Мистецтво та пропаганда старовинних мап

Мапа.
Image caption Деякі виставлені карти, досі були невідомі масовому поціновувачу.

Лондонська виставка "Чарівні мапи: влада, пропаганда та мистецтво" відтворює історію картографування різних континентів, країн, земель та міст упродовж багатьох століть з особливим наголосом на золоту добу: період з 16 по 18 століття, коли, власне, й були виготовлені найкращі картографічні зразки.

Людина, яка є світовим фахівцем зі старовинних мап і картографування Пітер Барбер емоційно з піднесенням може довго розповідати про кожну з багатьох десятків унікальних карт, які можна побачити на виставці в Британській бібліотеці.

Він - куратор виставки і курує також збіркою карт Британської бібліотеки, а збірка ця - понад 4млн. мап.

Серед них і унікальні, які ніколи не бачило масове людське око.

Пітер Барбер каже, що, подавалися карти під таким кутом, під якими хотіли самі картографи: "Ну і багато чого, що відповідало реаліям старих часів часто не збігається з сучасністю. Тут, наприклад, можна сказати, про карти України, багато з яких подавали Україну, як частину східної Польщі, а Крим і південь України подавалися під татарським та козацьким кутом, а також кутом воєн християн з турками."

Image caption Куратор виставки Пітер Барбер біля середньовічної португальської мапи.

Зараз більшість людей думає, що карти це виключно справа географії, виключно для практичних цілей і що будь-які прикраси на картах є неважливими.

Хто володіє інформацією, той володіє світом.

В середні віки інформація про географічні відкриття, далекі землі й океани була надзвичайно важливою.

Мистецтво? Варто поглянути ледь не на кожну карту на виставці і все стає зрозумілим: кольори, розмальовки, картуші.

На виставці можна побачити мармурову мапу з Рима другого століття нашої ери. Можна побачити карту світу й чотири карти континентів. Всі дуже великих розмірів, розкішно розмальовані в сімнадцятому столітті картографами Валкорм і Шенком.

Можна побачити псалтир-мапу 13-го століття виготовлену у Лондоні. Карту-гобелен на всю стіну.

Першу так би мовити сучасну карту світу, на якій світ більш-менш схожий на сучасний.

Враження відвідувача:"Перше, що вразило, це знання, які люди мали так давно. Ми думаємо, що ми - сучасні люди такі от розумні, але люди минулого також були дуже й дуже розумними. Друге, що вражає, це те, що ці мапи є фантастичними мистецькими цінностями. Тобто тоді карти були мистецькими творами, а нині - просто функціональна річ!"

Image caption Британська мапа 19 ст, яка в карикатурній формі передає політичне становище в країні того часу.

З плином часу старі карти лише набувають цінності. Вони є своєрідним паспортом країн та паспортом народів на ту чи іншу землю чи державу.

Більшість людей збирають мапи країни свого походження. Але що нам кажуть старі карти з точки зору географічної про ті, знання, які мало людство три чотири, п’ять і більше століть тому?

Що стосується сучасних мап, мап 21-го столтіття -- чи будуть вони мати таку саму цінність через 300 років, як от ці середньовічні карти?

Пітер Барбер каже, що «це карти будуть цінними через 300 років, бо з ними станеться те ж, що і з нині старими картами. Бо багато з них пропадуть, зокрема цифрові - комп’ютерні карти, які пропадають з Інтернету з часом і, якщо врахувати, що люди переважно цікавляться картами місця свого походження, то за 200 років буде великий інтерес до сучасних карт, які на той час стануть вже старими.