MH17: спамери у Twitter і Facebook наживаються на катастрофі

Maylasia Airlines Копирайт изображения AFP
Image caption Аварія на Донбасі, у якій загинуло 298 людей, - найновіша тема, яку експлуатують спамери

Шахраї використовують катастрофу рейсу MH17 у східній Україні, щоб поширювати небажані лінки – попереджають експерти з онлайн безпеки.

Посилання на порнографічний веб-сайт, замасковане під відео аварії літака Malaysia Airlines, було опубліковане на Facebook-сторінці, присвяченій одній з жертв катастрофи.

Багато твітів, які виглядали як новини про аварію, насправді містили спам.

Експерти зазначають, що фірми мають нести більше відповідальності за видалення такого спаму.

Спеціаліст з онлайн безпеки Річард Кокс каже, що спамери часто використовують усе, що пов'язане з популярними темами, які обговорюються багатьма людьми в інтернеті.

"Це досить швидка й передбачувана реакція спамерів. Все - заради грошей. Тут мова не йде про співчуття", - розповідає експерт.

Містер Кокс, який до того ж є керівником інформаційної служби в антиспамерській організації Spamhaus, додає, що спамери можуть використовувати програми, здатні виявляти, які теми публікуються регулярно, та робити власні публікації, використовуючи відповідні хештеги.

Сторінка Facebook-спільноти, присвяченої Лайаму Свіні, одній з 298 жертв, використовує його ім'я та зображення.

Єдиною публікацією на ній є лінк, підписаний так: "Відеокамера зняла момент аварії літака MH17 над Україною".

Проте це посилання веде відвідувачів на порнографічний веб-сайт. Більше того, всіх, хто натискає на лінк, просять зателефонувати на певний номер, щоб підтвердити, що їм виповнилось 18 років.

"Хто б не отримав ваш номер телефону, це може призвести до численних надокучливих дзвінків", - каже містер Кокс.

Він також додав, що Facebook мав би видалити цю сторінку.

Facebook згодом так і зробив - після того, як BBC звернули на неї увагу керівництва соцмережі. Представник Facebook каже: "Ми відключаємо такі профілі одразу, як нам стає відомо про них".

"Ми заохочуємо людей блокувати винних та повідомляти про підозрілу поведінку команді наших експертів за допомогою кнопок сповіщення, щоб можна було швидко вживати відповідних заходів", - говорять у Facebook.

Зловживання у Twitter

18 липня безпекова компанія TrendMicro повідомила про виявлення твітів, що виглядають як новини про рейс MH17, але насправді містять спам.

Рік Фергюсон, віце-президент компанії з безпекових досліджень, говорить, що їх аналіз дозволяє припустити - такі веб-сторінки, скоріше за все, використовуються, щоб генерувати прибутки від реклами.

За його словами, цю тактику також можуть використовувати задля підвищення рейтингу сайтів у пошукових системах.

У правилах Twitter сказано, що зловживання користувачів та технічні зловживання недопустимі й будуть постійно блокуватися.

Зокрема це стосується користувачів, чиї повідомлення не стосуватимуться тем, зазначених у хештегах (особливо, якщо йдеться про популярні теми та тренди, що розвиваються).

У компанії TrendMicro кажуть, що попередні катастрофи теж використовувалися подібним чином. Очікується, що на темі аварії рейсу MH17 спробуватимуть наживатися і надалі.