Кава під загрозою

Як смак кави міняється разом із глобальним потеплінням

Любителів кави може чекати гірша на смак і дорожча кава, оскільки глобальне призводить до зменшення площ, придатних для вирощування кавових зерен, кажуть фахівці з Королівських ботанічних садів К’ю.

Виробництво кави в Ефіопії - колисці цієї сільськогосподарської культури і найбільшому експортері в Африці - може опинитися під серйозною загрозою, якщо не вжити термінових заходів - про це йдеться в опублікованій сьогодні доповіді.

“В Ефіопії, як і в решті світу, якщо нічого не робити, то вона смакуватиме гірше і коштуватиме дорожче”, - сказав ВВС дослідник кави з К’ю та один з авторів доповіді.

Чи закінчиться в нас кава?

За минулі 35 років споживання кави зросло вдвічі...

large coffee cup
large coffee cup

4.9 млрд кг

1980

9.5 млрд кг

2016

Виробництво залежить від екстремальної погоди

Млрд кг

coffee_chart

10

8

6

4

2

0

1980

2016

Унаслідок змін клімату площа кавових платацій скоротиться

Частка територій, придатних для вирощування кавових зерен сорту Арабіка, до 2050 року

Нинішній рівень

48%Центральна Америка

60%Бразилія

70%Південно-Східна Азія

Джерело: Міжнародна організація кави, Крістіан Банн ("Журнал змін клімату")

Незважаючи на те, що обсяги глобального виробництва кави за останні два роки знизилися, в цьому році ситуація має змінитися, прогнозує Міжнародна організація кави. Найбільше занепокоєння фермерів і споживачів кави викликає якраз довгострокова перспектива галузі.

Але оскільки експортери були змушені підігрівати попит, запаси кави у виробників на даний момент невеликі, відзначають в Міжнародній організації кави. Однак безвідносно змін клімату в довгостроковій перспективі, цього року стурбованість щодо погодних умов у Бразилії та В'єтнамі - двох найбільших виробниках у світі - спала. Проте зберігаються побоювання, що непередбачувані погодні явища у наступні кілька місяців можуть привести до короткострокового дефіциту зерен.

Найбільше занепокоєння як фермерів, так і кавоманів викликає не дефіцит кавових зерен, а саме довгострокова перспектива галузі.

За словами доктора Тіма Шиллінга, директора інституту "Всесвітнє дослідження кави", що спонсорується глобальною кавовою індустрією, "зміни клімату, хвороби і шкідники, скорочення придатних під каву земель і брак робочої сили становлять величезну загрозу для виробництва високоякісних кавових зерен, при тому, що попит на них зростає з кожним роком".

"Логічним наслідком такого становища є зростання цін на каву", - додає він.

Ефіопський фермер збирає кавові зерна

Ефіопія: батьківщина кави

Площі для вирощування кави в Ефіопії можуть скоротитися на 60% у разі підвищення світової температури на чотири градуси до кінця сторіччя, як це прогнозують фахівці Королівських ботанічних садів К’ю і їхні ефіопські партнери.

Зростання температури на 4 градуси за Цельсієм розраховане на основі припущення, що викиди парникових газів збережуться на поточному високому рівні до 2100 року. Прогноз підготовлений Міжурядовою групою експертів з питань змін клімату (IPCC).

Однак, навіть якщо керуватися консервативнішим сценарієм зміни клімату, то обсяги нинішніх площ вирощування кави в Ефіопії все одно зменшаться на 55%, кажуть дослідники з К’ю.

“Підхід за принципом 'працюємо, як завжди' в довготерміновій перспективі може мати катастрофічні наслідки для кавової промисловості Ефіопії”, - каже інший дослідник кави з центру в К’ю Джастін Моат.

Я більше не можу прогодувати свою сім'ю Джамаль Касім, ефіопський виробник кави

Як може змінитися виробництво кави в Ефіопії

Мапи, які показують зміни в обсягах земель для кавових плантацій в Ефіопії, на підставі дослідження К'ю.

Але доктор Девіс наголошує, що впадати у відчай - передчасно. Пошук нових районів для вирощування кави, в поєднанні з охороною лісів і пересадкою рослин, має значно збільшити території, придатні для вирощування кавових зерен, сказано в звіті центру ботанічних досліджень К'ю.

"Якщо ми почнемо діяти зараз, то маємо шанс знизити негативний вплив і збільшити кількість кавових плантацій у 4,5 рази", - твердить Девіс.

Програвач медіа на вашому пристрої не працює
"Ліс перетворюється на пустелю" Життя фермера кави в Ефіопії

Кадри і інтерв'ю записані на початку 2016 року в східній Ефіопії. Частини країни досі потерпають від посухи. Надзвичайної допомоги харчами потребують 7,7 мільйонів людей.

Кавова промисловість надає засоби для існування для майже 15 млн ефіопців, або 16% населення.

Фермери в східній частині країни, де потепління клімату вже зараз позначається на виробництві, останні кілька років бідують. Багато з них нарікають на втрачені врожаї внаслідок тривалої посухи.

10 років тому Джамал Касім посадив кавові дерева на своїй фермі, і відтоді помітив значні зміни у врожаях.

"Перші кілька років вони рясно плодоносили. Але тепер перестали родити взагалі. Тепер я не можу заробити на свою сім'ю чи забезпечити її", - каже він.

Висушування кавових зерен

Бразилія: світовий лідер у виробництві кави

Ефіопія - не єдина країна, що має проблеми з вирощуванням кави. Згідно з висновками звіту, опублікованого Міжурядовою групою експертів зі зміни клімату (МГЕЗК), що діє під егідою ООН, подібна ситауція склалася і в Бразилії.

В останні три роки кількість опадів була нижче норми, і це позначилося на наших врожаях. Інасіо Бріоши, бразильський виробник кави

Потепління на 3 градуси і збільшення кількості опадів на 15% (порівняно з доіндустріальним рівнем) у двох основних кавових штатах, Мінас-Жерайс і Сан-Паулу, може привести до того, що площа плантацій знизиться з 70-75% від загальної площі штату до 20-25%.

Мапи, які показують, як посуха в Бразилії позначилася на головних районах вирощування кави

Найсильніша посуха в історії Бразилії сильно вдарила саме по кавових регіонах країни. У Мінас-Жерайс, де збирають більше половини бразильської кави, врожаї знизилися на 20% порівняно з 2013 роком.

Виробництво зерен Арабіки вищого ґатунку постраждало в рік між липнем 2014 і червнем 2015. Тривалі посушливі періоди і дуже високі температури в штаті Еспіріту-Санту в два наступні роки також спричинилися до нижчих врожаїв зіркіших зерен Робусти.

У цілому регіоні посуха висушила місцеві водосховища, які фермери використовували для поливання плантацій. Одночасно з цим в ряді міст чиновники заборонили або обмежили застосування зрошення.

Серпень 2014

Супутникове зображення резервуару Жагуарі в Бразилії у 2014 році, де видно наслідки посухи

Серпень 2013

Супутникове зображення резервуару Жагуарі в Бразилії у 2013 році

Супутникові знімки показують зміни рівня води у водосховищі Жагуарі, Сан-Паулу, Бразилія, після посухи 2014 року. Знімок: Nasa Earth Observatory, зроблений супутником Landsat

"В останні три роки кількість опадів в регіоні була нижча норми, і наші врожаї від цього впали", - каже Інасіо Бріоши, фермер кави в Еспіріту-Санту

Бріоши втратив половину свого врожаю в 2016 році, а в цьому році чекає падіння виробництва на 60% нижче середньорічного показника.

Програвач медіа на вашому пристрої не працює
"Тут нема чого збирати" Боротьба з посухою в Бразилії

Кадри й інтерв’ю записані на початку 2016 року в бразильському штаті Еспіріту-Санту. ВВС розмовляла з тими самими фермерами в травні 2017 року, і вони повідомили, що цього року становище погіршилося.

Одна посуха ще не свідчить про зміни клімату, відзначає доктор Пітер Бейкер, член ініціативної групи "Кава і клімат", яка частково спонсорується виробниками кави. Проте такі екстремальні природні явища становлять основну проблему для кавової індустрії.

"Справа не лише в тому, що температура постійно зростає. Найбільших втрат завдають затяжні погодні явища, які тривають місяцями", - зауважує д-р Бейкер.

Дослідження в сфері моделювання клімату вказують на те, що все більш екстремальна температура пов'язана зі змінами клімату, за словами Річарда Беттса, керівника відділу дослідження кліматичного впливу з Центру Гедлі Метеорологічного бюро Великобританії.

Посухи, а також зростання температури в світі загалом, за його словами, призводять до того, що погодні явища мають глибші наслідки.

"Мірою зростання температури на цілій планеті посухи стали небезпечнішими, бо потепління посилює випаровування, що, своєю чергою, призводить до сильнішого висихання ґрунту", - зазначає пан Беттс.

Кавові плантації в Жагуаре, штат Еспіріту-Санту, Бразилія

Чи можуть технології врятувати майбутнє кави:

Хоча екстремальна погода позначається на виробниках кави в Ефіопії і Бразилії, а науковці прогнозують скорочення виробництва в районах, де вирощують каву високої якості, у деяких кавових країнах, навпаки, рекордні врожаї. Причина, за словами д-ра Бейкера, у вирубуванні лісу.

"За винятком Бразилії, де підвищення виробництва кави можна пояснити поліпшенням технологій, майже у всіх країнах, де індустрія зараз швидко розширюється, основним способом створення нових плантацій кави є вирубування лісу", - каже він.

У довготерміновій перспективі технології можуть відігравати ще важливішу роль у майбутньому кави.

У 2014 році було опубліковано першу повну послідовність геному зерна кави сорту арабіка. Це дозволить вченим відбирати ті рослини, які більше пристосовані до виживання в умовах потепління клімату.

Крім цього учасники програми "Всесвітнього дослідження кави" працюють над проектом селекції рослин. Їхня мета - створити "поліпшені" кавові зерна сорту арабіка, які були б стійкішими до кліматичних змін.

Але цей процес може тривати багато років.


Над проектом працювали:

Дизайн - Том Нерс і Джеймс Оффер. Розробка - Стівен Коннор і Марсело Занні. Ілюстрації і відео - Колін Козьєр і Рафаель Баріфус. Додаткові відеоматеріали - Джо Інвуд і Владімір Ернандес. Текст - Нассос Стіліану і Джон Волтон.

Поділитися посиланням