Дослідники: морські коники - підступні хижаки

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Морські коники можуть видаватися комусь повільними і незграбними, але нове дослідження називає їх винахідливими і жорстокими хижаками.

Ці гарні створіння мають репутацію поганих плавців, однак природа обдарувала їх здатністю непомітно підкрадатися до здобичі.

Особлива форма їхнього носа дозволяє їм обережно пересуватися у воді, не збурюючи жодних коливань. Тому здобич - мініатюрні ракоподібні - просто не помічає їх. І в очах жертв морські коники, які несподівано хапають рачків, більше скидаються на морських потвор, кажуть дослідники Техаського університету в Остині.

"Морські коники є одними з найповільніших плавців, однак вони здатні ловити здобич, яка плаває дуже швидко", - каже Бред Ґеммелл, автор дослідження, опублікованого у виданні Nature Communications.

Здобич - веслоногі раки, дрібні ракоподібні із зоопланктону, які є улюбленою поживою морських коників, морських голок і морських драконів.

Коли веслоногі раки вловлюють хвилі від наближення хижаків, то кидаються навтьоки зі швидкістю в понад 500 довжин їхнього тіла за секунду: якби на таке були здатні люди, то це було б наче людина заввишки 1,8 м рухалася зі швидкістю 3000 км/г.

Смертельний удар

"Морські коники здатні подолати одних із найшвидших втікачів морського світу, - каже Бред Ґеммелл. - У спокійних умовах вони ловлять здобич у 90% випадків. Це дуже високий показник, і ми хотіли дізнатися причини такої ефективності".

Морські коники харчуються методом "обертального годування". Їхні вигнуті шиї виконують роль пружини, дозволяючи їм раптово повертати голову і засмоктувати здобич.

Однак таке засмоктування дієве лише на короткій відстані - приблизно 1мм. А швидкість удару - поглинання поживи - менше однієї мілісекунди.

Досі вчені не знали, яким чином ця на вигляд малорухлива істота здатна непомітно підкрастися до здобичі.

Щоб розгадати цю загадку, група дослідників на чолі з доктором наук Бредом Ґеммелем вивчали карликового морського коника з підвиду Hippocampus zosterae.

Копирайт изображения BRAD GEMMELL
Image caption За невинністю вигляду морського коника криється підступний хижак, кажуть дослідники

Вони зняли пересування морського коника у форматі 3D за допомогою голографії - методу зйомки через мікроскоп, оснащений лазером і цифровою камерою, здатною вловлювати високі швидкості.

Дослідники з'ясували, що форма хоботка морського коника зводить до мінімуму коливання води перед їхнім ротовим отвором під час заковтування поживи.

Над його ніздрями і перед ними є "невловима зона", і під час атаки коник дуже точно виставляє кут для удару.

Вчені з'ясували, що інші дрібні риби не мають такої переваги.

"Це наче гонка озброєнь між хижаком і здобиччю, а морські коники виробили чудову здатність упритул наближатися до жертви, - каже доктор Ґеммелл. - Люди рідко сприймають морських коників як чудових хижаків, але насправді вони такі".