Мозок балерин адаптовується до вертіння - вчені

балет, балерина
Image caption Аби навчитися віртуозно кружляти у танці, балерини багато тренуються

У мозку танцівників балету відбуваються зміни, завдяки яким вони з легкістю виконують складні піруети, не відчуваючи запаморочення. Про це свідчить нове дослідження, проведене науковцями з Імперського коледжу Лондона.

За висновками вчених, у балерин приглушуються сигнали, які надходять з зовнішнього вуха до мозку.

Аби уникнути запаморочення під час танцю, артисти застосовують техніку "утримання крапки", яка мінімізує рух голови.

Експерти кажуть, що результати їхнього дослідження можуть допомогти у лікуванні пацієнтів, які страждають від хронічного запаморочення.

Важкі тренування

Запаморочення – це відчуття людиною руху, коли насправді вона лишається нерухомою.

Переважна більшість людей рідко стикається із запамороченням: зазвичай це випадкове, короткотривале відчуття. Та для кожної четвертої людини на певному етапі життя це відчуття стає хронічним.

Коли людина швидко обертається чи крутиться, маленькі волосинки у вестибулярних органах внутрішнього вуха відчувають коливання вестибулярної рідини.

Після зупинки рідина ще якийсь час продовжує коливатися, внаслідок чого людина може відчувати запаморочення.

Аби позбутися цього відчуття під час виконання танцювальних фігур, танцівники балету довго та наполегливо опановують техніку "утримання крапки".

Вона полягає у тому, що під час кружляння танцівник обирає будь-яку крапку на стіні та утримує її поглядом. Коли він починає обертатися, то спершу назад повертається все тіло, а за ним голова, після чого у вихідне положення спочатку повертається голова, а тоді вже все тіло.

Балерини проти спортсменок

Для дослідження науковці зібрали групу з 29 балерин та 20 спортсменок з греблі одного віку та з однаковою фізичною підготовкою.

Спочатку всіх учасниць експерименту розкручували у кріслі, а після різкої зупинки просили повернути спеціальну ручку із тією швидкістю, з якою, на їхню думку, вони продовжували обертатися.

Під час експерименту науковці також спостерігали за рухом очей учасниць та аналізували МРТ-знімки мозку.

Як показали тести, відчуття запаморочення у танцівниць було коротшим, аніж у спортсменок, і що досвідченішою була балерина, то коротшим був час запаморочення.

Імунітет від запаморочення

"Танцівники балету просто не можуть собі дозволити відчувати запаморочення або втрачати рівновагу. За роки тренувань їхній мозок привчається до того, аби пригнічувати ці відчуття", - каже доктор Баррі Сімунгал, який очолював дослідження.

Внаслідок цього, пояснює вчений, сигнал, що надходить до частини мозку, яка відповідає за відчуття запаморочення, слабшає, що робить танцівників стійкими до цього відчуття.

Доктор Сімунгал додає, що подальші спостереження у цій сфері допоможуть знайти шляхи лікування пацієнтів, що страждають від хронічного запаморочення.

Новини на цю ж тему