Тижневики про вибори в США: "Помилилися всі", Україна також

Чому перемога Дональда Трампа на президентських перегонах у США стала несподіванкою для України? Як складатимуться відносини між Києвом і Вашингтоном з огляду на коментарі деяких українських чиновників про Трампа-кандидата?

Про це – в огляді українських тижневиків.

"Дипломатичний скандал"

Тижневик "Кореспондент" відкриває низку матеріалів про неочікуваний тріумф нью-йоркського мільярдера статтею під заголовком "Вдячні мешканцям Техасу…", в яких намагається передбачити наслідки американських виборів для України.

У статті "Помилилися всі" видання зазначає, що через недалекоглядність деяких київських високопосадовців Україна наразилася на "дипломатичний скандал". Згадавши коментарі в соцмережах міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, колишнього прем’єра Арсенія Яценюка і посла України в ООН Юрія Сергеєва у відповідь на неоднозначні заяви Трампа-кандидата про Крим, часопис зазначає, що його перемога стала "неприємною несподіванкою для багатьох в українському політикумі".

"Українські політики прорахувалися у прогнозах щодо виборів в США. Тепер вони підчищають свої пости у соцмережах і сподіваються на дружбу з Америкою", – пише "Кореспондент". "Чим керувалися наші політики, вдаючись до настільки різких висловлювань на адресу людини, яка тепер стала американським президентом?" – запитує тижневик.

"Все пояснюється тим, що проти Трампа виступали американські ЗМІ", – намагається пояснити колишній міністр закордонних справ і посол України в США Костянтин Грищенко. "Напевне, всі були під враженням цього", – додає він.

Однак, веде далі колишній дипломат, "якими б не були оцінки масс-медіа навіть в США, завдання української влади було працювати із штабам обох кандидатів". На його думку, той факт, що Порошенко зміг зустрітися лише з Гілларі Клінтон, свідчить про "велику проблему, яка виникає у наших стосунках з президентом-переможцем".

"Поразка в зовнішній політиці"

Про недалекоглядність українських високопосадовців пише й тижневий випуск газети "День". "Чи зробить влада висновки з провалу зовнішньої політики на стратегічному американському напрямку?" – запитує видання.

"Виходячи із заяв представників української влади, симпатії віддавалися демократці Гілларі Клінтон", – нагадує "День".

"Клубки особистих інтересів конкретних кланів і персон зрештою відбилися на тому, що під загрозу потрапили національні інтереси нашої країни. Країни, яка, як ніколи, потребує підтримки свого стратегічного партнера – США", – переконує газета.

"День" цитує аналітика Інституту світової політики Миколу Бєлєскова, який вважає, що ситуація складна, але не безнадійна.

"Те, що офіційний Київ дійсно зробив ставку на конкретного кандидата … і ця ставка виявилася помилковою, говорить про поразку в зовнішній політиці… Але у нас ще є низка засобів, аби нівелювати цю помилку… Діалог потрібно починати терміново вже зараз. Наші сусіди (Росія. – Ред.) вже це роблять", – зазначає він.

"З Росією наодинці"?

На що саме повинні були звернути увагу українські дипломати і особисто Петро Порошенко ще під час виборчої кампанії Трампа? Відповіді дає тижневик "Фокус".

Копирайт изображения Reuters

Часопис нагадує, що його позиція щодо України не відзначалася послідовністю: "То він стверджує, що дуже переймається долею України, яка заслуговує на більшу підтримку, то, навпаки, заявляє, що США не слід втручатися в російсько-український конфлікт".

"Саме особи із виборчого штабу Дональда Трампа наполягли в липні цього року на тому, аби вимога надати Україні летальну зброю була викреслена з програмного документу Республіканської Партії", – додає "Фокус".

З огляду на це та інші не менш неоднозначні заяви наступного президента США, тижневик робить висновок: "Це означає, що російська агресія проти України тепер буде для США периферійним питанням. Відповідно американська фінансова і військова допомога Україні може зменшитися".

Часопис не виключає, що стратегія нової американської адміністрації щодо України "змінюватиметься залежно від того, який вектор видаватиметься більшим вигідним команді Трампа у певний момент".

Але будь що, Україні треба готуватися до того, що вона залишиться "з Росією наодинці", підкреслює "Фокус".

Є про що хвилюватися

Про те, що керманичам України є тепер про що хвилюватися, пише і голова Української служби "Голосу Америки" Мирослава Гонгадзе у статті, вміщеній в тижневику "Новое время".

Вона звертає увагу на те, що "протягом всієї президентської кампанії Дональда Трампа тема України звучала в основному в контексті Росії". "До того ж навколо нього є достатньо проросійськи налаштованих осіб, які можуть очолити органи безпеки", – застерігає авторка.

Водночас пані Гонгадзе не втрачає надії. "В оточенні Трампа є люди, які виступають за надання летальної зброї Україні. І головна інтрига полягає в тому, як розподілять ключові посади в його уряді і хто прийматиме значущі для України рішення", – пише вона.

Чим зацікавити США?

Тим часом, колишній дипломат Богдан Яременко та експерт фонду "Майдан закордонних справ" Олег Бєлоколос визнають у передовиці для "Дзеркала тижня", що зовнішню політику Трампа спрогнозувати вкрай непросто – адже протягом кампанії він зробив багато суперечливих заяв.

Втім, його риторика дає підстави припустити, що він є прихильником сучасної версії ізоляціонізму, тобто мінімального залучення до світових справ і неучасті країни у конфліктах поза американським континентом.

Image caption Пол Манафорт працював із командою президента Януковича

На що ж за цих умов варто розраховувати Україні (особливо з огляду на допущені під час президентських перегонів помилки – як от відверта підтримка офіційним Києвом пані Клінтон чи негативні згадки Пола Манафорта, соратника Трампа, у контексті так званої "чорної бухгалтерії" ПР)?

У США є ресурс, на який наша країна може претендувати у різних сферах, вважають автори. Але за нього треба поборотися, навчитися "ефективно конкурувати за інтерес" Вашингтона. Задача ця – складна, та посол України Валерій Чалий, судячи з його активності, сприймає цей виклик. Але тільки його зусиль – недостатньо.

"Працювати наполегливо і системно по всіх можливих каналах!" – саме таким має бути гасло української влади у відносинах з адміністрацією Трампа, наполягає видання.

Зокрема, Україні варто започаткувати співробітництво з Білим Домом у військово-оборонній сфері, в тому числі шляхом активнішого втручання у ситуацію в Сирії, та надати широкі преференції для американських компаній і фінансових інституцій. Необхідно також підсилити взаємодію з усіма гілками влади США, політичними колами, ЗМІ та українською громадою.

Сукупність цих та інших кроків здатна дати результат – "трансформувати існуюче партнерство у справжні союзницькі відносини" стратегічного рівня, переконані автори.

Підготували Наталка Матюхіна та Андрій Кондратьєв, Служба Моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів