Бовтиський кратер може мати нафту і газ

Британські вчені стверджують, що вимирання динозаврів могло бути спричинене "подвійним ударом": зіткненням Землі з двома великими метеоритами, а не одним, як вважали досі.

Подробиці читати тут

Один - на території сучасної Мексики, на півострові Юкатан, і принаймні ще один - на території сучасної України.

Бовтиський кратер на Кіровоградщині вивчав професор британського Відкритого університету Саймон Келлі, який розповів Бі-Бі-Сі про висновки вчених.

Бі-Бі-Сі: Чому падіння такого величезного метеорита на території сучасної України виявлено лише порівняно недавно?

С.Келлі: Ні, його відкрили не нещодавно. Насправді Євген Гуров, який живе і працює в Києві, відкрив кратер багато років тому, і в російських джерелах це досить добре відомо. Але я разом з паном Гуровим працював над вирахуванням часу падіння. І ми з'ясували, що вік Бовтиського кратера майже співпадає з віком кратера Чиксулуб в Мексиці. Ми робили свердловини. Якщо подивитися на цей регіон України з допомогою Google Earth, то видно, що зараз там суцільні сільськогосподарські угіддя. Кратера не видно. Лише в деяких частинах річки можна бачити сліди викинутої вибухом породи. Якщо зробити свердловину, то можна зрозуміти, що колись це була велетенська яма, яка заповнилася. Колись та улоговина була велетенським озером неподалік древнього моря. Це було 66 мільйонів років тому.

Бі-Бі-Сі: А які підстави стверджувати, що цей "український" метеорит разом із мексиканським спричинили вимирання динозаврів?

С.Келлі: Ми зосереджувалися на метеориті в Україні. І дійшли висновку, що кратер в Україні сформувався лише за кілька тисяч років до мексиканського. Це дуже рідкісне співпадіння, бо так часто великі метеорити не падають. Астероїд, який упав в Україні, мав діаметр приблизно один кілометр. Він створив яму, яка мала діаметр близько 24 кілометри і глибину 600 метрів. Бовтиський метеорит призвів до вибуху потужнішого, ніж типова атомна бомба, і Сонце могло бути затьмарене упродовж близько місяця. Він, імовірно, вбив усе живе одразу в діаметрі близько 100 кілометрів. Хоча Бовтиський метеорит був, напевне, в десять разів менший, ніж Чиксулуб в Мексиці.

Бі-Бі-Сі: Професоре Келлі, чи варто далі вивчати Бовтиський метеорит, що ще можна дізнатися?

С.Келлі: Це місце досі цікаве і було цікаве багато років. Радянські дослідники робили чимало свердловин у районі Бовтиського кратера, але всі документи про ті дослідження зникли. Нам довелося робити все спочатку. Є ще чимало простору для дослідження процесу утворення кратера. Як у ньому утворилося озеро? Треба ще дослідити, як воно заповнювалося водою. Ми досі не знаємо, який то був астероїд.

Бі-Бі-Сі: В чому інтерес для сучасної України? Яка практична користь із вивчення того, що сталося 66 млн років тому, і чому майже не залишилося сліду?

С.Келлі: Це цікаво, тому що в Україні можна робити важливі наукові дослідження. Це треба робити. Для сучасних українців це важливо, тому що з поступовим заповненням кратера й озера осадом там мали бути створені потенційно нафтоносні пласти. Тобто, у майбутньому там може бути знайдено нафту й газ. Отже і для сучасності це важливо.

Новини на цю ж тему