BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: субота, 20 вересня 2003 p., 20:14 GMT 23:14 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
Цифрова битва у Сполучених Штатах
 
Завантаження музики
Завантажувати музику з Інтернету стає небезпечно

Першу частину програми "Альбом", яка вийшла 20 вересня на хвилях Української Служби Бі-Бі-Сі, присвячено події, яка пов'язана як з музикою, так і з бізнесом. А саме, з бізнесом - звукозаписувальним.

Минулого тижня Американська Асоціація Звукозаписувальної Індустрії оголосила, що посилює наступ на, як вона каже, "піратів", які завантажують музичні файли з Інтернету і потім обмінюються ними через програми обміну файлів. Звукозаписувальна Асоціація оголосила, що подала низку позовів на таких користувачів - бо авторське право на ці записи належить звукозаписувальній компанії, а ті, хто обмінюється аудіофайлами, це право порушують.

Вже кілька років тому з Інтернету можна було завантажити останні хіти - або ж, навпаки, знайти рідкісні музичні файли. Тоді найпопулярнішою була інтернет-система обміну файлами "Напстер" - яка припинила своє існування, в усякому разі - у тому, попередньому вигляді, по низці судових позовів. Однак існують й інші системи, з якими "розібратися" набагато тяжче.

 

 Ми хочемо, аби люди припинили красти музику, - щоб люди і надалі могли її писати і виконувати. Це - жахливо, коли люди кусають саме ті руки, які роблять музику, і руйнують саме ту музику, продовження творення якої вони б бажали. Сподіваюся, що те, що ми робимо зараз, почне поширювати послання, що настав час зупинитися.

Кері Шерман, президент Асоціації Звукозаписувальної Індустрії Америки

 

Поки що мова йде лише про позови щодо тих користувачів, які справді створили величезні бібліотеки музичних файлів на жорстких дисках своїх комп'ютерів. Але звукозаписувальники кажуть, що це - лише початок.

Акція вже дала перші результати - які, щоправда, надали діям музичних компаній радше негативного забарвлення. Так, виявилося, що один з позовів подано на 12-тирічну дівчинку, чия мати вже домовилась з компаніями і заплатила за неї 2 тисячі доларів відступних. Факт подання позову на дитину збурив громадську думку, яка стала уважніше дослухатися до того, що кажуть захисники нових інформаційних технологій та громадських свобод, пов'язаних з ними. Одна з таких захисників - Робін Ґросс - голова неурядової організації "IP Justice" з Сан-Франціско, яка опікується захистом прав і свобод громадян у сферах інтелектуальної власності та інформаційних технологій, - сказала в інтерв'ю Бі-Бі-Сі:

Робін Ґросс
Робін Ґросс вважає, що великі компанії не захищають артистів

"Насправді, є чимало музикантів, які твердять, що обмін файлами, насправді, допомагає їм, і чимало їхніх робіт вони надали для використання у системах обміну файлами. Тож я не думаю, що Звукозаписувальна Асоціація сама розглядає себе як захисника прав виконавців - вони, насправді, захищають власні інтереси, свій власний бізнес - продаж компакт-дисків.

Вони просто не хочуть експериментувати з новим типом бізнесу, який би працював краще і для них, і для споживачів, у цифровому просторі. Тип бізнесу, який би не вимагав робити злочинними дії мільйонів і мільйонів людей, а - вимагав би знаходити нові рішення, аби ці дії були законними і надавали відшкодування творцям за їхню роботу.

 

 Я не думаю, що Звукозаписувальна Асоціація сама розглядає себе як захисника прав виконавців - вони, насправді, захищають власні інтереси, свій власний бізнес - продаж компакт-дисків.

Робін Ґросс, IP Justice

 

Якби вони вклали стільки ж енергії в досягнення такої мети - я думаю, ми мали б зовсім іншу ситуацію".

Чимало спостерігачів вважають, що юридичні зусилля великих компаній просто не мають сенсу, бо сама поява нових технологій змінила, в тому числі, і зміст поняття "інтелектуальна власність".

Тим часом один з тих, хто завантажує музику з Інтернету, написав до Бі-Бі-Сі таке:

"Я знаю, що те, що я роблю - незаконно, - однак мені здається, що це не більше незаконно чи загрожує музичній індустрії, ніж запис на відео програм, які йдуть по телебаченню, загрожують мовникам.

Звукозаписувальна індустрія має продукт, який треба захищати, і має право це робити, - однак вона не бажає прийняти те, що більшість людей, які завантажують пісні з інтернету, роблять це через те, що немає законної і переконливої альтернативи.

Користувач Інтернету
Злочинці - чи просто поціновувачі музики?

Музична індустрія все ще хоче, аби ми купували глянцеві альбоми на компакт-дисках, і їй однаково, якщо нам подобаються пісні з першої по п"яту, але ми терпіти не можемо з шостої по одинадцяту пісню. Вона хоче, аби ми купували синґли на компактах, - хоча роблячи це, ми платимо величезну ціну за одну пісню з кількома незрозумілими довісками, а до всього - ще і в кепській обкладинці.

Технологія, яка дозволила б мені купити одну пісню в інтернеті, існує вже понад 10 років, - однак записувальна індустрія воліє цього не помічати. Тим часом мільйони пісень минулого лежать під замком у запилених архівах, замість того, аби надати багатий вибір тим, хто любить музику."

Чи зможе звукозаписувальна індустрія з її величезними ресурсами виграти цей бій? Думка Робін Ґросс - така:

"Я не думаю, що в довготерміновій перспективі вони виграють. Вони ведуть битву, яка вже програна. Їм треба знайти нові бізнесові рішення.

 

 Я не думаю, що в довготерміновій перспективі вони виграють. Вони ведуть битву, яка вже програна

Робін Ґросс, IP Justice

 

Проблема в тому, що відбуватиметься наступні кілька років. Вони подають позови на всіх, хто так чи інакше причетний до обміну файлами - починаючи з 12-тирічної дівчинки, яка відкупилася двома тисячами доларів. Позови на дідусів і бабусь, в яких на комп'ютерах зберігаються файли, якими обмінюються з іншими їхні онуки".

Також у програмі "Альбом" 20 вересня - про реакцію американських музикантів та співаків на події 11 вересня.

Підготував програму Максим Буткевич

 
 
Також на цю тему
 
 
Інші сайти
 
Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сторінок на інтернеті
 
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
 
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження