Вікіпедія англійською добу не працює на знак протесту

Вікіпедія Копирайт изображения Other
Image caption 18 січня відвідувачів Вікіпедії англійською чекає чорна сторінка, яка символізує світ без вільного доступу до інформації

У середу, 18 січня, Вікіпедія закрила англомовну версію свого сайту на знак протесту проти антипіратських законопроектів у США.

До таких дій керівництво веб-сайту вдалося, щоби висловити протест проти нових законопроектів по боротьбі з піратством Stop Online Piracy Act (SOPA) та Protect Intellectual Property Act (PIPA), які найближчим часом розглядатимуться у Конгресі США.

До протесту в онлайн також обіцяють приєднатися соціальний сайт новин Reddit та блог Boing Boing, а ось Twitter, навпаки, від участі у цьому заході відмовився.

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі засновник Вікіпедії Джиммі Вейлз зазначив, що на думку прихильників SOPA ті, хто чинить опір цьому законопроекту, підтримують піратство.

Проте, як відзначає пан Вейлз, найгірше у цьому те, що цей законопроект є настільки "громіздким" і погано прописаним, що його ухвалення буде мати значний вплив на ті речі, які взагалі не мають нічого спільного з боротьбою проти піратства.

Можливість президентського вето

Прихильники SOPA з Палати представників США запевняють, що законопроект має на меті зупинити потік прибутків, які наразі отримують власники піратських вебсайтів. Завдяки зазначеному законопроекту, власники контенту та уряд США зможуть у судовому порядку вимагати закриття інтернет-ресурсів, які займаються піратством.

Ухвалення законопроекту змусить американських провайдерів інтернет-послуг, власників пошукових та платіжних систем, а також рекламні мережі відмовлятися від співпраці із зарубіжними вебсайтами, які підозрюють у незаконній діяльності.

Радощів у протестувальників не викликає і інший законопроект про захист інтелектуальних прав - Protect Intellectual Property Act (PIPA), який наразі розглядається у Сенаті США.

Обурення тих, хто протестує проти зазначених законопроектів, поділяють навіть в адміністрації Барака Обами. Зокрема, у нещодавній заяві Білого Дому хоча і визнали, що піратство є серйозною проблемою, законопроекти розкритикували.

"Ми не маємо наміру підтримувати законодавство, яке обмежує свободу слова, ставить під загрозу безпеку кіберпростору, а також заважає динамічному розвитку та запровадженню інновацій у всесвітній мережі", - йдеться у заяві адміністрації президента США.

Ширша проблема

Навіть попри можливість того, що президент США накладе вето на зазначені законопроекти, адміністратори англомовної версії Вікіпедії таки вирішили провести свою першу відкриту акцію протесту, оскільки на їхню думку ухвалення законопроектів буде справжньою катастрофою для вільного та відкритого існування мережі інтернет.

На думку представників Вікіпедії, законопроекти SOPA та PIPA свідчать про існування значно глибшої проблеми, яка полягає у тому, що хоча у всьому світі і ухвалюються численні закони, спрямовані на боротьбу із піратством, всі вони так чи інакше обмежують онлайн-свободу.

Проте кампанія на підтримку антипіратського законодавства також має чимало прихильників, серед яких зазначені і впливові особи, як-от медіа-магнат, глава News Corporation Руперт Мердок.

Веб-сайти, що беруть участь у протесті, не працюватимуть 24 години з 05:00 за Гринвічем (7-а ранку за київським часом).

Детальніше про спірні законопроекти читайте в матеріалі Чому Вікіпедія боїться Sopa та Pipa?

Новини на цю ж тему