Науковці пояснили, для чого зебрі смуги

зебри Копирайт изображения BBC World Service

Смуги на тілі захищають зебр, маскуючи їхні рухи, йдеться у новому дослідженні.

Чіткі кольори не змішуються з тлом, тому вчені вважають, що вони існують для того, щоби засліпити хижаків.

Використовуючи комп'ютерні моделі, дослідники підтвердили, що забарвлення створює оптичну ілюзію, коли зебри рухаються.

Учені також заявили, що ця плутанина допомагає захистити тварин як від великих хижаків з родини котячих, так і від комах.

Дослідження, яке провели вчені з Університету Квінсленда (Автралія), опублікували у журналі Zoology.

"Смуги зебри давно спантеличували еволюційних біологів - від Дарвіна та Воллеса", - сказав провідний автор доктор Мартін Хав.

"Попередні теорії щодо функцій цих смуг пояснювали їх як сигнали соціальної комунікації, маскування у сутінках або на світанку серед трави і так званий ефект "засліплення", коли тварину переслідує хижак чи комаха-кровопивця", - додає вчений.

Щоби перевірити останню теорію, що смугастий візерунок спантеличує хижаків і шкідників, доктор Хав проаналізував фотографії та відео з зебрами.

Комп'ютерні моделі, які повторювали візерунок на тілі зебр, засвідчили, що вони діють як оптична ілюзія, щоб надати "неправдиву інформацію".

Люди та значна частина тварин наділені тим, що вчені назвали "механізмом виявлення руху": нейронні ланцюжки, які обробляють напрямок, у якому щось рухається, через появу його контурів.

Один із добре відомих прикладів ілюзії, що заплутують цей механізм, є ефект смугастого стовпа: коли рухається стовп, на якому намальовані діагональні смуги, то здається, що ці смуги рухаються вгору.

Ще одним прикладом є ефект колеса, коли спиці колеса рухаються за годинниковою стрілкою, але коли досягнута певна швидкість, то здається, що колесо рухається проти годинникової стрілки.

За словами доктора Хава, смуги зебри користуються цим типом оптичної ілюзії для того, щоб захистити тварину.

Дослідник пояснив, що широкі діагональні смуги на боках зебри та довгі вертикальні на її спині та шиї надсилають неочікувані сигнали руху, які спантеличують того, хто на це дивиться, особливо, коли дивитися на табун тварин.

"Ми вважаємо, що ця ілюзія змушує шкідників та хижаків сплутати напрямок руху тварин, таким чином комахи не можуть вчасно сісти і вкусити тварину, а хижаки неправильно визначають момент для нападу", - сказав науковець.

За його словами, результати дослідження можуть допомогти у вивченні візерунку на тілі інших тварин, зокрема, риби-ластівки та смугастих змій.

Отримана інформація також допоможе науковцям зрозуміти, як просте маскування можна використовувати у штучних ситуаціях, зокрема використовувати маскування на броненосцях.