Обама скасовує ''Місячний план'' Джорджа Буша

НАСА

Президент обама скасував американський проект, який мав на меті висадити людей на Місяці.

Програма з освоєння Місяця планувала створити нові ракети і новий космічний корабель Orion, із якого астронавти мали висадитися на поверхню місяця до 2020 року.

Однак, оприлюднюючи проект нового бюджету, пан Обама назвав проект "таким, що виходить за рамки бюджету, не вкладається в крайні теріміни, і таким, якому бракує новаційності".

"Цей проект висмоктує ресурси з інших американських космічних програм", - додав він.

Натомість пан Обама планує звернутися до приватного сектору по допомогу в запуску нових пілотованих космічних місій.

Програму з освоєння Місяця ініціював президент Джордж Буш на початку 2003 після аварії, внаслідок якої загинуло семеро астронавтів, коли повертаючися додому, їхній космічний корабель уходив в атмосферу Землі.

Планувалося старий корабель замінити на новий, а також створити нові ракети, здатні вивести людей поза межі орбіти Землі.

Однак, як кажуть критики, програма ніколи не мала достатнього фінансування, і коли почалися технічні проблеми, вона вийшла за межі графіку.

Пан Обама скасовує цю програму попри те, що НАСА витратила на неї 9 мільярдів доларів.

Однак президент просить включити до бюджету додаткові 6 мільярдів доларів на розвиток проектів НАСА в наступні 5 років. Загалом на космічні проекти агенції буде витрачено 100 мільярдів доларів.

Він хоче скерувати додаткове фінансування на побудову пускових установок нового покоління, які будуть виводити людей на орбіту, а також на розробку додаткових заходів безпеки екіпажів.

Новий бюджет допоможе також НАСА подовжити роботу Міжнародної космічної станції з 2015 до 2020 року.

Ці зміни великою мірою стали наслідком роботи спеціальної комісії, яка минулого року переглянула стан пілотованих космічних програм Сполучених Штатів.

Та комісія наполегливо радила надати більшу роль в освоєнні космосу комерційному сектору, що на думку фахівців, зменшить витрати і прискорить освоєння нових технологій.