Чи мотивують гаджети займатися спортом?

Nike
Image caption Чи може простий браслет для фітнесу покращити ваше здоров'я?

Компанія Nike повідомила, що новий браслет для фітнесу Fuelband SE буде мотивувати людей ще більше займатися спортом. Але чи дійсно браслет може покращити здоров’я?

Згадуючи 2009 рік, віце-президент Nike з напрямку цифрових технологій для спорту Стефан Оланд розповів про ідею: а якщо людина зможе дізнаватися, скільки пройшла за день, просто поглянувши на зап’ястя?

Так і народився Fuelband від Nike.

Випущений в 2012 році в гладкому та чорному пластиковому оформленні, він змінював колір з червоного на зелений, в залежності від подоланої за день відстані. Перші Fuelband були розпродані за лічені години.

Задум був таким: одягаючи Fuelband та контролюючи дані про фізичну активність через спеціальний додаток в мережі, будь-хто, від професійного атлета до пана Оланда, могли працювати краще, ефективніше, покращуючи здоров’я.

"Нинішнє суспільство перевантажене складними речима", - каже пан Оланд.

А з Fuelband, за його словами, Nike дійсно намагається "відфільтрувати непотрібне й дати вам те, що дійсно мотивує".

П’ять хвилин на годину

Що ж змінюється цього разу?

Image caption Fuelband синхронізовано з iPhone, тож користувачі можуть ділитися даними своєї активності з друзями

Nike стверджує, що на додачу до фізичних вдосконалень останньої версії Fuelband – кращої водостійкості та гвинтів з нержавіючої сталі – також проаналізовано дані від першої хвилі апаратів, щоб побачити шляхи покращення пристрою та підтримки додатків в мережі.

Вони з’ясували, що 98% з 20 мільйонів користувачів займалися вправами, проте не дотримувалися рекомендації рухатися протягом п’яти хвилин кожної години.

Зараз же браслет буде подавати сигнал людині, якщо вона не рухається згідно графіку.

Зростаючий ринок

Проте Nike не єдина компанія, що експериментує з технологіями електронних натільних аксесуарів, ринок яких в наступні п’ять років може вирости з 10 до 50 мільярдів доларів.

Нещодавно була випущена нова модель годинника-трекера для фітнесу Fitbit, а також Jawbone, iHealth, Garmin, Withings та Adidas пропонують свої гаджети для фітнесу.

Samsung та Sony нещодавно випустили смартвотчі, які можуть контролювати кроки користувача, навіть Apple, чий керівник Тім Кук є в раді директорів Nike, зацікавився пристроями.

Проте на фоні цих гаджетів, продукт Nike може не зуміти скласти конкуренцію смартфонам.

"Смартфони будуть мати все більше функцій для спортивного трекінгу й все більше людей, які їх мають, не потребуватимуть окремого пристрою", - вважає Сара Ватсон з беркманського центру Інтернету та технологій Гарвардського університету.

Вже з’явилась хвиля додатків – від MyMee до MapMyRun, які забезпечують подібні функції, вбудовані в телефон.

"Безкінечна кількість речей"

Навіть без цієї конкуренції виникає головне питання: чи можуть спортивні браслети дійсно робити нас здоровішими.

"Поняття відстежування власного руху з’явилося вже давно – це не щось нове", - каже Майкл Кім, колишній керівник напрямку Xbox в Microsoft, а нині голова Kairos Labs.

За його словами, проблема трекерів у тому, що вони не створюють нічого нового, а просто відстежують, що ви вже зробили.

Але деякі лікарі вважають, що браслети допомагають зацікавленим покращувати свої тренування.

"Ми провели багато спортивних заходів з використанням принципів відстежування. Пристрої типу Fuelband або складніші моделі можуть бути дуже корисними для людей, які хочуть більше займатися спортом", - розповів доктор Пол Абрамсон, фізіотерапевт з Сан-Франциско, який використовує технології трекінгу у свій практиці.

Image caption Samsung випустив пристрій, який має можливості моніторнгиу фізичних навантажень

Приватні компанії також мають зацікавленість у сенсорних пристроях вистежування руху. В 2008 році Bank of America одягнув на співробітників кол-центрів спеціальні бейджі, щоб побачити, як вони спілкуються між собою. Це було зроблено в межах програми з покращення продуктивності.

"На зустрічі минулого тижня я спілкувався з керівниками кількох компаній, що прагнуть покращити зацікавленість співробітників, й вони говорять, що здоровіші працівники не тільки більш продуктивні, бо ж переповідання розповідей скільки вони проїхали чи пройшли стає топ-темою обговорення в офісі", - розповідає Майк Готта з компанії Gartner.

Він застерігає керівників від намагань вбачати у нових гаджетах для стеження людський еквівалент "чорних скриньок", які деякі страхові компанії використовують для відстеження поведінки водіїв.

"Кілька місяців тому одна компанія заявила працівникам: якщо ви не будете відповідати конкретним критеріям фізичних вправ, то ми змушені будемо відраховувати на ваше місячне медичне забезпечення більше. Така поведінка призведе до негативних наслідків", - вважає пан Готта.

Більше лічильників

Image caption MotoActv має GPS та може під'єднуватися до інших давачів для покращення точності показників

Експерти відмічають, що гаджети типу Fuelband досі мають багато напрямків для удосконалення. Зараз дані їх замірів не зовсім точні.

Конкуренти намагаються вирішити цю проблему встановлюючи більше лічильників.

Withings має вмонтований сенсор серцебиття у напульсному трекері; Polar Loop робить те саме, підключивши до браслета окремий аксесуар; Fitbit додав висотомір у нову модель браслету для вимірювання кількості пройдених сходинок; Motorola Motoactv має можливість приєднатись до велосипедних давачів, щоб вимірювати швидкість їзди.

Давачі, які вимірюють температуру шкіри, потовиділення та електроактивності м’язів надають додаткові можливості.

"Сфера фітнесу породила цілу низку розробок приладів для вимірювання руху в інших сферах. Здається, що можна створювати безмежну кількість речей, якими ми можемо вимірювати показники нашого тіла", - вважає Стів Дін, експерт у сфері технологій відстеження активності людини.

Новини на цю ж тему