Вміст парникових газів в атмосфері б'є рекорд

Нафта Копирайт изображения SCIENCE PHOTO LIBRARY
Image caption Всесвітня метеорологічна організація стверджує, що видобуток викопного палива призводить до рекордного зростання вмісту СО2 в атмосфері

У 2012 році рівень газів в атмосфері, які призводять до глобального потепління, зріс до рекордного рівня.

Відповідно до звіту Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО), яка входить до структури ООН, рівень CO2 в атмосфері минулого року зростав швидше, ніж в середньому за кожен рік попереднього десятиліття.

Концентрація метану та закису азоту також досягла історичного максимуму.

У ВМО наполягають, що через вуглекислий газ та інші вказані гази парниковий ефект у порівнянні з 1990 роком зріс на третину.

В щорічному звіті ВМО щодо парникового газу вказується концентрація речовин а атмосфері, а не рівень викидів на землі.

Вуглекислий газ є найголовнішим газом, рівень якого відстежують в цій організації, але тільки половина цього газу, що з’являється внаслідок діяльності людини, залишається в атмосфері. Решта засвоюється рослинами, ґрунтами та океанами.

Порушення балансу

З 1750 року, коли доіндустріальна концентрація CO2 становила 278 мільйонних часток, його середній рівень в атмосфері зріс на 141%.

Згідно зі звітом ВМО, в 2012 році рівень вуглекислого газу становив 393,1 мільйонних часток, виросши за попередній рік на 2,2 мільйонні частки.

За попередні десять років середньорічне зростання складало 2,02 мільйонні частки.

"Дослідження ще раз показало, як антропогенні гази, що утримують тепло, порушили природній баланс в атмосфері", - заявив генеральний секретар Всесвітньої метеорологічної організації Мішель Жарро.

"Це небезпечно, адже, чим довше ми відкладаємо вирішення цієї проблеми, тим більший ризик, що ми не зможемо залишитись в межах узгодженого ліміту зростання температури у два градуси за Цельсієм", - заявив пан Жарро.

В травні цього року денний вміст вуглекислого газу перетнув символічну позначку в 400 мільйонних часток, хоча за прогнозами ВМО середній світовий рівень концентрації CO2 перетне цю позначку в 2015 чи 2016 році.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Концентрація метану в атмосфері несе величезну загрозу

Рівень метану в 2012 році також досягнув рекордного рівня в 1819 часток на мільярд. Його концентрація зростає з 2007 року після певного періоду зменшення.

Вчені вважають, що зростання викидів йде з тропічних чи помірних північних широт, а не з Арктики, щодо якої були занепокоєння з приводу виділення метану під час танення льодовиків.

Концентрація в атмосфері закису азоту також зростає й досягла в 2012 році 325,1 часток на мільярд, що на 120% більше за показник доіндустріальної епохи.

Хоча концентрація закис азоту менша у порівнянні з CO2, проте цей газ в 298 разів тепліший й також грає серйозну роль в знищенні озонового шару.

Нещодавні дослідження показали, що рівень зростання викидів може сповільнитись, проте гази продовжуватимуть концентруватись в атмосфері й впливати на клімат сотні, якщо не тисячі років.

Вчені вважають, що нові дані вказують на подвоєння темпів глобального потепління після 14-и років сповільнення показників потепління.

"Парникові гази є тим, чим вони є, закони фізики вказують, що ці речовини призводять до потепління системи, але частина з них може за деякий час осідати в океанах", - розповідає пан Жарро.

Цю точку зору поділяє професор Пірс Фостер з університету Лідса.

"За минулі десятиліття океани всмоктували зайві речовини, що спричиняють потепління, тому рівень річної температури зростав повільно. Але не очікуйте, що такий стан речей триватиме. Все більше речовин будуть вивільнятися й шкодити нам, тому в наступні десятиліття варто чекати швидкого потепління", - заявив пан Фостер.