У Британії посмертно помилували математика і гея Тюрінга

Алан Тюрінг Копирайт изображения AFP
Image caption Кампанія за повну реабілітацію Алана Тюрінга тривала кілька років

Королева Великої Британії посмертно помилувала математика Алана Тюрінга, який зробив значний внесок у злам шифрів нацистської Німеччини, а після війни був засуджений за гомосексуальність і покараний хімічною кастрацією.

Через обвинувальний вирок, винесений 1952 року, його також позбавили допуску до секретних матеріалів. Він був змушений припинити дослідження, які починалися зі створення алгоритмів для зламу шифрів нацистської шифрувальної машини "Енігма".

У червні 1954 року 41-річного Тюрінга знайшли мертвим зі слідами отруєння ціанистим калієм. Судове дізнання дійшло висновку, що причиною смерті стало самогубство, але друзі й біографи науковця схиляються до версії про нещасний випадок.

Сексуальні контакти між чоловіками залишалися кримінальним злочином в Англії та Уельсі до 1967 року.

Внесок в перемогу у війні

Помилування було дароване на підставі королівської прерогативи на прохання міністра юстиції Кріса Грейлінга.

"Доктор Алан Тюрінг був винятковою людиною блискучого розуму", - заявив міністр.

"Останні роки його життя були затьмарені судимістю за гомосексуальну поведінку, хоча сьогодні ми б визнали це судове рішення несправедливим і дискримінаційним. Тепер це рішення скасовано", - додав він.

Помилування набуває чинності 24 грудня.

"Тюрінг заслуговує на те, аби його пам'ятали, визнавали його надзвичайний внесок в перемогу у війні і його наукову спадщину. Помилування королеви стане належною даниною пам'яті цієї надзвичайної людини", - відзначив пан Грейлінг.

За визнанням багатьох, Тюрінг зробив вирішальний внесок у злам шифрів, які генерувала німецька машина "Енігма". Насамперед це допомогло перехоплювати повідомлення німецького підводного флоту, відстежувати переміщення підводних човнів і, таким чином, прискорило перемогу союзників у Другій світовій війні.

Алан Тюрінг також вважається одним із основоположників теорії штучного інтелекту. Саме він сформулював "тест Тюрінга": якщо машина здатна підтримувати розмову з людиною, то вона визнається такою, що має інтелект.

Кампанія за повну реабілітацію Тюрінга тривала кілька років. До уряду було подано дві петиції з проханням помилувати науковця.

Міністри спочатку відмовлялися це зробити. Вони висловлювали жаль через вирок, але наголошували, що рішення суду ґрунтувалося на законах, які діяли в той час.