Натільна електроніка: одяг, покликаний рятувати життя

Копирайт изображения Biocerenity
Image caption Солодких снів: сорочка і шапка Wemu покликані відстежувати епілептичні припадки

Давні греки називали її "святою хворобою". На епілепсію хворіють близько 50 мільйонів людей у світі; за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я - це найбільш поширене із серйозних захворювань мозку.

Діагностувати епілепсію непросто - для цього треба зафіксувати напад у той час, коли пацієнт підключений до електроенцефалографа.

"Існують дуже різні симптоми епілепсії; крім того, кожен різновид епілептичних розладів по-своєму реагує на різні методи терапії", - каже доктор Вінсент Наварро, невролог з паризького госпіталю Пітьє-Сальпетрієр.

"Напади стаються нерегулярно, а отже, рідко коли вдається зафіксувати напад під час стандартної електроенцефалограми (ЕЕГ), яка триває від 20 хвилин до години", - розповідає він.

"І, нарешті, приблизно у 20% випадків епілептичний характер приписується явищам не епілептичного походження - наприклад, втрата свідомості може мати кардіологічну чи психіатричну причину".

Зараз госпіталь працює з ініціативною групою, чий винахід, як сподіваються медики, полегшить і прискорить діагностування епілепсії.

Копирайт изображения BIOSERENITY
Image caption "Спробуйте розслабитись": пацієнтку приєднують до електроенцефалографа

Замість під’єднуватися до громіздкого апарату з купою дротів, пацієнти зможуть просто носити футболку і шапочку з біометричними сенсорами, покази яких автоматично передаються на смартфон.

"Замість стаціонарних комп’ютерів, які вимагають від пацієнтів постільного режиму, ми зможемо користуватися смартфонами, які передають дані через бездротове з’єднання", - розповідає П’єр Форньє, генеральний директор компанії Bioserenity, розробника системи Wemu.

"Мета лікаря - відобразити електронну мозкову діяльність пацієнта у формі електроенцефалограми. Сигнали такої діяльності ледь-ледь вловимі, десь у мікровольт, тобто у тисячу разів менше ніж сигнали електрокардіограми.

Смартфон збиратиме початкову інформацію, яка далі відправлятиметься через інтернет до "хмарної" системи [аналізу даних]", - каже пан Форньє.

Таким чином на точний діагноз знадобиться кілька днів або тижнів (а не роки, як було раніше в деяких випадках), а отже, пацієнт зможе раніше розпочати лікування.

"Епілепсія - не та хвороба, яку можна продіагностувати і забути. Вона суттєво обмежує можливості людини, заважаючи жити змістовним і незалежним життям", - каже Керол Айрленд, представник громадської організації Epilepsy Action Australia, яка підтримала ініціативу Bioserenity.

У подібних розробках слід дотримуватись багатьох складних вимог і нормативів.

Мати справу з одягом - також непросто.

"Слабке місце - це сенсори, а саме - їхня витривалість, - каже Пол Соньєр, видавець електронного журналу Digital Health Post. — Вбудовуючи електроніку в одяг, необхідно зважати на практичність у використанні. Чи можна буде прати цей одяг? Як правильно вбудувати сенсори, щоб усіма функціями можна було постійно користуватись?"

На розробку складних технологій потрібен час.

Копирайт изображения FIRST WARNING SYSTEMS
Image caption Такий бюстгальтер відслідковує добові зміни температури і допомагає виявити пухлини на ранніх стадіях

Наприклад, науковці вже 20 років обговорюють модель бюстгальтера, яка допомагала би виявляти рак грудей.

У 2012 році компанія First Warning Systems оголосила про випуск передсерійного екземпляра цієї білизни, в якому, за словами виробника, застосовується технологія динамічного вимірювання температури - фіксуються температурні зміни в організмі, які потім аналізують за допомогою алгоритму прогнозування. Це уможливлює раннє виявлення пухлин.

Попри скепсис деяких фахівців, виробник переконаний у раціональності своєї технології і продовжує удосконалювати модель: зокрема, він розробив окремі вкладки у чашечки для пацієнток стаціонару, а також далі покращує алгоритм аналізу даних.

"Завдяки нашій технології (під час клінічних випробувань. - Ред) рак виявили навіть там, де не справилась мамографія: наприклад, коли пухлини були менші, ніж помітно на мамограмі, або пацієнтка була у категорії "складних для сканування", наприклад, через підвищену щільність тканин", - каже президент компанії Роб Роєа.

Четвертий етап клінічних випробувань заплановано на жовтень, і компанія вже готує документи для того, щоб отримати маркування СЕ - сертифікацію на території ЄС. А також планує отримати дозвіл на використання моделі у США від американського Управління санітарного нагляду (FDA).

"Треба переконати лікарів"

Інша проблема - це переконати медичний персонал у перевагах цієї технології, каже Пол Соньєр.

"Це непросто, бо раніше лікарі і чути про це не хотіли, бо не довіряли даним з таких виробів", - каже він.

Фірма OMsignal виробляє "інтелектуальний одяг" для фізичних вправ з біометричними сенсорами, які заміряють різні показники організму, включно з електрокардіограмою (ЕКГ).

Дані збирає спеціальний пристрій, який відсилає їх на смартфон. Той, своєю чергою, під’єднаний до хмарного сховища даних і аналізує свіжі показники за допомогою низки складних алгоритмів.

Копирайт изображения OMSIGNAL
Image caption Одяг фірми OMsignal можна регулярно прати без шкоди для сенсорів, вшитих у тканину

Виробник ретельно продумав розташування сенсорів у тканині й запатентував свою технологію. Він стверджує, що дані з такого одягу надійніші, ніж, скажімо, з браслетів.

"Всі люди носять одяг, тож ми подумали, що це найдоречніше місце для таких сенсорів, - пояснює Джессі Слейд Шанц, голова медичного відділу OMsignal. - Вони вбудовані безпосередньо у ваш щоденний одяг".

На початку роботи перед паном Шанцом ставили інше завдання - дослідити, чи може ця технологія замінити монітор Голтера - портативний пристрій, який стежить за роботою серця.

"Мені казали, що перед нами величезний ринок. Здавалося, що це курка, яка нестиме золоті яйця", - розповідає він.

"Але я знаю, як мислять лікарі, бо і сам лікар. Дуже складно переконати їх прийняти нову технологію на заміну тій, до якої вони звикли і яку використовують день у день. Не кажучи вже про те, що в США - одному з найбільших ринків таких технологій у світі - лікарі фактично заробляють гроші, підключаючи хворих до моніторів Голтера. Тож вони втратять заробіток, якщо ми не будемо їм платити відсотки".

"Тому довелося бути реалістами: подумати, у якій сфері наш проект виправдає себе фінансово, і спрямувати зусилля туди", - каже він.

Аналітики вебсайту CCS Insight очікують, що продажі натільних інтелектуальних пристроїв зростуть із 9,7 млн одиниць у 2013 р. до 135 млн у 2018-му.

Коли технології розміщення сенсорів в одязі удосконаляться, а ми звикнемо до думки про те, що наші труси знають, куди ми йдемо і що робимо, не виключено, що саме інтелектуальний одяг стане найдоступнішим і найбільш звичним видом натільної електроніки для пересічних користувачів.

Принаймні П’єр Форньє, розробник системи Wemu, на це розраховує. Діагностика - це лише початок. Він хоче, щоб пристрій, наприклад, повідомляв перехожим, як допомогти епілептику під час нападу.

"Кінцева мета - розробити технологію передбачення нападів. Це докорінно змінить життя пацієнтів і значно розширить коло їхніх занять", - каже він.

Керол Айрленд з Epilepsy Action Australia погоджується.

"У багатьох країнах досі спостерігається брак знань про епілепсію і навіть стигматизація хворих, - додає вона. - Перед хворими часто постає дилема: приховувати свій стан чи не приховувати його і ризикувати викликати до себе негативне ставлення. Депресія і навіть самогубство трапляються серед хворих на епілепсію частіше, ніж в середньому", - каже вона.

"Точна діагностика епілепсії та її нападів, а також ефективний контроль перебігу цієї хвороби — ось ключі до найвищої можливої якості життя пацієнтів і найкращих медичних результатів", - додає представник компанії.

Новини на цю ж тему