На Місяці знайшли замерзлу воду

Дослідження Місяця
Image caption Дослідження Місяця

Космічний зонд з індійського космічного модуля "Чандраян-1", що знаходиться на місячній орбіті, виявив щільні утворення льоду в районі північного полюса природного супутника Землі.

Місячні кратери

За даними Національного агентства з аеронавтики і дослідження космічного простору США -НАСА, присутність води в твердому стані зафіксовано у більш як 40 невеликих кратерах. При цьому в ході нового експерименту у складі присутньою на місячній поверхні води виявлено домішки, такі як вуглеводні. Результати цього дослідження оприлюднено на науковій конференції в Техасі.

Кратери, що містять лід, складають в діаметрі від 2 до 15 км. З'ясувалося, що кількість льоду в них залежить від товщини крижаного покриття в кожному кратері.

При цьому фахівці НАСА наголошують: щоб залишити слід, який помітить "Чандраян-1", товщина льоду повинна становити принаймні пару метрів. Доктор Пол Спадіс з інституту вивчення Місяця та планет в американському місті Х'юстон припускає, що в цих кратерах, що утворилися в результаті ударів об місячну поверхню інших небесних тіл, міститься щонайменше 600 млн метричних тонн води у формі льоду: "Якби мова йшла про такий обсяг ракетного палива, то його було б достатньо для того, щоб протягом 2200 років кожен день запускати в космос по одній ракеті."

Вічна темрява

Всі кратери, що містять запаси льоду, відрізняються тим, що більша частина їх внутрішньої поверхні ніколи не зазнавала впливу сонячних променів. Температура повітря в деяких з них сягає -248 градусів Цельсія; це холодніше, ніж поверхня Плутона, і це дозволяє льоду перебувати у стабільному стані. "В основному це чистий водяний лід, - говорить Спадіс. - Він може перебувати під шаром декількох десятків сантиметрів сухих порід." Навіть у місцях, що піддаються впливу сонця, цей шар грунту може перешкоджати сублімації води, додає вчений. За словами Спадіса, "зараз з великою часткою ймовірності можна сказати, що тривала присутність людини на Місяці цілком можливо. Це можливо в урахуванням використання знайдених там ресурсів". Зовсім недавно, в лютому, президент США Барак Обама закрив програму, розраховану на повернення американців на Місяць до 2020 року. Джерела походження "Чандраян-1" - це внесок Індії в цілу армаду автоматичних модулів, запущених до Місяця в останні роки Японією, Китаєм, Індією, Сполученими Штатами, країнами Європейського союзу. В цілому результати експериментів показали, що у місячного льоду можуть бути кілька джерел походження. Серед них - взаємодія з сонячним вітром (потоком заряджених частинок, які викидаються Сонцем) і космічна радіація, яка викликає хімічну реакцію, що приводить до утворення молекул води і більш простих молекул воднево-кисню (OH). Що стосується присутності в складі місячного льоду вуглеводнів, таких як етилен, вчені припускають, що вони могли з'явитися на поверхні Місяця завдяки зіткненню з кометами та астероїдами, які у свою чергу також можуть бути джерелами появи води на супутнику Землі. Однак доктор Спадіс відзначив, що вуглеводні могли утворитися також в результаті хімічних реакцій в частках космічного пилу під впливом супернизькою температур. Крім води, вченим вдалося виявити ряд інших компонентів, стійких до плавлення, включаючи двоокис сірки (SO2). Результати дослідження, отримані за допомогою ударного зонда з "Чандраян-1", будуть опубліковані в американському журналі Geophysical Research Letters.