Науковці знайшли в людському мозку "компас"

Науковці знайшли ділянку мозку, яка відповідає за відчуття напрямку.

Люди із сильнішими нервовими імпульсами в цій ділянці мають схильність краще орієнтуватися в просторі, кажуть вони.

Дослідження, опубліковане в журналі Current Biology, також свідчить, що люди губляться, коли їхній "компас" не справляється.

Замовники дослідження сподіваються, що це відкриття допоможе пояснити, чому під час таких станів як хвороба Альцгеймера погіршується орієнтація в просторі.

Науковці вже давно припускали, що в мозку існує така ділянка, але досі це була чиста спекуляція.

Дослідники з Королівського університету Лондона попросили 16 добровольців роздивитися простий віртуальний дворик.

Image caption Учасників дослідження просили дослідити віртуальний простір, а потім по пам'яті знайти в ньому різні об'єкти

Потім їх попросили підійти до різних об'єктів, покладаючись лише на пам'ять. При цьому їхній мозок сканували за допомогою МРТ.

Дослідження показало, що під час цього завдання постійно активувалася енторинальна зона.

Чим сильніший був сигнал у цій зоні, тим краще добровольці знаходили шлях.

Керівник досліджень доктор Г'юґо Спірс розповів: "Дослідження лондонських таксистів показало, що перше, що вони роблять, визначаючи маршрут, - це вираховують напрямок, у якому їм треба прямувати".

"Ми знаємо, що за ці розрахунки відповідає енторинальна зона, і якість сигналів в цій зоні, схоже, визначає, наскільки добре ми орієнтуємося в просторі", - додав учений.

Співавтор дослідження доктор Мартін Чадвік пояснив: "Наші результати підтримують ідею про те, що наш внутрішній компас підлаштовується під рухи в просторі".

"Наприклад, якщо ви повернете ліворуч, ваша енторинальна зона повинна оновити уявлення про те, куди ви дивитеся і куди маєте прямувати, - розповідає він. - Якщо ж ви розгубитесь після багатьох поворотів, це, можливо, тому, що ваш мозок не справляється з цим завданням".

Доктор Джон Айзек із фонду Wellcome Trust, який фінансував дослідження, каже: "Те, чому деякі люди краще орієнтуються в просторі, ніж інші, не тільки саме по собі цікаве, але й допомагає пояснити, що відбувається при таких дегенеративних захворюваннях як деменція, коли люди почуваються розгубленими".

Новини на цю ж тему