонуючи додаткові неофіційні гроші за оперативний результат, пише газета.

Служба моніторингу ВВС.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів