Часткове затемнення Сонця - перше у 2011

4 січня в багатьох частинах світу можна спостерігати часткове сонячне затемнення, коли значну частину сонячного диска закриває Місяць. Це перше часткове сонячне затемнення 2011 року.

Image caption Часткове сонячне затемнення - перше 2011 року

На півночі Африки і в частині Європи затемнення почалося на світанку, тоді як у центральній Росії і на північному сході Китаю видовище можна буде спостерігати надвечір.

Найкраща видимість часткового затемнення Сонця мала би бути в північно-східній Швеції, де Місяць закривав майже 90% діаметра Сонця. Однак, аби побачити затемнення, шведським астрономам-аматорам треба було знайти велику висоту, бо обидва небесні тіла на той час лише ковзнули обрієм.

Як і завжди у випадку сонячних затемнень, людей закликають бути обережними і не дивитися на затемнення неозброєним оком, а використовувати захисні окуляри чи спеціальні сонячні телескопи.

У багатьох країнах групи астрономів - як професійні, так і аматорські - створили спеціальні спостережні системи.

Інтенсивність затемнення залежатиме від того, наскільки велику частину сонячного диска затулить Місяць, і буде різною для різних частин земної кулі - так само, як і час, коли можна спостерігати це явище.

Першими часткове затемнення Сонця спостерігали на півночі Алжиру - о 6:40 за Грінвічем (8:40 за Києвом).

У європейських столицях на зразок Лондона чи Парижа затемнення почалося ще до сходу Сонця, і Місяць закривав майже 70% сонячного диска у британській столиці до 8:12 за Грінвічем (10:12 за Києвом) і 65% до 8:09 за Грінвічем - у французькій столиці.

Що далі на Схід, то пізніше можна буде спостерігати часткове сонячне затемнення. У Росії, в Казахстані, Монголії і на північному сході Китаю затемнення можна буде бачити перед заходом Сонця.

2011 року стануться ще три часткові сонячні затемнення. А наступне повне затемнення Сонця настане в листопаді 2013 року над південною частиною Тихого океану.