Вчені знайшли воду на екзопланеті

Екзопланета Копирайт изображения SPL
Image caption Художня ілюстрація: екзопланета HAT-P-11b у чотири рази більша за Землю

Безхмарна атмосфера на далекій планеті розміром з Нептун дозволила вченим побачити там ознаки водяної пари. Це найменша екзопланета, яка розкрила свій хімічний склад.

Раніше таким чином вивчали лише більші планети, розміром з Юпітер.

Астрономи дійшли висновку про присутність води за допомогою трьох космічних телескопів, вимірявши, які частини світлового спектра планета вбирала в себе, проходячи перед своєю зіркою.

Дослідження, яке провели науковці під керівництвом з Університету Меріленду (США), опублікував журнал Nature.

Планета під назвою HAT-P-11b обертається довкола зірки в сузір'ї Лебедя за 124 світлових роки від Землі. Її діаметр приблизно учетверо більший, ніж у Землі.

Науковці вивчали атмосферу планети за допомогою телескопів НАСА: "Габл", "Спітцер" і "Кеплер".

Їхньому спостереженню значно допомогло те, що в небі над HAT-P-11b не було хмар. Інакше вивчати газову оболонку планети було б неможливо.

Дослідники встановили, що атмосфера далекого світу на 90% складається з водню, а також значної кількості водяної пари.

Коментуючи це відкриття, доктор Еліза Кемптон з Коледжу Ґріннел, штат Айова, сказала, що дослідники з Меріленду зробили черговий важливий крок у вивченні екзопланет - планет за межами нашої Сонячної системи.

Копирайт изображения NASA
Image caption Художня ілюстрація: склад атмосфери визначають за допомогою світла, яке вона поглинає від своєї зірки

"Раніше астрономи фіксували водяну пару в атмосферах більших планет, які за розміром ближчі до Юпітера. Але, як можна зрозуміти, ми хочемо з часом навчитися визначати молекули в атмосферах менших планет, - сказала доктор Кемптон в інтерв'ю програмі ВВС Science in Action. - Ми б хотіли мати змогу поглянути на планету розміром з Землю і дізнатися про склад її газової оболонки. І ми робимо ще один крок на шкалі розмірів у бік менших планет".

Вода служить очевидною ознакою можливої присутності життя, проте HAT-P-11b розташована надто близько до своєї зірки і тому надто гаряча для організмів.

Однак у майбутніх дослідженнях екзопланет розміром з Землю присутність води буде важливим чинником у пошуках біологічних форм у нашій галактиці.

Новини на цю ж тему