http://www.bbc.com/ukrainian/

М.Олбрайт: дивно, що США мовчать щодо України

"Нью-Йорк Таймс" вмістила статтю, також присвячену Україні. Автором цієї статті є Мадлен Олбрайт - держсекретар США в адміністрації Білла Клінтона.

Пані Олбрайт нещодавно відвідала Україну, де зустрілася з багатьма політиками, в тому числі з головою Верховної Ради Володимиром Литвином. Ще під час свого візиту Мадлен Олбрайт сказала кореспонденту Української служби Бі-Бі-Сі, що її турбує ситуація зі свободою слова в Україні, а також те, що конституційна реформа проводиться в рік президентських виборів.

Тепер же Мадлен Олбрайт висловила свої висновки, зроблені під час візиту, в статті, де вона пише: "Демократія в Україні стоїть перед критичним випробуванням, у той час як країна готується до президентських виборів в жовтні.

Уже почалася передвиборча кампанія, в якій застосовується залякування і навіть насильство. Проте, хоч як це дивно і сумно, Вашингтон зберігає мовчанку щодо майбутнього цього важливого партнера Америки".

"Свобода" і свобода слова

Мадлен Олбрайт нагадує, що за кілька днів до її приїзду до Києва в лютому для участі в конференції, присвяченій майбутньому України в Європі, з ефіру було знято українську службу радіо "Свобода", яка фінансується Сполученими Штатами.

Після цього, пише вона, було закрито невеличку радіостанцію (очевидно, мається на увазі Радіо Континент - Бі-Бі-Сі), коли вона почала ретранслювати передачі радіо "Свобода", а минулого тижня директор ще однієї радіостанції, яка розглядала можливість ретрансляції радіопередач української служби, загинув в автомобільній катастрофі за підозрілих обставин.

Інші електронні засоби масової інформації практично повністю контролюються урядом, вважає Мадден Олбрайт.

Партія президента

"Тим часом, - пише вона, - прихильники президента Леоніда Кучми намагаються проштовхнути зміни до Конституції, аби розширити повноваження парламенту, який вони будуть контролювати принаймні до 2006 року, за рахунок інституту президентства, який вони, напевно, втратять, якщо жовтневі вибори будуть чесними.

Таким чином, навіть коли пан Кучма перестане бути президентом - а він сказав, що не має наміру балотуватися на наступний термін - його адміністрація продовжить керувати країною".

Колишня держсекретарка США Мадлен Олбрайт продовжує:

"Шлях, який обере Україна, має величезну важливість для Сполучених Штатів. У травні, коли Європейський Союз поповниться десятьма новими членами, Україна з її майже 50 мільйонним населенням виявиться на його східному кордоні.

Її роль у відносинах з ісламським екстремізмом на півдні, авторитарним режимом в Білорусії та Росією, керівники якої ностальгують за Радянським Союзом, стане ще вагомішою".

Як пише Мадлен Олбрайт, Сполучені Штати не зацікавлені в перемозі якогось конкретного кандидата в Україні, але ставки США в цій грі високі. Вона висловлює шкодування, що в той час як американські посли відверто і безкомпромісно висловлюють свою думку про події в Україні, заяви адміністрації США переважно лунають неофіційно і відсторонено.

Мадлен Олбрайт нагадує, що міністр оборони Дональд Рамсфелд був єдиною вищою посадовою особою, яка відвідала Україну останнім часом, і він приїжджав, щоб отримати підтримку для війни в Іраку.

Стаття американського політика продовжує: "Президент Кучма ясно дав мені зрозуміти під час нашої останньої майже двогодинної зустрічі минулого місяця, що адміністрація Буша, на його думку, мало замислюється про над тим, що відбувається в Україні, базуючи свої висновки тільки на тому, що кажуть в Росії. Українська опозиція підозрює, що внесок України в антиіракську коаліцію забезпечив українському уряду амністію з боку Сполучених Штатів. Безумовно, це не так, це не додає ентузіазму опозиції".

Так що ж повинні робити Сполучені Штати, щоб підтримати демократію в Україні, питає Мадлен Олбрайт, і відповідає на це питання:

"Для початку - висловитися відверто. Президент Буш і його адміністрація повинні наполягти на вільних і чесних виборах. Брудні технології можуть вирішити результат цих виборів задовго до голосування.

Якщо ж вибори будуть нечесними, керівництво України повинно знати, що вступ в західні інститути сповільниться, і що їх власні банківські рахунки і привілейовані візи їм не гарантовані. Як і у випадку, якщо партія Кучми почне перекроювати Конституцію на свою користь".