Супутник Gaia успішно запустили

Гайя Копирайт изображения AFP
Image caption Щоб обробити зібрані супутником дані, вченим знадобляться десятки років

З Французької Гвіани успішно запустили супутник Gaia, який уособлює один з найамбітніших космічних проектів в історії.

Вчені сподіваються, що за допомогою Gaia, вони побудують точну мапу розташування зірок та відстаней до мільярдів з них.

Науковці також розраховують, що Gaia дозволить побудувати першу реалістичну картину того, як влаштована наша галактика.

Надзвичайна чутливість супутника, за словами наукового кореспондента ВВС Джонатана Амоса, дозволить виявити багато раніше небачених об'єктів, включно з новими планетами та астероїдами.

Близько 12:00 за Києвом супутник Gaia відділився від ракети "Союз" та вирушив на спостережну станцію, розташовану за 1,5 млн км від Землі. Щоб дістатися туди, знадобиться близько місяця.

Супутник розробляли понад 20 років.

Апарат займатиметься астрометрією - наноситиме на карту розташування та рух небесних об'єктів.

Для цього він обладнаний двома телескопами, світло з яких попадатиме на величезну матрицю фотокамери з роздільною здатністю тисяча мегапікселів, до якої під'єднано три інструменти.

За допомогою цього наднадійного та суперчутливого оптичного обладнання Gaia зможе з небаченою раніше високою точністю визначати положення зірок.

Регулярно фокусуючись на своїх цілях протягом наступних п'яти років, апарат зможе встановити координати найяскравіших зірок з точністю аж до семи мільйонних від кутової секунди.

"Цей кут відповідає розміру монети євро, розташованої на Місяці, якщо дивитися на неї із Землі", - пояснює професор Альваро Ґіменез, директор з науки у Європейському космічному агентстві (ЄКА).

Окрім відстаней до зірок та їхніх траекторій, Gaia також збиратиме відомості про їхню яскравість, температуру і склад. Супутник зможе навіть визначати вік небесних тіл.

А для 150 млн зірок, які рухаються в наш бік або від нас, апарат зможе визначити навіть швидкість їхнього руху.

Це дозволить вченим використати їх як маркери у просторі, щоб відстежити еволюцію Чумацького шляху і створити часову візуалізацію розвитку нашої галактики. Таке відео дасть змогу передбачити, що з нею буде в майбутньому, і поглянути, як вона зароджувалася в минулому.

До кінця цього десятиріччя обсяг інформації, зібраний супутником, перевищить 1 петабайт (1 млн гігабайтів).

Таку кількість інформації професійні астрономи оброблятимуть десятиріччями.

"Подумайте, що сьогодні виходять окремі наукові статті, в яких розповідається лише про якийсь один об'єкт - зірку або екзопланету. І дуже скоро завдяки Gaia ми матимемо інформацію про мільярди об'єктів. Як тоді виглядатиме наукова література?", - розмірковує доктор Майкл Перрімен, який колись працював у ЄКА над проектом Gaia, а нині співпрацює з Прінстонським університетом в США.

Над цим проектом, який називають "космічною перлиною", працювали 50 компаній: 47 європейських та 3 північноамериканських.