Безпілотники: що вміє американський літак-розвідник Global Hawk

Global Hawk
Image caption Беззбройне обличчя розвідки спостереженням

Global Hawk – один з технологічно найскладніших розвідувальних літаків США. І ВВС вдалося зробити те, що під силу небагатьом – поглянути на нього на авіабазі Ґранд-Форкс у Північній Дакоті.

Він може облетіти половину земної кулі без дозаправки і вистежити людину на поверхні землі з висоти близько 18 000 м - навіть, якщо на небі хмари.

Це означає, що теоретично такий літак, перебуваючи в міжнародному повітряному просторі, може зазирнути в Сирію, щоб пошукати там хімічну зброю. Або відстежувати північнокорейську ядерну програму, піднявшись у повітря з тихоокеанського острова Ґуам.

Чоловік, відповідальний за операції на Ґранд-Форкс, полковник Лоуренс Спінетта, каже, що Hawk "літає над земною кулею цілодобово, сім днів на тиждень, доставляючи певні важливі розвіддані для високопосадовців, які ухвалюють рішення".

Військовий, однак, не став вдаватися в подробиці.

Земля дронів

Використання дронів, або безпілотних літальних апаратів, як їх здебільшого називає американське військове відомство, дуже суперечливе, не в останню чергу через таємні вбивства, здійснені дронами ЦРУ, такими як Reaper та Predator.

Image caption Військові з авіабази Grand Forks заради секретності познімали свої беджі

Деякі американці стривожені тим, що дрони можуть використовуватися для стеження в межах країни. 17 штатів уже обмежили їхнє застосування на законодавчому рівні.

Однак малонаселена й простора Північна Дакота почувається в цьому відношенні спокійніше.

Університет Північної Дакоти став одним з перших у США вузів, які запровадили навчальний курс із пілотування дронів.

Хоча Global Hawk не містить зброї, його використання овіяне мороком. І на авіабазі Ґренд-Форкс мало натяків на те, що американські військові розвіють цю темряву.

Члени екіпажу Військово-повітряних сил США навіть зняли з себе беджі з іменами.

Нас тим часом попросили залишити за дверима будь-яку записувальну апаратуру, камери чи телефони, перш ніж показати нам одне з "гнізд", з якого вилітає Global Hawk.

Знадвору це схоже на транспортний контейнер. Всередині ряди екранів, які з нагоди нашого візиту завбачливо повимикали.

Доступ до Центру управління, звідки здійснюють нагляд за місіями, наглухо закритий тяжкими дверима з кодовим замком.

Не покидаючи дому

Та все ж нам дозволили стати свідками того, як пілот, працюючи за пультом, імітує виконання місії.

Один з пілотів зізнається, що йому бракує, як він каже, "відчуття п’ятої точки", яке з'являється, коли летиш у повітрі. За його словами, "це не так захоплює, як коли ведеш пілотований літак", але додає, що тут є інші переваги.

Пілоти позитивно відгукуються про те, що можуть проводити місії в будь-якій точці світу, не залишаючи при цьому затишні домівки та свої сім'ї.

Можливо, це одна з причин, чому пілот може почуватися "дещо відстороненим", навіть якщо він повністю зосереджений на місії.

Однак за цими безпілотниками майбутнє.

НАТО зазвичай не купує власну військову техніку, але члени альянсу скинулися, щоб купити п’ять Global Hawks вартістю 1,7 млрд доларів кожен.

До 2017 року вони літатимуть з авіабази Сіґонелла на Сицилії, звідки можуть наглядати за безпекою в морських водах та підтримувати сухопутні війська.

Image caption Global Hawk може за один політ обстежити всю країну

І військовим, і цивільним

Виробники дронів люблять наголосити, що їхні машини стають у нагоді не лише на полі бою.

Боб Зайсер, один з кураторів програми Global Hawk у компанії Northrop Grumman, каже, що ці безпілотники допомагали боротися з наслідками природних катаклізмів.

У 2010 році один з таких дронів літав над Гаїті, де стався руйнівний землетрус, і складав карту пошкоджень, допомагаючи керувати рятувальними операціями. Місію контролювали з Каліфорнії, і перш ніж літак повернувся на базу, він тричі обстежив з повітря всю країну.

Нещодавно Global Hawk використовували також для оцінки руйнувань атомної станції Фукусіма в Японії.

Пан Зайсер визнає, що нині існує проблема з завоюванням довіри громадськості, але каже, що негативні відгуки можна подолати, показавши публіці, що дрони безпечні в польоті і що за їх допомогою люди можуть уникати різних лих.

Та все ж існує чимало питань щодо того, як безпечно інтегрувати безпілотники в цивільний авіапростір і що відчувають люди, знаючи, що за ними високо з небес пильно стежить невсипуще око.