Times: "Путін виграв Білий дім"

Копирайт изображения Getty

Увага чи не всіх світових ЗМІ цієї ночі була прикута до американських виборчих дільниць. А перші результати голосування з різних штатів, за якими перемогу отримав кандидат від республіканської партії Дональд Трамп, сколихнули фінансові ринки.

Міжнародні оглядачі та преса реагували по-різному – від пророкування США економічної "катастрофи" до відстеження зв'язку з "брекзитом".

Економічна "катастрофа"

Світ прямує до глобальної рецесії, яка затягнеться надовго, коментує економіст Пол Кругман у колонці для американської New York Times п росідання світових фінансових ринків після появи перших результатів для голосування в окремих штатах США.

"За будь-яких обставин, призначення безвідповідального чоловіка та невігласа, який радиться не з тими людьми, керувати країною з найбільш важливою економікою у світі – стане поганою новиною", - каже пан Кругман.

Копирайт изображения EPA

Відповідаючи на запитання коли показники ринків вийдуть на попередній рівень, економіст каже: "Перша відповідь - ніколи". У той же час він зазначає, що масштаб "катастрофи" для США та світу в цілому має набагато більше аспектів, ніж економічний.

"Та щодо економіки, так само, як і до решти, щойно трапилася жахлива річ", - прокоментував пан Кругман перемогу пана Трампа.

Його колега Стівен Кукулас висловив схожу думку у статті для британської Guardian.

"Фінансові ринки сказали світові, якої вони думки про обрання Дональда Трампа президентом США, і це не добре", - сказав він.

Економіст додав, що "шок" від результатів виборів відчують у всьому світі та зазначив, якщо ринки не помиляються, президентство республіканця погано позначиться на економічному зростанні та міжнародній торгівлі.

Один проти всіх

Іспанська El Mundo описує Дональда Трампа як чоловіка, який "вів боротьбу проти всього та проти всіх".

Газета підкреслює, що він не мав підтримки ані в академічному середовищі, ані серед політиків.

Навіть, жодне впливове видання його не підтримало, зазначає газета.

Тож, El Mundo робить висновок, що керувати країною йому доведеться теж наодинці. Видання підкреслює, що наразі немає впевненості щодо того, хто сформує уряд США.

"Трамп довів, що він є тією природною силою, що зруйнувала політичну та економічну структуру США. І він це зробив сам. І якщо він переможе на виборах, йому доведеться робити майже те саме: управляти наодинці", - каже El Mundo.

У дусі "брекзиту"

Деяким міжнародним оглядачам перемога бізнесмена нагадала ситуацію після референдуму у Великій Британії щодо виходу країни з ЄС, що відбувся 23 червня.

Так, американська Los Angeles Times нагадує, що новообраний президент неодноразово згадував про британський референдум та обіцяв, що вибори у США матимуть подібний ефект до "брекзиту".

"Спільні риси були очевидними. Обидва рухи підігрівалися білими представниками середнього класу, які відчували, що залишилися за бортом економічних та соціальних змін", - порівнює видання процеси, що передували "брекзиту" та супроводжували американську передвиборчу кампанію.

Експерти попереджали про "жахливі" наслідки для економіки та позиції країн у світі у разі, якщо британці оберуть вихід з ЄС, а американці оберуть своїм наступним президентом пана Трампа, наголошує газета.

Проводить паралелі з британським референдумом і оглядач Financial Times Ярек Мартін.

"Націоналізм, нативізм, називайте це як забажаєте, живий та добре почувається саме у той момент, коли ми – безталанна еліта, вважали, що він став історією", - каже оглядач.

Російський слід

Копирайт изображения AP

Британська Times шукає російський слід у перемозі Дональда Трампа.

"Як Путін міг виграти перегони за місце у Білому домі", - під таким заголовком вийшла стаття оглядача видання Роджера Бойеса.

Оглядач пише, що від самого початку перегонів у США, ніхто з оточення російського президента "і подумати не міг", що кандидатом від Республіканської партії стане Дональд Трамп. Проте, після партійного з'їзду все змінилося.

Російські спецслужби бачили пана Трампа як найбільш зручного кандидата для Москви. Адже він виступав за зняття анти-російських санкцій, висловлювався проти ядерної угоди з Іраном та виражав скептицизм щодо посилення колективної безпеки НАТО, каже оглядач.

"Головним є те, що Путіну сподобалися лестощі Трампа, щодо 'великого лідера', та байдужість магната до поведінки Росії в Україні та Сирії", - каже пан Бойес.

Тож, у "Кремлі підрахували", що замість того, щоб "наробити безладу" в цих американських виборах, їх зможуть виграти, каже автор.

Проте, навряд чи бізнесмен стане для Кремля "безпроблемним" американським президентом, попереджає оглядач Times та водночас додає, що раніше Москві вдавалося знаходити спільну мову з не менш "непередбачуваними лідерами", на кшталт Уго Чавеса та Сільвіо Берлусконі.

Тим часом французьке видання Figaro пише, що партія Національний фронт, очолювана Марін Ле Пен, почала аплодувати пану Трампу навіть не очікуючи кінцевих результатів виборів.

Газета зазначає, що більшість французьких політиків зберігали тишу в ЗМІ і намагалися не давати коментарів до оголошення результатів виборів у США.

"Виняток становить Національний фронт, ключові люди в якому не вагаючись вітають результат кандидата від республіканців з самого ранку", - пише Figaro.

Огляд преси підготували Тетяна Кирилюк та Юрій Мартиненко BBC Моніторинг.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів