Британські вчені пов'язають сон при світлі з ожирінням

Жінка в ліжку Копирайт изображения Science Photo Library

Сон в занадто яскраво освітленому приміщенні пов'язують з підвищеним ризиком набору зайвої ваги, попереджають вчені з лондонського Інституту вивчення раку.

Як з'ясували дослідники, жінки, які звикли відпочивати в добре освітлених спальнях, схильні мати більш широку талію.

У той же час учені відзначають, що цей зв'язок ще не настільки очевидний, щоб радити всім людям вішати в спальнях щільні штори або вимикати все світло на час сну.

Дослідження, в якому взяли участь 113 тисяч жінок, було опубліковано в науковому виданні American Journal of Epidemiology.

Жінок просили оцінити освітленість їх спалень за такими параметрами:

  • Достатньо видно, щоб читати
  • Достатньо видно, щоб бачити всю кімнату, але не читати
  • Достатньо видно, щоб бачити свою витягнуту руку, але не всю кімнату
  • Занадто темно, щоб бачити свою руку

Отримані відповіді були зіставлені з різними ступенями ожиріння. Індекс маси тіла, співвідношення талії і стегон і розмір талії виявилися більше у тих жінок, які вважають за краще спати в більш світлих кімнатах.

"У дуже великої групи людей чітко видно зв'язок між рівнем світла вночі і зайвою вагою або ожирінням", - сказав ВВС професор Ентоні Суердлоу.

"Проте у нас ще немає достатніх доказів, щоб стверджувати, що ступінь темряви в спальні якось впливає на вашу вагу. Тут можуть бути й інші пояснення, проте отримані відомості досить цікаві, щоб продовжити наукові дослідження", - говорить вчений.

Біологічний годинник

Копирайт изображения Science Photo Library
Image caption Чи знаєте ви, як працюють ваші внутрішні годинники?

Одне з можливих пояснень подібної зв'язку полягає в тому, що світло порушує біологічний годинник нашого організму, який формувався в процесі еволюції: людині властиво не спати, коли на вулиці день, і відпочивати, коли настає нічна темрява.

Світло впливає на настрій, фізичну силу і навіть на прийом їжі в нашому добовому циклі.

Штучне світло може порушувати біоритм людини, затримуючи вироблення гормону сну мелатоніну.

Професор Дерк-Джан Дижк з Центру вивчення сну в Сурреї не бачить нічого поганого в додатковому затемненні спалень.

"Люди часто не розуміють, скільки у них світла в спальні. Думаю, їм слід уважніше придивитися до своїх спален і побачити, наскільки легко зробити їх темніше", - говорить вчений.

За його словами, додаткове зайве освітлення в кімнатах можуть створювати вуличні ліхтарі, будильники, телевізори і світло від різних електроприладів.

"В цілому це дослідження говорить про важливість темряви", - підсумовує професор.

Ракові хвороби

Дослідження було проведено за підтримки неурядової організації Breakthrough Breast Cancer, а його результати стали частиною більш масштабного дослідження, присвяченого раку молочної залози.

Як відомо, ожиріння підвищує ризик виникнення цього захворювання.

"Ще дуже рано заявляти, що сон в темряві допомагає запобігти ожиріння, яке може привести до раку молочної залози, проте нашу асоціацію ці дані зацікавили", - говорить член НКО Метью Лем.

"Хоча з кожним днем ми дізнаємося більше і більше про природні, генетичні і життєві фактори, пов'язані з ризиками раку, поки все ще неможливо передбачити виникнення хвороби у людини. А для тих жінок, яким вже поставлений такий діагноз, ми не можемо з точністю вказати причини хвороби", - нарікає Лем.