Врятовані від убивчого грибка жаби дали велике потомство

жаба Копирайт изображения IAN STEPHEN
Image caption Самка відкладає ікринки у спеціальне саморобне пінне гніздо

Рідкісні тропічні жаби, врятовані від убивчого грибка на островах Карибського моря, дали велике потомство у Великій Британії.

Дві самки жаб, відомих під назвою "гірські курчата", народили 76 пуголовків у рамках програми збереження, організованої Зоологічним товариством Лондона (ЗТЛ) і Фондом охорони дикої природи імені Даррелла (ФОДПД).

У програмі розмноження у Великій Британії беруть учать 12 жаб – усі вони були завезені з острову Монтсеррат, де хітридієві гриби знищують їхню популяцію.

"Ми не тямимо себе від радості", - каже герпетолог доктор Ян Стефен.

“Головним випробуванням стало безпечне транспортування жаб із бассейну Карибського моря до Європи", - каже доктор Ян Стефен, куратор герпетології у ЗТЛ.

Жаб транспортували у спеціальних коробках з контрольованою температурою, для того щоб захистити їх і мінімізувати стрес від довгої і небезпечної подорожі.

"Попри те, що "гірські курчата" - одні з найбільших жаб у світі, вони все ж невеликі тварини, які є надзвичайно чутливими до коливань температури, що могли б убити жаб під час транспортування, - каже спеціаліст. - Тому, звичайно, нам було дуже страшно відкривати коробки".

50 врятованих жаб були поділені на три групи з надією виростити здорову популяцію виду: першу розмістили у Лондонському зоопарку, другу – у ФОДПД у Джерсі, а третю – у швецькому зоопарку Паркен Зу.

Після прибуття до Великої Британії 12 жаб поселили у спеціальному біобезпечному блоці для розмноження, де вони відкладали ікру.

Самки "гірських курчат" створюють спеціальне пінне гніздо, в яке вони відкладають ікринки. Згодом пуголовки харчуються ікринками, які спеціально не були запліднені.

Доктор Стефен сподівається, що всі 76 пуголовків доживуть до зрілого віку і зможуть повернутись на острови Карибського басейну.

"Гірські курчата", на відміну від звичайних жаб у Англії, не відкладають сотні чи тисячі ікринок, саме тому ми сподіваємось на високий рівень виживання тих пуголовків, які вже вилупились", - каже науковець.

На острові Монтсеррат небезпеку для "гірських курчат" становитьь вулканічна активність та хижаки, проте головною загрозою їхньому існуванню лишаються хітридієві гриби, що викликають хітридіомікоз.

"Ця хвороба має величезне значення, тому що це, мабуть, перший випадок, коли якась хвороба вражає цілий клас тварин", - наголошує доктор Стефен.

"Вона може стати причиною зникнення більшості земноводних по всій земній кулі", - розповів науковець BBC Nature.

Хітридієві гриби поширились світом переважно завдяки людям, і вони створюють небезпеку виникнення нової епідемії. Саме тому жаб утримують у біобезпечному блоці, де персонал одягнений у захисті костюми, рукавиці і маски, "як у фільмі "Інопланетянин".

"Перш за все ми намагаємося запобігти появі будь-яких нових патогенних організмів у популяції", - каже доктор Стефен.

Новини на цю ж тему