Лікар: щеплення - єдиний захист від грипу

Президент Віктор Ющенко закликав міністерство охорони здоров'я та уряд протягом тижня затвердити графік вакцинації громадян України проти грипу.

Image caption Сергій Бережнов

Президент скритикував уряд за те, що робота із вакцинації не почалася раніше, ще до епідемії грипу. Як сказав Віктор Ющенко, уряд "провалив цю роботу".

Не виключено, що ближчим часом відбудеться засідання Ради національної безпеки і оборони України, на якому обговорюватимуться заходи із вакцинації проти свинячого та звичайного сезонного грипу. У той же час, у надзвичайній протиепідемічній комісії кажуть, що ближчим часом має розпочатися вакцинація найбільш вразливих категорій громадян - медиків, вагітних жінок та дітей.

Однак в українському суспільстві є серйозне несприйняття закликів до щеплень. Головний позаштатний епідеміолог міністерства охорони здоров'я України Сергій Бережнов в інтерв'ю Бі-Бі-Сі наголошує, що щеплення - чи не єдиний шлях набуття імунітету до хвороби.

Сергій Бережнов: Для того, щоб людина не хворіла на інфекційні хвороби, вона повинна мати імунітет. Імунітет можна отримати двома шляхами - природнім, тобто перехворіти, і якщо все нормально закінчилось, набути імунітет, або ж прищепити. Інших шляхів немає. У цій ситуації, коли йде активний епідемічний процес, щоб його зупинити, безумовно, треба значну частину населення провакцинувати. Це позиція не тільки Всесвітньої організації охорони здоров'я. Така стратегія існувала давно, і у нас є планові щеплення проти значної кількості інфекцій, в тому числі і за такої ситуації. Це найбільш ефективний спосіб зупинити епідеміологічний процес і захистити людей. В першу чергу треба прищеплювати групи ризику. Це вагітні, діти, хворі на хронічні захворювання, медичні працівники. Тому експерти ВООЗ правильно кажуть, що необхідно проводити щеплення.

Бі-Бі-Сі: Але поки що в Україні не зареєстровано жодного препарата для проведення профілактичних щеплень. Тому люди й остерігаються вакцинації.

Сергій Бережнов: У найближчі дні ця процедура буде завершена. Вона досить серйозна і потребує певного часу, щоб бути впевненими, що ми застосовуємо безпечну вакцину, тобто, що вона не викликатиме погіршення здоров'я. Проблеми завозу вакцини проти каліфорнійського грипу вже не буде. Є вакцина проти сезонного грипу в Україні, і цією вакциною теж треба робити щеплення тим, кому це не протипоказано.

Бі-Бі-Сі: Кому це може бути протипоказано?

Сергій Бережнов: Лікар визначить стан здоров'я людини, яка прийде робити щеплення. Але наявність захворювання на території України не є протипоказанням проти щеплення.

Бі-Бі-Сі: Тобто людина, яка уже підхопила вірус, все одно може звертатися з приводу щеплень?

Сергій Бережнов: В принципі, так. Це вакцини, які не містять живого збудника.

Бі-Бі-Сі: Але люди все одно не лише бояться грипу, але й остерігаються щеплень...

Сергій Бережнов: Я вважаю, що ця проблема гіперболізовавана в Україні, іноді це виглядає як зведення із війни.