Індія успішно запустила зонд на Марс

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Індія успішно запустила на Марс автоматичний космічний апарат Mars Orbiter Mission (MOM).

Таким чином країна стала четвертою в світі, хто це зробив - після США, Росії та Європи.

Ракета індійського виробництва, яка має вивести зонд у космос, стартувала о 09:08 GMT (11:08 за Києвом).

Голова космічного агентства Індії розповів BBC, що ця місія має продемонструвати технічну спроможність Індії досягнути орбіти Марса і здійснити там ряд експериментів.

Політ триватиме близько 300 днів, і якщо все пройде за планом, MOM дістанеться Марсу у вересні 2014 року.

Деякі оглядачі розглядають цей проект в контексті активної космічної гонки, яка розгорнулася між азійськими державами - Індією, Китаєм, Японією, Південною Кореєю та іншими.

Новий член космічного клубу

Професор Ендрю Коутс із британської Лабораторії космічних наук Мулларда сказав BBC News: "На мою думку, ця місія справді зараховує Індію до групи держав, які здійснюють космічні дослідження. Вивчення інших планет - це нетривіальна річ, і Індія знайшла кілька цікавих наукових ніш, у яких можна попрацювати".

Робота над проектом розпочалася в 2012 році, тож розробникам довелося тримати швидкий темп, щоб упіймати сприятливе взаємне розташування планет, яке дозволить зонду зекономити паливо під час подорожі.

Спершу ракета-носій виведе апарат на еліптичну орбіту навколо Землі. Далі двигуни здійснять серію із шести поштовхів, щоб підняти МОМ на вищу орбіту.

Останній поштовх виведе зонд на міжпланетну траєкторію, і він розпочне свою подорож довжиною 780 млн км. Для того, щоб усе відбулося згідно із розрахунками, місія повинна початися не пізніше 19 листопада.

Індійські чиновники усвідомлюють труднощі проекту - адже в історії космосу менше половини марсіанських місій були успішними. Але професор Коутс каже, що розроблений індійцями план польоту досить розумний, і що апарат має хороші шанси, якщо його двигуни спрацюють правильно.

Деякі коментатори ставили запитання про те, чи варто Індії витрачати майже 96 мільйонів доларів на космічну місію, якщо в цій країні недоїдають діти.

Але захисники проекту кажуть, що MOM - відносно дешевий проект, і що технологічний розвиток, необхідний для здійснення місії, принесе країні непряму користь.

Ніша Агравал, виконавчий директор Oxfam в Індії, сказала ВВС: "Індія - країна бідних людей, але також і країна з економікою, що бурхливо розвивається, країна з середнім доходом і член "Великої двадцятки"... Ми не одна країна, а дві країни в одній. І нам треба діяти у двох напрямках: розвивати світову науку і дбати про бідних".