Alibaba: як заробляє китайський інтернет-гігант

Alibaba Копирайт изображения bbc

Alibaba цілком може бути найбільшим бізнесом, про який ви ніколи не чули.

Незважаючи на те, що компанія домінує на китайському інтернет-ринку, вона поки що не досягла такого успіху в глобальному масштабі.

Але випуск її акцій на Нью-Йоркській фондовій біржі, який очікується наступного тижня, може все змінити. Цей бренд може стати в один ряд з такими онлайн-гігантами, як Facebook, Amazon та eBay.

Що робить Alibaba

Мабуть, простіше перелічити те, чого група Alibaba не робить.

Першим бізнесом компанії став проект alibaba.com, створений засновником компанії Джеком Ма в 1999 році. Сайт допомагає об'єднувати експортерів в Китаї (та інших країнах) з компаніями у більш ніж 190 країнах по всьому світу.

Система дозволяє компанії з Великої Британії знайти виробника в Китаї, який вироблятиме і постачатиме певний діапазон товарів.

Але бізнес - це не тільки проект Alibaba. Компанії також належить taobao.com, найбільший у Китаї сайт онлайн-торгівлі, і tmall.com, який пропонує широкий вибір фірмових товарів для середнього класу, який починає виникати в Китаї.

На цьому діяльність Alibaba не закінчується: компанії також належить система онлайн-платежів alipay.com, яка працює на зразок Paypal.

Копирайт изображения Getty

Вона також має велику частку в Sina Weibo, китайській версії Twitter, і онлайн відеопровайдера Youku Tudou, що працює аналогічно до YouTube.

Компанія пропонує інтернет-маркетинг, "хмарні" сервіси й операції з логістики.

Зростання Alibaba у її основній діяльності дозволило компанії вийти на нові обрії. Вона нещодавно купила контрольний пакет акцій в кінобізнесі і 50% у найуспішнішому китайському футбольному клубі - "Гуанчжоу Евергранд".

Можливо, найголовніше, - компанія має плани щодо роботи у банківському секторі.

Чому Alibaba стала успішною

Зростанням від стартапа з командою 18 людей в 1999 році до міжнародної компанії, у якій працює 22 тис. співробітників, Alibaba завдячує своєму умінню опанувати світ інтернет-комерції. На її частку припадає 80% всіх роздрібних онлайн-продажів в Китаї.

Наразі Китай має більше 600 млн інтернет-користувачів серед населення у 1,3 млрд людей.

Водночас у США налічують 277 млн інтернет-користувачів, а в Європі - 546 млн.

Alibaba використала цей онлайн-ринок, що швидко зростав, і стала піонером розвитку технології смартфонів в країні, і наразі контролює понад 75% загального мобільного рітейлу в Китаї.

Копирайт изображения Reuters

Дослідницька фірма Forrester прогнозує, що кількість смартфонів в Китаї зросте до 740 млн до 2017 року.

І хорошою новиною для Alibaba є те, що споживачі все частіше здійснюють онлайн-покупки за допомогою своїх телефонів.

Згідно з даними Internet Society of China очікується, що мобільні онлайн-платежі до 2015 року перевищать суму 1,45 трильйонів доларів.

Як Alibaba заробляє гроші

На відміну від eBay, Alibaba не стягує платню за розміщення товарів. Натомість вона отримує значну частину своїх прибутків від реклами на своїх численних сайтах.

Згідно з останньою декларацією Alibaba у США, щороку сервісами компанії користуються 8,5 млн активних продавців і 279 млн активних покупців, які роблять 14,5 млрд замовлень. Не важко зрозуміти, чому рекламодавці вважають сайти Alibaba настільки привабливими.

В той час як як компанія просто об'єднує клієнтів і продавців, беручи лише невелику комісію, для забезпечення роботи системи їй не потрібна величезна інфраструктура.

Alibaba у порівнянні з іншими

Онлайн-ринки наразі часто характеризуються валовим обсягом товарів (GMV), який вимірює вартість проданих одиниць товару, і тому розглядається як показник розміру бізнесу.

Копирайт изображения AP

Станом на 30 червня 2014 року Alibaba задекларувала GMV в розмірі 296 млрд доларів, що майже в чотири рази перевищує показник eBay за 2013 рік. Amazon не оприлюднює свою цифру GMV, але за приблизними оцінками минулого року вона становила 100 млрд доларів.

Прибутки цих компаній базуються на зборах і відсотках, які сплачуються з кожної покупки. За цим показником, продуктивність Alibaba все ще відстає від двох інших гігантів електронної комерції.

Однак саме прибуткова бізнес-модель Alibaba подобається багатьом інвесторам.

Операційна рентабельність компанії - міра її ефективності - набагато перевищує показники її суперників.

Хто в домі хазяїн

Не кожен директор компанії може носити шкіряний одяг, носити перуку з ірокезом, кільце в носі, фарбувати губи і співати пісню Елтона Джона Can You Feel the Love Tonight? 16 тисячам своїх співробітників.

Копирайт изображения Getty

Однак саме так засновник Alibaba, Джек Ма, відсвяткував 10-річчя компанії.

Пан Ма заснував компанію в 1999 році з 60 тис. доларів, які він зібрав за допомогою 80 друзів у Ханчжоу на півдні Китаю.

Зараз його 7,3% акцій Alibaba, за даними Bloomberg, оцінюються в 22 млрд доларів.

У січні пан Ма заявив, що покидає пост виконавчого директора, і відтоді передав управління компанією давньому співробітнику компанії Джонатану Лу Чжаосі.

Новини на цю ж тему