Чи готова Україна скорочувати викиди?

Очільники українських підприємств очікують закінчення данських переговорів, щоб нарешті визначитися яку стратегію обере Україна, а відтак і вони щодо зменшення викидів в атмосферу. Тим часом українська промисловість чекає від держави фінансової допомоги в обмін на зменшення викидів.

Юрій Риженков, фінансовий директор корпорації Донбаська паливно-енергетична компанія. Він твердить, що усе залежатиме від держави. Тобто як вона підтримає підприємства, що почнуть впроваджувати екологічні програми. Холдинг, який представляє пан Риженков, є одним з найбільших у цій галузі. Він днями продав нідерландському ING Bank 300 тисяч одиниць скорочення викидів в рамках Кіотського протоколу.

Що прийде на зміну цьому документу, поки велике питання не лише для пана Риженкова. Можливо станеться так, що його підприємство не зможе більше продавати подібні квоти. Для багатьох підприємств зараз важливо знати: які саме зобов’язання візьме на себе Україна щодо скорочення викидів в атмосферу. Сценаріїв може бути декілька, вважає Юрій Риженков:

“Я б розділив два шляхи, якими може піти держава щодо продажу квот. Один – це той, яким Україна пішла коли продала Японії 350 мільйонів цих квот. Тоді держава відповідає за те, куди підуть отримані гроші. Інший – це коли підприємства продають ці квоти, та бере на себе зобов”язання інвестувати ці гроші в генерацію цих квот. І тоді немає ніяких питань куди пішли ці гроші, тому що підприємства зобов”язуються їх інвестувати в екологію.”

На думку екологічних експертів, перш ніж говорити про скороченння викидів і вимагати це від підприємств, треба змінити систему моніторингу і контролю за ними. І це є проблемою не тільки для України. Як твердить Володимир Жмуцький, провідний експерт з екологічних питань центру Разумкова, усі нинішні підрахунки дуже приблизні, і вони не відповідають реальній картині.

“Розумієте, сама постановка питання про скороченння більш чіткою, прозорою і зрозумілою, тобто було викидів стільки, стільки, стільки, за останні два роки зменшилося і стало стільки. І ми беремо на себе додаткові зобов”язання зменшити до певної цифри “х” . Хіба це зроблено хоча б по одній країні, навіть дуже розвинутій, наприклад по Франції? – такого немає! повірте мені.”

Новини на цю ж тему