Чи підкорить світ моди дизайнер Apple Джоні Айв?

Джоні Айв Копирайт изображения Getty
Image caption Дизайнер пристроїв iPod, iPhone i iPad нині робить крок на незнайому територію, де підтримка модних гуру життєво необхідна

Джонатан Айв - найвпливовіший у світі промисловий дизайнер, та сьогодні перед ним постало складне випробування. Чи зуміє він зробити хітом розумний годинник Apple Watch, без підтримки свого наставника і партнера Стіва Джобса?

В останні тижні сер Джонатан Айв - або просто Джоні Айв, як його часто називають - забрів далеко від свого типового ареалу проживання.

Цей сором'язливий, не вельми красномовний чоловік, що найчастіше працює на самоті у своїй дизайн-студії в каліфорнійському містечку Купертіно, де знаходиться головний офіс компанії Apple, нещодавно був помічений у товаристві корифеїв моди.

Фотографи сфотографували його на презентації у Парижі разом з редактором журналу Vogue Анною Вінтур і дизайнером Карлом Лаґерфельдом. Редактор журналу Vanity Fair навіть провів з ним інтерв'ю на сцені, куди пан Айв вийшов у костюмі замість своєї звичної футболки.

Чому? Тому що дизайнер пристроїв iPod, iPhone i iPad - як і всієї продукції компанії Apple за останні 15 років - нині робить крок на незнайому територію, де підтримка модних гуру буде життєво необхідною.

Годинник Apple Watch, який надійде у продаж після Нового року, - представник нової категорії продуктів, першої, яку працівники компанії Apple взялися освоювати після смерті Стіва Джобса. Це перша принципова новинка, яку сер Джонатан розробив без керівництва свого наставника.

"У галузі моди головне - це самовираження, - каже Джеремі Майєрсон, професор Королівського коледжу мистецтв, - тож не дивно, що світи моди і електроніки нарешті зійшлися. Обидва ці світи присвячені самовираженню особистості".

Професор Майєрсон, один з найавторитетніших британських голосів у галузі дизайну, здавна стежить за успіхами Джоні Айва і захоплюється ним - відколи почув від викладача пана Айва з Політехнічного університету Ньюкасла, що "такі студенти бувають раз на життя".

Копирайт изображения AFP
Image caption Годинник Apple Watch розроблено без керівництва Стіва Джобса

Він каже, що пан Айв пішов працювати в Apple у 1992 році услід за іншими британськими промисловими дизайнерами.

"Вони мали гарний вишкіл у дизайні промислових виробів - добре відчували форму. Та їх цікавило, як застосувати це до електроніки", - каже пан Майєрсон.

Втім, Стів Джобс роздивився хист сера Джонатана лише наприкінці 1990-х, коли повернувся до Apple після "вигнання". Тоді й почалося партнерство, що радикально змінило їхню компанію.

"Джонатан був правою рукою Стіва. Вони були надзвичайно близькі", - каже Клайв Гріньєр, який знає сера Джонатана краще за багатьох інших. Багато років тому, побачивши його студентські розробки, Гріньєр запропонував йому роботу у своїй консультаційній дизайнерській фірмі Tangerine.

Саме коли Tangerine підписав перший невеличкий контракт з Apple, молодий перспективний дизайнер Айв вперше вирушив до Каліфорнії - а потім вирішив там лишитися.

Увага до деталей

Прискіплива увага до деталей, любов до простоти і прагнення того, щоб кожна дрібничка ззовні і всередині мала досконалий вигляд - все це було у Джонатана від початку, каже пан Гріньєр.

Як і ще одна характерна риса: "Всі його студентські розробки були білими. Тому, купуючи iPhone, я щоразу відчуваю обов'язок обрати білий колір, адже це справжня спадщина Айва!"

Звісно, з відходом Стіва Джобса не можна більше говорити про "партнерство" між ними; втім, пан Гріньєр переконаний: "Завдяки Стіву Джонатан став іншою людиною. Стів завжди присутній поруч із ним, тепер - духовно".

Однак уже три роки, працюючи разом з своєю командою над новим годинником, Джоні не має справжнього, живого партнера, який би визначив, чи готовий продукт до запуску - у цьому, за його словами, Стіву Джобсу не було рівних.

Але йому вдалося переманити до Apple свого друга, австралійського дизайнера Марка Ньюсона; він також може звернутися за порадою до Енджели Арендтс, колишньої директорки фірми Burberry, яка нині очолює в Apple відділ роздрібних продажів.

Прагнення завоювати прихильність світу моди проявилося ще у вересні, під час найпершої презентації годинника Apple у Купертіно: там до натовпу фанатів "яблучної" продукції вперше приєдналися ключові фешн-журналісти.

Копирайт изображения AFP
Image caption Apple Watch допомагає у фітнесі: вимірює подолану відстань
Копирайт изображения AFP
Image caption Годинник Apple Watch презентували не лише оглядачам нових технологій, а й журналістам, що пишуть про моду

Одна з них - Роузі Маллендер з Cosmopolitan - каже, що ця стратегія вже виправдала себе: "Світ технологій зазвичай не дружній до жінок, і це мусить змінитися. Мені дуже сподобався новий годинник, бо у його дизайні враховано жіночий смак - інші розумні годинники поки цього не досягли".

Джеремі Майєрсон зауважує, що сер Джонатан добре розуміється на історії дизайну; швидше за все, серед його взірців - Дітер Рамс з компанії Braun та інші визнані гуру.

Але годинник, на думку Майєрсона, сильно відрізняється від попередніх продуктів Apple: "З точки зору промислового дизайну, тут майже немає чим погратись - набагато менше місця для чарівного дотику дизайнера".

До того ж, розробники Apple ще ніколи не мали справу з такою серйозною конкуренцією - в особі традиційних годинникарів.

"Коли вони почали випускати ноутбуки, на ринку був самий лише мотлох. Швейцарських виробників ноутбуків з 200-річною історією не існувало. Сьогодні ж необхідний такий дизайн, перед яким просто не можна встояти".

Попри свій ентузіазм, Роузі Маллендер теж бачить потенційну проблему для продукту, деякі моделі якого за ціною сягатимуть категорії "товарів класу люкс": "Деякі предмети гардеробу - скажімо, сумочки - з віком тільки дорожчають; так само і годинники Rolex, які вже стали класикою. Електроніка ж по своїй суті є явищем одного дня".

Важко уявити, щоб Apple Watch 1.0 передавався у спадок від батька до сина.

Втім, Клайв Гріньєр вірить, що компанія Apple добсягне успіху для свого годинника та стане світовим лідером моди: "Чи побачимо ми костюми та інший одяг під брендом Apple? Мене б це не надто здивувало".

Нарешті, годинник будуть оцінювати не тільки за вигляд, а й за роботу - а значить, найбільшу вагу матиме інтерфейс користувача.

В епоху "після Джобса", роль сера Джонатана значно розширилась: зараз він опікується не лише зовнішнім дизайном і матеріалами, а й тим, як відчувається "на вигляд і дотик" програмне забезпечення.

Критика

Пан Айв вже зазнав критики у зв'язку з "глюками" iOS 8 - останнього оновлення операційної системи. Якщо годинник теж виявиться "глючним" чи принаймні не особливо корисним, вся відповідальність буде на ньому.

Загравання з світом моди триватиме - на обкладинці свіжого числа китайського Vogue модель вже хизується годинником Apple Watch.

Філософію компанії Apple, яку перейняв і Джонатан Айв, колись неперевершено сформулював Стів Джобс: одних лише високих технологій замало, необхідні "технології у поєднанні з мистецтвом, у поєднанні з людськими цінностями, плід яких змушує серце співати".

Якщо ж технологічні досягнення, втілені у годиннику Apple Watch, не змусять серце співати, він не стане хітом, скільки його не друкуй у модних журналах.

Новини на цю ж тему